دبیرکل سازمان ملل: یمن شاهد بزرگ‌ترین فاجعه‌ انسانی است
کد خبر: 900340
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003mDc
تاریخ انتشار: ۱۴ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۰

دبیركل سازمان ملل خواستار راهکار سیاسی برای پایان دادن به جنگ یمن شد و از طرف‌های درگیر خواست تا با فرستاده ویژه سازمان ملل همکاری کنند. کمیته بین‌المللی صلیب سرخ برای خاورنزدیک و میانه نیز گفت جامعه یمن به دلیل قحطی عمومی و داروی کم در حال مرگ تدریجی است.
«آنتونیو گوترش‌» در نشست کشورهای کمک‌کننده به یمن در ژنو اعلام كرد که یمن با بزرگ‌ترین فاجعه انسانی روبه‌رو است و بیش از 20 میلیون نفر از مردم این کشور نیازمند کمک‌های فوری هستند. گوترش علاوه بر این خواستار بازگشایی فرودگاه‌‌‌‌ها و بنادر یمن و به خصوص فرودگاه صنعا برای رسیدن کمک‌های بشردوستانه، دارو و تجهیزات به مردم نیازمند این کشور شد. دبیر کل سازمان ملل اعلام کرد که برای رفع نیازهای مردم کشور یمن 6/2 میلیارد دلار بودجه مورد نیاز است.
مدیر منطقه‌ای کمیته بین‌المللی صلیب سرخ برای خاورنزدیک و میانه، گفت جامعه یمن به دلیل قحطی عمومی و داروی کم در حال مرگ تدریجی است. کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در خبرنامه خود آورده است: زنجیره غذا، سیستم مراقبت درمانی، سیستم آموزش، سیستم آب و فاضلاب در یمن فروپاشیده است و بیماری، سوءتغذیه، مرگ و میر غیرنظامیان نیز در حال گسترش است. این سازمان بشر دوستانه افزود: زندگی برای ساکنان یمن به علت نحوه مبارزه در این مخاصمه به طرز وصف ناشدنی طاقت‌فرسا است. کمیته بین‌المللی صلیب سرخ سال‌‌‌ها از طرفین در حال جنگ خواسته است تا به گونه‌ای مبارزه‌شان را پیش برند که چنین آثار شدیدی بر غیرنظامیان نداشته باشد. رابرت ماردینی، مدیر منطقه‌ای کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در این رابطه با اشاره به وخامت اوضاع در یمن می‌گوید: «نیازهای بسیار شدید خانواده­‌‌‌‌ها کمتر خواهد شد (همچنین بیماری، سوءتغذیه و مرگ غیرنظامیان) اگر صرفاً اصول حقوق بین‌المللی بشردوستانه رعایت شوند. »‌کمیته بین‌المللی صلیب سرخ طی سه سال گذشته همواره این پیام را تکرار کرده است: غیرنظامیان را هدف قرار ندهید. بیمارستان‌‌‌ها را هدف نگیرید. آمبولانس‌ها را هدف نگیرید. کارکنان بشردوست را هدف نگیرید. اجازه دهید واردات تجاری و بشردوستانه کالا به داخل و در سرتاسر یمن افزایش یابد. کمیته بین‌المللی صلیب سرخ بر این باور است که می‌توان پیشرفت ایجاد کرد، چرا که این سازمان بشردوستانه توانسته است پس از به دست آمدن توافقات جدید از بازداشت‌شدگان جنگی در هر دو طرف بازدید کند. به گفته این سازمان، این گام مثبت نشان می­‌دهد که طرفین مربوطه می‌توانند راه‌هایی را برای انجام وظایف‌شان طبق حقوق بین‌المللی بشردوستانه پیدا کنند. صلیب سرخ همچنین تیم‌های جراحی تخصصی را در دو بیمارستان در طرف مقابل خط مقدم، در عدن و صعده مستقر کرده تا خدمات حیاتی به بیماران ترومایی و زخمیان جنگی ارائه کند. سال گذشته، مجموع 139هزار و967 نفر در دو مرکز تحت حمایت کمیته بین‌المللی صلیب سرخ مورد درمان قرار گرفتند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار