ماجرای تطهیر عبای آیت الله بروجردی توسط امام خمینی(ره)
کد خبر: 911447
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003p6l
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۴
خاطراتی از توجه ویژه امام(ره) به حریم‌ها و حرمت‌ها
یکی از ویژگی‌های و صفات نیکوی حضرت امام خمینی (ره) در کنار هزارن ویژگی این مرد بزرگ تاریخ اسلام و ایران توجه ویژه آن حضرت به حفظ حرمت‌ها بود. در ادامه به برخی از خاطرات نقل شده در این خصوص که نشانه روح بزرگ معمار کبیر انقلاب اسلامی است اشاره می‌شود.
به گزارش جوان آنلاین، یکی از ویژگی‌های و صفات نیکوی حضرت امام خمینی (ره) در کنار هزارن ویژگی این مرد بزرگ تاریخ اسلام و ایران توجه ویژه آن حضرت به حفظ حرمت‌ها بود. در ادامه به برخی از خاطرات نقل شده در این خصوص که نشانه روح بزرگ معمار کبیر انقلاب اسلامی است اشاره می‌شود.

از هواپیما بیرون نمی‌روم

از حجت الاسلام امام جمارانی نقل شده است وقتی که هواپیمای حامل امام در فرودگاه مهرآباد به زمین نشست آقای «پسندیده» برادر حضرت امام وارد هواپیما شدند. وقتی که می‌خواستند از هواپیما بیرون بیایند امام فرمودند: اول آقای پسندیده بیرون بروند. چون امام هیچگاه به آقای پسندیده سبقت نمی‌گرفتند. آقای پسندیده هم در آن شرایط نمی‌خواست جلو بیفتد، چون که فیلم برداری می‌شد و باید ابتدا امام بیرون می‌رفت به عنوان رهبر... در نهایت امام فرمودند: من داخل هواپیما می‌مانم ایشان بروند و الّا من جلوتر نخواهم رفت و همین طور هم شد! (۱)

چرا از پدرت جلو افتادی

حجت الاسلام مرحوم جمی امام جمعه آبادان نیز بیان داشته‌اند: «وقتی یکی از وزرا به دیدار امام می‌رود و پدرش را همراه خود می‌برد امام می‌فرماید: این آقا پدر شماست؟ چرا جلو افتادی و وارد شدی؟» (۲)

احترام به آﻳت الله بروجردی

در خاطره‌ای به نقل از آیت الله فاضل می‌خوانیم: «وقتی آقای اشراقی داماد امام در خدمت امام سخنانی در مورد آیت الله بروجردی می‌گوید و انتقاداتی می‌کند امام می‌فرماید: من نمی‌توانم در مورد  رئیس حوزه مسلمانان جمله‌ای بشنوم که در آن تعبیر و طعنی خلاف شأن او باشد.» (۳)

احترام به علما

حجت الاسلام عبدالمجید ایروانی در خصوص احترام امام (ره) به علما می‌فرمایند: امام حالت تخطئه نداشت وقتی از بزرگان یاد می‌کرد می‌فرمود: این اعلم، این اعلام یا بعضی از اعلام فرمودند. برای آیت الله حائری می‌فرمود: بعضی از اعلام فرمودند.

علیرغم اینکه مخالف با تعطیلی درس بودند وقتی می‌شنیدند که فلان عالم مرحوم شد، درس را تعطیل می‌کردند که در تشییع شرکت کنند. طلبه‌ها می‌گفتند حالا تعطیل نکنید، می‌فرمود: بی توفیقی می‌آورد. (۴)

احترام به بزرگان

آیت الله سبحانی می‌گویند: در یکی ازنوشته‌های خود درباره مطلب کسی نوشته بودم که سخن وی «ظاهر الفساد» است ایشان به هنگام مطالعه نوشته من در کنار آن مرقوم داشته بودند: «احترام مشایخ و بزرگان پیوسته باید مراعات شود.»

روزی درباره یک شخصیت علمی سخنی از یکی از مجلات لبنان نقل کردم که در حقیقت نقل اهانت بود. حضرت امام نسبت به کلام من اظهار ناراحتی و مرا از نقل آن نهی کردند.

چه بسا در حوزه و خارج از آن شخصیت‌های علمی بودند که از نظر فکری با ایشان همراه نبودند، اما امام در برخورد با آنان یا پشت سرشان ادب را کاملاً رعایت می‌کردند به گونه‌ای که گویی اصلاً هیچ اختلاف فکری در میان آنان وجود نداشته است. (۵)

تطهیر عبا

آیت اله محسنی ملایری در خاطره‌ای ذکر کرده‌اند: «یک بار عبای آیت الله بروجردی نیاز به تطهیر داشت امام خمینی عبای روی دوششان را برداشت و بر دوش آیت الله بروجردی گذاشت و عبای ایشان را بردند و آب کشیدند و آوردند و می‌فرمودند: آیت الله بروجردی مؤسس هستند و قابل استفاده باید ایشان را نگه داشت.» (۶)

چه فرقی با آن‌ها داریم

آیت اله فاضل لنکرانی نیز با ذکر خاطره‌ای از دوران تحصیل خود می‌فرمایند: «زمانی که در مدرسه فیضیه تدریس می‌کردند منتظر امام و آغاز درس بودیم همینکه امام به مدرسه وارد شدند برگشتند و رفتند. ما خیلی تعجب کردیم وقتی دلیلش را پرسیدیم فرمود:: چند تا طلبه در آنجا در حال درس و بحثند مگر ما با آن‌ها چه فرقی داریم؟ همه ما طلبه‌ایم آن‌ها زودتر از ما آمده‌اند برای همین حق آنهاست. فردا ما می‌آییم اگر  باز هم آن‌ها بودند درس نخواهیم گفت!» (۷)
__________
پینوشت:
(۱) پابه‌پای آفتاب، ج. ۲، ص. ۲۴۴
(۲) پابه‌پای آفتاب، ج. ۳، ص. ۱۵
(۳) پابه‌پای آفتاب، ج. ۴، ص. ۵۷
(۴) پابه‌پای آفتاب، ج. ۲، ص. ۲۹۲ 
(۵) پابه‌پای آفتاب، ج. ۳، ص. ۲۲۱
(۶) پابه‌پای آفتاب، ج. ۴، ص. ۲۵۳
(۷) پابه‌پای آفتاب، ج. ۴، ص. ۷۴
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی