سلیمی: «نفت» ام‌المصائب کشور شده
کد خبر: 900717
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003mJh
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردين ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۹
به گفته عضو هیئت رئیسه کمیسیون آموزش مجلس، امروز نفت تبدیل به ام المصائب کشور شده و باید این وابستگی را کاهش داد.
 
تسنیم: حجت الاسلام علیرضا سلیمی عضو هیئت رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، با اشاره به شعار امسال که از سوی رهبر انقلاب، حمایت از کالای ایرانی نامگذاری شده است، گفت: مجلس شورای اسلامی در سال‌های گذشته قوانین خوبی را در راستای حمایت از کالای ایرانی تدوین کرده است که متاسفانه این قوانین روی زمین مانده و به درستی از سوی دولت اجرا نمی‌شود.

وی افزود: به طور مثال در برنامه ششم توسعه، از ۱۲۴ حکم برنامه، حدود ۲۳ حکم در حمایت از کالای ایرانی تدوین شده است؛ بنابراین نمایندگان مجلس باید در سال جاری تمام تلاش خود را در راستای نظارت بر اجرای درست قوانین تصویبی به کار ببندند.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون آموزش با بیان اینکه هم اکنون ۷۰ درصد از اقتصاد کشور، دولتی است، خاطر نشان کرد: اگر دولت عزم جدی برای مصرف کالا‌های داخلی داشته باشد بسیاری از مشکلات اقتصادی کشور قابل حل خواهد بود چراکه بخش قابل توجهی از مصرف کننده کالای موجود در کشور اعم از کالا‌های تولید داخل و کالا‌های وارداتی، خود دولت است؛ بنابراین یکی از وظایف اصلی مجلس در سال جاری سوق دادن دولت به سمت استفاده از تولیدات داخلی است.

سلیمی ادامه داد: البته مجموعه مجلس نیز از این قاعده مستثنی نیست و باید در استفاده از تولیدات داخلی الگوی دستگاه‌های دیگر نظام باشد.

وی همچنین با اشاره به لزوم اصلاح تعرفه واردات کالا‌های خارجی گفت: امروز شاهد هستیم که کشورهایی، چون آمریکا و چین که ادعای رهبری بازار آزاد اقتصادی را دارند، برای حمایت از اقتصاد کشورشان، اقدام به افزایش تعرفه واردات کالا‌های خارجی کرده‌اند که این موضوع نشان می‌دهد، بازار آزاد اقتصادی تنها شعاری است که کشور‌های قدرتمند برای نفوذ در بازار کشور‌های در حال توسعه استفاده می‌کنند.

نماینده مردم محلات در مجلس با بیان اینکه بر اساس آمار‌های رسمی متاسفانه میزان واردات کالا به کشور در سال گذشته، ۲۴ درصد افزایش پیدا کرد که عمده واردات، ورود کالا‌های با ضرورت ناچیز بوده است، گفت: فرهنگسازی در بحث استفاده از کالای داخلی، یکی از اصلی‌ترین وظایف دستگاه‌های ذی‌ریط است که باید به آن توجه ویژه شود.

عضو کمیسیون آموزش مجلس همچنین یاد آور شد: البته ترغیب مردم به استفاده از کالای داخلی به این معنا نیست که تولیدکنندگان ما توجهی به محصولات خود نداشته باشند. در همین راستا نیز موسسات نظارتی کشور به ویژه موسسه استاندارد باید تولیدکنندگان داخلی را ترغیب به افزایش کیفیت تولیدات خود کنند.

سلیمی با بیان اینکه اگر بخواهیم تولید داخلی را جدی بگیریم، باید سیاست اقتصادی متکی به نفت را با جدیت اصلاح کنیم. امروز نفت تبدیل به ام المصائب کشور شده که وابستگی اقتصاد کشور به این سرمایه ملی انکار ناپذیر است لذا باید این وابستگی را کم کنیم.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار