کم‌مخاطب‌ترین اسكار تاریخ هاليوود ديگر ستاره ندارد
کد خبر: 898518
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003lkE
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۲:۰۰
پايين آمدن تعداد مخاطبان امسال مراسم اسكار باعث شد تا دونالد ترامپ نيز در يك توئيت به اين موضوع اشاره‌اي كنايه‌وار داشته باشد.
فرزين ماندگار

ترامپ در پاسخ به ميزان پايين تماشاگران مراسم اسكار ۲۰۱۸، اين مسئله را به فقدان قدرت ستاره‌ها مرتبط دانست و به نوعي آنها را دست انداخت. برمبناي آماري كه دو روز پيش منتشر شد تماشاگران مراسم اسكار در نودمين سال برگزاري‌اش از هر سال كمتر بوده و به 26/5 ميليون نفر كاهش يافت كه ۱۹درصد از پارسال كمتر بود. گفته مي‌شود وجود نداشتن فيلمي از ميان پرفروش‌هاي پرمخاطب در ميان نامزدهاي بهترين فيلم موجب اين كاهش توجه به مراسم شده است. كميته ملي جمهوريخواهان نيز اين كاهش را به استفاده برندگان اسكار و ارائه‌كنندگان جوايز به استفاده از صحنه اسكار براي پرداختن به مسائل سياسي مرتبط دانسته‌اند، هر چند اين سنتي است كه به دهه ۱۹۷۰ باز مي‌گردد. در مراسم اسكار كه يك‌شنبه شب در هاليوود برگزار شد، جيمي كيمل مجري مراسم و ارائه‌كنندگان جوايز در مجموع چهار بار این موضوع را به ترامپ ارجاع دادند و با مايك پنس معاون رئيس‌جمهوري نيز يك بار شوخي كردند، با اين حال تمركز بيشتر امسال بر مبارزه با تجاوز و تبعيض جنسي موسوم به «من هم همينطور» بود و در كنار آن تيراندازي در پاركلند نيز مورد نظر بود. سال پيش ترامپ درباره اسكار توئيتي نزد اما به يك شبكه خبري گفت كه اشتباه در اعلام نام برنده براي تمركز بر مسائل سياسي بوده است، البته صحبت امسال ترامپ بي‌پاسخ نماند و جيمي كيمل هم بلافاصله در توئيتر نوشت: ممنون، رئيس‌جمهور با پايين‌ترين رأي در تاريخ. اما نكته ديگر درباره اسكار امسال توجه به همجنس‌بازان بود. گويي جايزه دادن به آثاري از اين دست در حال تبديل شدن به يك سنت در اسكار است.

فيلم‌هايي كه با اين موضوع ساخته مي‌شوند مي‌تواند ما را مطمئن كند كه امسال هم فيلمي با اين موضوع در ميان نامزدهاي اصلي خواهد بود. حضور «مرا به نام خودت بخوان» اين فرضيه را تأييد كرد. از سال 2015 كه ازدواج همجنس‌بازان در امريكا قانوني شد، آكادمي توجه ويژه‌اي به فيلم‌هايي با اين مضامين كرد. ترديدي نبايد كرد كه اين مسئله از بيرون هاليوود به شدت حمايت مي‌شود، هر چند اين حمايت‌ها خيلي علني نباشد. در دوره هشتاد و هفتم «بازي تقليد» نامزد هشت جايزه بود و تنديس بهترين فيلمنامه اقتباسي را دريافت كرد. سال بعد از آن «كارول» در پنج بخش نامزد اسكار شد. در دوره هشتاد و نهم «مهتاب» اسكار بهترين فيلم، فيلمنامه اقتباسي و بازيگر نقش مكمل مرد را به خودش اختصاص داد و در اين دوره هم «مرا به نام خودت بخوان» اسكار بهترين فيلمنامه اقتباسي را برد. مي‌توان گفت كه هاليوود برخلاف آنچه به نظر مي‌رسد تنها با مسئله تجاوز و تبعيض جنسيتي دست و پنجه نرم نمي‌كند بلكه ترويج همجنس‌بازي را نيز بايد به ليست انحطاط اين مركز اضافه كرد اما اين مسئله به دليل حمايت‌هاي حكومتي قرار نيست به يك چالش جدي تبديل شود، ضمن اينكه طي چند دهه اخير تبليغات زيادي براي عادي جلوه دادن موضوع همجنس‌بازي در ايالات متحده انجام شده است. اما اتفاق عجيبي كه امسال در رابطه با جوايز اسكار رقم خورد بدرفتاري با فيلم ستايش شده سه بيلبورد بيرون از ابينگ ميزوري بود؛ فيلمي كه در آن نقدهاي جدي به نظام حقوقي و عدالت قابل مشاهده بود و از نظر قاطبه اعضاي اسكار شانس بردن بهترين فيلم و فيلمنامه غيراقتباسي را داشت ولي در نهايت صرفاً دو جايزه بازيگري به آن اعطا شد و معلوم نشد چرخش آني عليه اين فيلم چگونه رقم خورد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار