نبود سرويس بهداشتي، معضل عمومی شهرها
کد خبر: 900984
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003mO0
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۱:۵۵
امكاناتي كه بايد به شهر ضميمه شود
زندگي شهري زير‌ساخت‌هاي بسياري را طلب مي‌كند و بايد براي همه اقشار مناسب‌سازي شود.

زندگي شهري زير‌ساخت‌هاي بسياري را طلب مي‌كند و بايد براي همه اقشار مناسب‌سازي شود. برخي مشاغل به گونه‌اي است كه زمان زيادي در خيابان بايد سپري كرد يا كودكاني كه تاب خيلي از مسائل را ندارند و بايد محيط شهري برايشان تسهيل شود از اين رو سرويس‌هاي بهداشتي عمومي از نيازهاي اوليه‌اي است كه بايد بدان توجه كرد.
طراحي، ساخت و تجهيز فضاهاي عمومي به اين امكانات، كيفيت بهداشت و زندگي شهري را بهبود مي‌بخشد. سرويس‌هاي بهداشتي درون شهري كه در فضاي باز عمومي مورد استفاده همگاني قرار دارند معمولاً به صورت اتاقك‌هاي نيمه سبك با اسكلت فلزي محكم و مواد پليمري ساخته مي‌شوند كه قابليت جابه‌جايي داشته باشند. در اين صورت به سادگي توسط جرثقيل شهري قابل حمل خواهند بود و در صورت نياز به اصلاح هندسي معابر و خيابان‌هاي شهري، به همان صورت اوليه به مكان ديگري منتقل خواهند شد. اين نوع از سرويس‌هاي بهداشتي به صورت مدرن، مكانيزه و با شيرآلات و تجهيزات اتوماتيك و الكترونيك با طراحي زيبا ساخته مي‌شوند تا عموم شهروندان قادر باشند با خيالي آسوده و راحت از آن استفاده نمايند.
پايتخت ايران با جمعيت 13 ميليون نفري كه بنا به گفته مديركل ثبت احوال استان تهران هر ساعت 13 نفر به آن اضافه مي‌شود نيز با كمبود سرويس‌هاي بهداشتي بين شهري مواجه است و توالت‌هاي عمومي شهري محدود به توالت‌هايي مي‌شود كه در پارك‌ها و بوستان‌هاي شهر وجود دارد و همين طور 59 توالت عمومي مكانيزه‌اي كه چند سال پيش در يك اقدام ضربتي ساخته شد ولي ادامه پيدا نكرد تا همه ميدان‌ها و خيابان‌هاي شهر از موهبت توالت عمومي برخوردار شوند.
در حالي كه امروزه در كشورهاي توسعه‌يافته مكان‌يابي سرويس‌هاي بهداشتي به تعداد كافي و در مكان‌هاي مناسب همزمان با طراحي نقشه جامع شهر انجام مي‌شود، اما مسئله سرويس‌هاي عمومي در تهران هنوز حل نشده باقي مانده است و مديريت شهري تهران استراتژي مشخصي براي بهره‌برداري و نظارت سرويس‌هاي موجود و برنامه‌ريزي براي احداث و توسعه سرويس‌هاي بهداشتي جديد ندارد. حال آنكه دسترسي سريع و آسان شهروندان به امكانات شهري به عنوان يك اصل ضروري در بحث حقوق شهروندي ايجاب مي‌كند اين موضوع از سوي شهرداري به طور جدي‌تري مورد توجه قرار گيرد.
در كنار كمبود سرويس بهداشتي عمومي در سطح شهر، آن مقدار از سرويس‌هايي كه وجود دارد از استانداردهاي كافي برخوردار نيست. كانكس‌هايي در سطح شهر موجود است كه گاهي بهداشت آن رعايت نشده و رغبتي براي استفاده باقي نمي‌گذارد. از اين رو هجوم شهروندان به سمت پارك‌ها و مراكزي است كه اساساً براي اين امر در نظر گرفته نشده است. از اين رو نبود استانداردهاي شهري مشكلاتي براي رده‌هاي سني مختلف
ايجاد مي‌كند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار