عزت ایران و مزدوری به نام ترامپ
کد خبر: 901673
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003mZ7
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۱
اظهارات ترامپ در زمينه شكست سياست‌هاي امريكا در 17 سال گذشته در منطقه غرب آسيا (خاورميانه) به رغم تحميل بيش از 7 تريليون دلار هزينه بر مردم امريكا و ...
عباس حاجی‌نجاری

اظهارات ترامپ در زمينه شكست سياست‌هاي امريكا در 17 سال گذشته در منطقه غرب آسيا (خاورميانه) به رغم تحميل بيش از 7 تريليون دلار هزينه بر مردم امريكا و اقدامات باج‌خواهانه او از حكام خليج فارس براي جبران اين هزينه‌ها به قيمت تداوم حضور امريكا در منطقه، در عين حال بيانگر سوي ديگر تحولات منطقه و آن همان دست برتر نيروهاي مقاومت و به‌ويژه ايران اسلامي در اين مواجهه چندبعدي در روند تحولات سال‌هاي اخير منطقه غرب آسياست.

تاريخ مورد اشاره ترامپ به روزهاي پس از حادثه 11سپتامبر باز مي‌گردد كه خود آن حادثه نيز شكست‌ سياست‌هاي گذشته سران كاخ سفيد و حكام منطقه در مقابله با حركت انقلاب اسلامي از طريق ايجاد جريان موازي تكفيري در برابر حركت انقلاب اسلامي بود. اما پس از آن حادثه امريكا طي دولت‌هاي مختلف دموكرات و جمهوري‌خواه چند استراتژي نظامي و امنيتي را براي جبران شكست‌هاي گذشته در منطقه به اجرا درآورد كه هر كدام از آنها خود به شكستي ديگر تبديل شد. كاخ سفيد با استراتژي دكترين اقدام پیش‌دستانه در آغاز دهه 80 در پی ايجاد دو دولت نمونه ليبرال دموكراسي در افغانستان و عراق بود، اما عراق به يك جمهوري اسلامي تبديل و امريكا ناچار به فرار از آن شد و در افغانستان نيز به‌رغم حضور 17 ساله هنوز نتوانسته امنيت را براي آن كشور برقرار كند و روز به روز بر بحران اين كشور افزوده مي‌شود. طرح خاورميانه بزرگ استراتژي ديگر كاخ سفيد بود كه با دو جنگ 33 روزه و 22 روزه به تحكيم مقاومت در منطقه، حزب‌الله در لبنان و حماس در فلسطين و شكست هيمنه امريكا و رژيم صهيونيستي انجاميد. جنگ نيابتي سومين استراتژي كاخ سفيد بود كه با محوريت و هدايت عربستان و برخي ديگر از حكام منطقه جبهه مقاومت را هدف گرفت كه مدال فتح اين جنگ نيز بر سينه قهرمانان نيروي مقاومت با محوريت سپاه قدس نشست. اكنون اما مثلث شوم امريكايي، صهيونيستي و سعودي با هدايت ترامپ، با محور قرار دادن ايران به عنوان تهديد منطقه، سناريوي جديدي را براي جبران شكست‌هاي گذشته آغاز كرده است كه وجه بارز آن پذيرش مزدوري امريكا براي حكام مفلوكي است كه به دليل ماهيت غير مردمي و متحجرانه‌شان به پايان خط رسيده‌اند. اينكه ترامپ براي حضور در سوريه درخواست 4ميليارد دلار از حكام سعودي مي‌كند اين نه نشانه قدرت امريكا كه نشانه ذلت ابرقدرتي است كه قرار است با ادامه جنايات گذشته در منطقه و با مزدوري اعراب بخشی از اعتبارات از دست‌رفته گذشته را جبران كند.

اما شاخصه‌هايي كه نظام سلطه به عنوان بخشي از اهداف حضور خود در منطقه به آن اشاره كرده، همگي نمادهاي اقتدار و عزت ايران است، اينكه اروپا و امريكا در پي مهار قدرت و توان موشكي ايران هستند و اينكه نفوذ و اقتدار ايران در منطقه را برنمي‌تابند يا اينكه به‌رغم برجام، نگران بازسازي قدرت هسته‌اي ايران پس از پايان محدوديت‌هاي اين قرارداد به دليل قابليت‌ها و توانمندي جوانان متخصص ايران هستند يا اينكه نسبت به توان سايبري ايران اظهار نگراني مي‌كنند يا به دامن زدن به اغتشاشات اميد بسته‌اند، نه نشان از ضعف، كه مظهر اقتدار، استقلال و پايداري مردم بر اصول و آرمان‌ها به‌رغم تحمل سختي‌ها و فشارهاي بيروني و بعضاً ناراستي‌هاي داخلي است.

مقام معظم رهبري در ديدار جمعي از فرماندهان نيروهاي مسلح در روز يك‌شنبه دوران كنوني را دوران عزت جمهوري اسلامي دانسته و تأكيد مي‌كنند: علت تهاجم‌هاي بي‌سابقه كنوني بر ضد نظام اسلامي، قدرت روزافزون اين نظام است، زيرا دشمنان از اين قدرت فزاينده به شدت احساس خطر كرده‌اند و حملات خود را افزايش داده‌اند. ايشان اما در عين حال تأكيد مي‌كنند كه به‌رغم تمام توطئه‌ها و به كوري چشم دشمنان، قدرت نظام اسلامي روز‌به‌روز افزايش خواهد يافت.

ايشان در بيانات نوروزي خود نيز با اشاره به ظرفيت‌ها و توانمندي‌هاي دروني انقلاب كه ناشي از ايمان و باور مردم به ارزش‌ها، منابع و زيرساخت‌هاي قوي كشور، نسل جوان و بالنده كشور است با تأكيد بر عبور قدرتمندانه نظام از اين مراحل يادآور شدند: جوانان عزيز ما اين كشور را خواهند ساخت، بهتر از آن چيزي كه در ذهن نسل قبلي - كه نسل ماست- وجود داشته است، ان‌شاءالله بهتر خواهند ساخت و خواهند توانست پرچم استقلال و عظمت و شرافت اين كشور را از آنچه تا امروز بوده است بلندتر كنند اما به رغم اينكه تجربه نشان داده است كه تهديدات و فشارهاي بيروني انقلاب را قوي‌تر كرده‌است، نقش چالش‌سازي‌هاي دروني و ناكارآمدي‌ها و ضعف‌هاي داخلي، دشمنان را به اثرگذاري برنامه‌هايشان اميدوارتر كرده است. ضعف و سردرگمي و مواضع اين روزهاي دولتمردان در قبال بازار ارز و تلاش برخي از آنها و فتنه‌گران براي متهم كردن نيروهاي خدوم براي جبران بي‌كفايتي در اين بازار و از سوي ديگر سياه‌نمايي احمدي‌نژاد و سينه‌چاكان فريب‌خورده او كه با زمينه‌سازي و فرصت‌سازي، همچون دو روي يك سكه، صلابت و سلامت نظام را هدف گرفته‌اند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار