مبلغ 20 میلیارد تومان برای بیابانزدایی در البرز اختصاص یافت
کد خبر: 902520
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003mmm
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۹
رئیس اداره امور بیابان اداره کل منابع طبیعی استان البرز:
رئیس اداره امور بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز از اختصاص 20 میلیارد و200 میلیون تومان اعتبار برای اجرای طرح های بیابانزدایی و حفاظت از خاک در این استان خبرداد.

علی طاهری به اولویت های طرح های بیابانزدایی در سال جاری اشاره کرد و افزود: از جمله این طرح ها مراقبت و آبیاری کشت های سنواتی در بیابان های استان به مساحت 3500 هکتار است.

وی اظهار داشت: طرح های بیابانزدایی که با انتقال و کاشت گونه های گیاهی سازگار با طبیعت استان انجام می شود در اولویت کاری اداره کل منابع طبیعی البرز قرار دارد .

طاهری یادآور شد : از جمله طرح های اولویت دار ، مراقبت و آبیاری کشت های سنواتی در بیابان های استان است که امسال بالغ بر 7 میلیارد و 200 میلیون تومان برای این طرح هزینه می شود.

رئیس اداره امور بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز گفت: در اجرای طرح مراقبت و آبیاری کشت های سنواتی، 760 هزار اصله نهال در مناطق بیابانی استان کاشته می شود.

وی اظهار داشت: طرح بیابانزدایی در سطح 3 هزار هکتار از اراضی بیابانی شهرستان های اشتهارد و نظرآباد از دیگر برنامه های اداره کل منابع طبیعی البرز است که در صورت تأمین اعتبار13 میلیارد تومانی امسال کاشت600 هزاراصله از گونه های گیاهی مقاوم به کم آبی نظیر قره داغ ، آتریپلکس و تاغ دراین اراضی آغاز خواهد شد.

وی از دیگر طرح های پیش بینی شده در سال جاری را حفاظت و قرق مراتع برشمرد و گفت: تمام طرح های مقابله با بیابانزایی تا قبل از استقرارکامل نهال ها وایجاد پوشش مناسب نیاز به حفاظت وقرق برای جلوگیری از ورود دام و خسارت به آنها دارند به همین منظور این طرح ها با گماردن قرقبان، نصب تابلو ونشرآگهی در سطح 7 هزار هکتار اراضی ملی استان اجرا می شود.

رئیس اداره امور بیابان منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز اضافه کرد که اجرای طرح های مذکور حدود 60 هزارنفرروز اشتغال زایی خواهد داشت.

وی به دستاوردهای اجرای این طرح ها اشاره کرد و گفت: توسعه اراضی نهالکاری شده موجب تقویت پوشش گیاهی مراتع و جلوگیری از فرسایش و هدر رفت خاک می شود ضمن آنکه نفوذپذیری خاک را برای تقویت سفره‌های آب زیرزمینی بیشتر می کند.

وی افزود: آبیاری نهال‌ها در اراضی بیابانی افزون بر تقویت پوشش گیاهی از وقوع پدیده گرد و خاک در سطح محلی و منطقه ای جلوگیری خواهد کرد.ا

ستان البرز دارای بیش از400 هزار هکتار اراضی ملی و دولتی است که حدود 45 هزار هکتار آن اراضی بیابانی تشکیل می دهد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار