تاخیر دولت در اتمام خصوصی سازی ۴ ساله شد
کد خبر: 900127
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003mAB
تاریخ انتشار: ۱۳ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۵
نگاهی به کارنامه واگذاری‌های سال گذشته دولت نشان می‌دهد مطابق فهرست منتشر شده بنگاه‌های دولتی قابل واگذاری، قرار بود در سال ۹۶ تعداد ۳۳۷ بنگاه واگذار و به این ترتیب پرونده خصوصی سازی بسته شود.
 
تسنیم: بررسی آمار واگذاری‌های سال گذشته دولت نشان از فروش ۱۳ هزار و ۶۱۴ میلیارد ریال سهم و اموال دولتی و ادامه واگذاری‌ها در سال ۹۷ دارد که این موضوع بیانگر تاخیر ۴ ساله دولت در اتمام خصوصی سازی است.

بر اساس سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی، سال ۹۳ آخرین مهلت قانونی برای واگذاری شرکت‌های دولتی تعیین شده بود که این مهلت به دلیل تاخیر دولت در اتمام واگذاری‌ها در سال‌های ۹۴، ۹۵، ۹۶ و ۹۷ تمدید شده است.

بر این اساس نگاهی به کارنامه واگذاری‌های سال گذشته دولت نشان می‌دهد مطابق فهرست منتشر شده بنگاه‌های دولتی قابل واگذاری، قرار بود در سال ۹۶ تعداد ۳۳۷ بنگاه واگذار و به این ترتیب پرونده خصوصی سازی بسته شود.

این در حالی است که در سالی که گذشت تنها ۱۳ هزار و ۶۱۴ میلیارد ریال سهم و اموال دولتی توسط سازمان خصوصی‌سازی واگذار شده که از این میان یک هزار و ۸ میلیارد ریال از طریق بورس و ۱۲ هزار و ۶۰۶ میلیارد ریال از طریق مزایده انجام شده و عمده واگذاری‌های دولت به سرانجام نرسیده است.

همچنین از واگذاری‌های صورت گرفته در سال گذشته ۱۳ هزار و ۴۷۹ میلیارد ریال به‌صورت بلوکی و ۱۳۱ میلیارد ریال به صورت ترجیحی صورت گرفته است. افزون بر این، از ۱۳ هزار و ۶۱۴ میلیارد ریال واگذاری صورت گرفته در سال گذشته، ۴ هزار و ۶۱۷ میلیارد ریال متعلق به گروه یک واگذاری‌ها و ۸ هزار و ۹۹۷ میلیارد ریال متعلق به گروه ۲ واگذاری‌ها بوده است.

گفتنی است، به‌استناد ماده دو فصل دوم سیاست‌های اجرایی اصل ۴۴ قانون اساسی دولت مکلف است تا ۱۰۰ درصد سهام شرکت‌های «گروه یک» را به بخش خصوصی واگذار کند. همچنین در تبصره‌های ماده ۳ فصل ۲ این قانون در خصوص شرکت‌های «گروه ۲» آمده که دولت مجاز است به‌منظور حفظ سهم بخش دولتی در فعالیت‌های گروه ۲ ماده ۲، همچنان ۲۰ درصد از سهام شرکت‌های حاضر در گروه ۲ را در اختیار داشته باشد و مکلف است ۸۰ درصد باقی‌مانده را به بخش‌های خصوصی، تعاونی و عمومی غیردولتی واگذار کند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار