چرا جنگ نمی‌شود؟
کد خبر: 922293
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003rvh
تعداد نظرات: ۵ نظر
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۹
سرمقاله مدیرمسئول:
دو عبارت «جنگ نمی‌شود» و «مذاکره نمی‌کنیم» بسیاری از نگرش‌ها و تصمیمات را تنظیم کرد. گزاره اول پیش‌بینی مبتنی بر شناخت و گزاره دوم تصمیم نظام است.
عبدالله گنجی
دو عبارت «جنگ نمی‌شود» و «مذاکره نمی‌کنیم» بسیاری از نگرش‌ها و تصمیمات را تنظیم کرد. گزاره اول پیش‌بینی مبتنی بر شناخت و گزاره دوم تصمیم نظام است. منطق رهبری درباره اینکه جنگ نمی‌شود چیست؟ چه حجتی دارد که حتی از واژه «احتمالاً جنگ نمی‌شود» استفاده نمی‌کنند؟
۱- راهبرد امریکایی مبتنی بر سه گزاره «فشار اقتصادی و روانی» به منظور «نارضایتی اجتماعی و اقتصادی» با هدف «بی‌ثبات‌سازی سیاسی و امنیتی» است. علاوه بر آن سه عبارت «مشکلات معیشتی مردم ایران»، «فساد در حاکمیت» و «هزینه هنگفت ایران در منطقه» را با هدف تبدیل گزاره براندازی به فروپاشی به کار می‌برند؛ بنابراین راهبرد آنان نظامی نیست، اما تلاش می‌کنند گزینه جنگ را برای ادراک ما معتبرسازی و فرایند تسلیم و مذاکره را به زعم خودشان شروع نمایند.
۲- رئیس‌جمهور امریکا اهل هزینه و فایده اقتصادی است و از هزینه ۷‌هزار میلیاردی امریکا در منطقه به شدت ناراحت است و از اعراب می‌خواهد هزینه تأمین امنیت‌شان در مقابل ایران را پرداخت نمایند و هزینه ماندن در کردستان سوریه را نیز از عربستان گرفت؛ بنابراین او اهل هزینه نیست و پولی را صرف جنگ نخواهد کرد.
۳- قدرت بازدارندگی ایران عامل بسیار مهمی در پیشگیری از جنگ است و امریکایی‌ها از این قدرت مطلع هستند و می‌دانند دوران «بزن و دررو» گذشته است و ممکن است حیثیت ابرقدرتی‌شان دچار آسیب جدی شود.
۴- شکست‌های پی‌درپی امریکا و هم‌پیمانان در منطقه دستگاه محاسباتی آنان را از توهم خارج کرده است و می‌دانند وقتی همه سلاح و تدبیر و پول اعراب و غرب از پس پابرهنگان یمن برنمی‌آید، جنگ با ایران کابوسی تلخ است. امریکایی‌ها در عراق، سوریه، لبنان، یمن و افغانستان در پیشبرد برنامه‌های خود ناکام بوده‌اند و عامل آن را ایران می‌دانند.
۵- نگرانی از امنیت صهیونیست‌ها عامل مهم دیگری است. آنان برآوردی ندارند که در روز حادثه از دور و نزدیک چه بر سر صهیونیست‌ها خواهد آمد؟ و هزاران موشک حزب‌الله و حماس و ده‌ها هزار نیروی چند ملیتی مستقر در سوریه چه خواهند کرد؟ بنابراین ریسک ناامنی برای صهیونیست را انجام نخواهند داد.
۶- تفکرِ صرفاً اقتصادی رئیس‌جمهور امریکا نگران وضعیت و قیمت انرژی در فردای جنگ است. معلوم نیست در فردای جنگ تأسیسات نفتی همپیمانان امریکا در منطقه خلیج فارس چه خواهد شد و قیمت نفت هم اقتصاد امریکا را به چالش می‌کشد و هم باخت آن را نمایش خواهد داد.
۷- در دسترس بودن نیرو‌های امریکایی از نگرانی‌ها و موانع شروع یک جنگ در منطقه است. امریکایی‌ها به خوبی از نفوذ منطقه‌ای ایران و ارتباط آن با ملت‌ها (به جای دولت‌ها) مطلع هستند. ده‌ها هزار نیروی نظامی امریکا در افغانستان، عراق، سوریه و کشور‌های حاشیه خلیج فارس به مثابه گوشت زیر دندان ایران هستند. آنان مرتب خاطره ۴۳۰۰ نظامی کشته‌شده امریکایی در عراق از ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۴ را مرور می‌کنند و می‌دانند که جنگ با ایران صرفاً دریایی و هوایی نخواهد بود و ما در نزدیک‌ترین نقطه به آنان که به فکرشان هم نمی‌رسد حضور داریم.
۸- آسیب‌پذیری همپیمانان امریکا در منطقه که نوسازی بزک‌گونه‌ای را به برکت دلار‌های نفتی رقم زده‌اند، عامل بازدارنده دیگری است. زندگی امیران نفتی خلیج فارس از جهت استحکام درونی شبیه زندگی در شیشه است و با اولین برخورد یک جسم سخت به هم خواهند ریخت. راهبرد اعلام‌شده و همیشگی جمهوری اسلامی ایران است که از هر نقطه‌ای که به ما حمله شود به همان نقطه حمله خواهیم کرد. کسانی که بخواهند دریا و سرزمین در اختیار امریکایی‌ها قرار دهند از این راهبرد مطلع هستند.
۹- ایران از قرن هجدهم میلادی (پایان افشاریه) تا کنون صرفاً در موضع دفاع بوده و به هیچ کشوری حمله و تجاوز نکرده است. این راهبرد همچنان باقی است و دکترین جمهوری اسلامی صرفاً دفاعی است بنابراین ایران نیز هیچ‌وقت آغازگر یک جنگ نخواهد بود؛ بنابراین «جنگ نخواهد شد» یک گزینه معتبر هم برای دشمن و هم برای ملت ما است. آرامش ملت ما و به بازی گرفتن گزینه جنگ از یک سو و قدرت بازدارندگی که دشمن را از اقدام نظامی بر حذر می‌دارد، از سوی دیگر نشانگر این مهم است. تصمیم‌های کارگشای حاکمیت، اولویت‌بندی منابع، اطلاع‌رسانی صادقانه به ملت، وحدت کلمه و ارتباطات شرقی می‌تواند ما را بدون جنگ و بدون مذاکره وارد فردای متفاوت کند. ان‌شاءالله.
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۵
ناشناس
|
France
|
۱۸:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۷
0
1
فقط آرزو دارم از شر این دولت بنفش ... خلاص شویم.....
ناشناس
|
Netherlands
|
۰۸:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۸
0
1
روسیه به صدام حسین گرای اشتباه داد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۵
0
1
با سلام .قیمت مسکن روز بروز بالاتر می رود . اشتیاق زمین داران و روستائیان که زمین های کشاورزی شان در قالب طرح کاداسترهنوز سندار نشده است برای تبدیل کاربری زمین کشاورزی (زراعی . مراتع . جنگل . باغ . حریم رودخانه ها وغیره ) به مسکن زیادتر می شود . انتظار این است که قوه قضائیه(اداره ثبت اسناد ) برای حفظ بهتر امنیت غذایی با همکاری ادارت کشاوری و بسیج بصورت جهادی هرچه سریغتر طرح کاداستر را اجرا و و تا پایان سال 97 برساند . تا مدام عمر از امنیت غذایی مطمئن باشیم .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۵
0
0
با سلام . انتظار بود برای کاهش واردات کاغذ .چاپ کاغذی حذف ورویت .وپرداخت( قبوض اب.برق. گاز . تلفن . عوارض و خلافی خودرو . . شهرداری .وغیره ) با توجه به زیر ساختهای بسیار قوی در ارتباطات ایران و دسترسی اکثریت بسیار زیاد مردم به تلفن همراه ، مکانیزه باشد (. تلفن . وب سایت و خود پردازها )به کمک مردم بیایند . گویا مدیران و کارکنان علاقه چندانی به حذف کاغذ نشان نمی دهند . مثلا با از طریق وب سایت و یا خود پرداز و یا با شماره تلفن 2000 براحتی با وارد کردن شماره اشتراک بتوان قبض اب و برق و گاز و غیره را پرداخت نمود .اما انها طوری طراحی شده اند که حتما باید منتظر رسیدن قبوض کاغذی ماند . تا کی . معلوم نیست .چون پول کاغذ را مردم و یارانه واردات کاغذ را دولت از فروش نفت می دهد .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۶
0
0
با سلام . (امکان زندگی مردم بدون اب و غذا امکان پذیر نیست ولی بدون نفت .مسکن . وماشین می توان زندگی کرد ) این پیام تاریخ است . عدم اجرای کامل طرح کاداستر (سند دار کردن) زمینهای کشاورزی . باعث شده است که اخیرا بارشد قیمت ، ساخت ویلا و ساختمان در زمینهای کشاورزی مخصوصا در شمال کشور رونق یابد . که این را ازگردنه حیران تا.... می توان بوضوح دید . و این شعار همیشه تکرار می شود . که می گویند با زمین خوران با شدت و طبق قانون و شرع برخورد خواهیم کرد . سوال اینجاست وقتی زمینهای کشاورزی سندار نشده است قانون و شرع را چگونه می خواهند در باره انها اجرا کنند .
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار