نخستین همایش ملی وقف و علم و فناوری در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد
کد خبر: 897545
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003lUX
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۷
نخستین همایش ملی وقف علم و فناوری با رویکرد محتوا سازی، ترویج و فرهنگ‌سازی و جهت‌دهی جریان وقف و امور خیریه به سمت حمایت از توسعه علم و فناوری و ارتقاء بهره‌وری موقوفات با استفاده از علم و فناوری و با همکاری دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه شهید بهشتی و کمیته یاوران وقف علم و فناوری خراسان رضوی صبح چهارشنبه در سالن همایش‌های دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار گردید.

 

دکتر محمد کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در افتتاحیه این مراسم با اشاره به اینکه در طول تاریخ علم، مظهر قدرت و عزت بوده است افزود در حال حاضر علم و فناوری به شیوه‌های گوناگون و در حوزه‌های مختلف ازجمله مراکز آموزش عالی، دانشگاه‌ها، پژوهشکده‌ها، حوزه‌های علمیه و سایر نهادهای مربوطه تولیدشده و با پیوند با فناوری در مراکز فنّاوری به‌روز شده و در اختیار مردم قرارگرفته است.

دکتر کافی علم و جایگاه علمی کشور را ازجمله مهم‌ترین محورهای توسعه دانست و افزود در حال حاضر نیاز است تا ارزش‌های مختلفی که در طول تاریخ منجر به توسعه علم شده‌اند توسعه پیدا کنند و این کار جز باهمت و تلاش و توسعه وقف در عرصه‌های علم و فناوری میسر نمی‌شود. وی هدف دست‌اندرکاران برگزاری همایش ملی وقف و علم و فناوری را ایجاد محتوای مناسب و سپس ترویج آن در کشور عنوان کرد و ادامه داد: کشور ما در طول تاریخ در عرصه‌های مختلف علم پیشتاز بوده است و به این مهم توجه خاص نموده است اما بااین‌حال نیاز است تا بیش‌ازپیش به حوزه علم و فناوری توجه شود و شاهد رشد روزافزون آن خواهیم بود و این همایش می‌تواند سرآغازی برای تداوم این راه و ایجاد بسترهای لازم را برای ایجاد فرهنگ وقف در عرصه علم و فناوری باشد.

دکتر عبدالرضا باقری قائم‌مقام وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در افتتاحیه این همایش با اشاره به اینکه وقف یک سنت حسنه و ماندگار بوده که از گذشته تا به امروز در این سرزمین وجود داشته است، سرزمین خراسان را که سابقه طولانی در عرصه علم و فرهنگ داشته است را الگویی مناسب برای مردم عنوان کرد و افزود گرچه درگذشته حوزه علم و فناوری به شکل امروزی نبوده است اما تاریخ نشان می‌دهد که توجه خیرین به موضوع وقف در حوزه‌های علم و ادب و فرهنگ جاری بود است و ما امروز نیازمند آن هستیم تا این سنت حسنه را گسترش دهیم و فرهنگ‌سازی صحیحی در جهت ایجاد وقف در حوزه علم و فناوری ایجاد نماییم.

وی همچنین با اشاره به کمک خیرین و واقفین به حوزه‌های علم‌آموزی در کشور پس از پیروزی انقلاب اسلامی عنوان کرد در 4 سال گذشته خیرین محترم بالغ‌بر 65 هزار مترمربع زیرساخت در حوزه‌های علم و فناوری ایجاد کرده‌اند.

دکتر باقری در ادامه با عنوان این‌که در سطح بین‌المللی بیش از 30 درصد منابع دانشگاه‌ها از موقوفات و سرمایه‌گذاری توسط خیرین انجام می‌شود افزود در حال حاضر در کشور بالغ‌بر 70 درصد منابع دانشگاه‌های و مراکز آموزش عالی توسط دولت تأمین می‌شود که این میزان با توسعه وقف در حوزه علم و فناوری باید به کمتر از 60 درصد برسد تا شاهد داشتن دانشگاه‌هایی پویا و فعال در سطح کشور و منطقه باشیم.

قائم‌مقام وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از خیرین و واقفین و مسئولان دست‌اندرکار در این حوزه خواست تا علاوه بر توجه به زیرساخت‌های آموزشی و وقف در این حوزه به افزایش کیفیت تحقیق و توسعه اهمیت دهند و بخشی از موقوفات را به کیفی سازی آموزش عالی با حمایت از دانشجویان و فارغ‌التحصیلان نخبه اختصاص دهند.

دکتر عباسی دبیر همایش وقف و علم و فناوری نیز در ادامه این مراسم توجه به علم و فناوری را یک فرصت مناسب برشمرد و افزود باید درزمینهٔ علم و فناوری یک هم‌اندیشی در سطح کشور صورت پذیرد تا شاهد رشد روزافزون در این حوزه باشیم. وی در ادامه به بیان چگونگی برگزاری این همایش پرداخت و افزود در این همایش که در 4 محور 1- تبیین ضرورت توسعه وقف در عرصه علم و فناوری 2- الگوی توسعه و اجرایی سازی گفتمان وقف در حوزه علم و فناوری 3- بهبود نظام مدیریت وقف در حوزه علم و فناوری 4- نقش علم و فناوری در احیا و ارتقای بهره‌وری موقوفات برگزار می‌شود بیش از 100 مقاله به کمیته برگزاری همایش ارسال شد که 30 اثر آن پذیرفته شد و به چاپ رسید.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدی نماینده ولی‌فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور برگزاری این همایش را طلیعه‌ای مبارک دانست و افزود در قرآن و روایات معصومین نسبت علم و دانش توجه ویژه‌ای شده است و بنابراین وقف و احسان در این حوزه بسیار مناسب و نیکو است و وافقین محترم به این نکته توجه کنند که نه‌تنها وقف در حوزه علم و فناوری امری نامبارک و نامناسب نیست بلکه ثواب وقف در حوزه علم و فناوری کمتر از دیگر حوزه‌ها نیست و امروز ما در کشور نیازمند توسعه علمی و فناوری هستیم و باید به این مهم توجه شود.

وی مشکل اصلی کشور را ناکافی بودن علم و دانش در عرصه‌های مختلف دانست و اشاره کرد هرکجا که دشمن به ما فشار وارد می‌کند به خاطر ضعف ما در علم و دانش در آن حوزه می‌باشد و ما نیاز داریم تا در حوزه علم و دانش تلاش کنیم.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور بهبود وقف در حوزه علم و فناوری را معطوف به تغییر نگاه جامعه به وقف دانست و افزود اصل و اساس وقف کارکرد اقتصادی آن است و در حال حاضر باید به بهره‌وری وقف در کشور توجه کنیم و در این زمینه فرهنگ‌سازی‌های لازم انجام شود. وی ادامه داد ما باید در شناخت موضوعات در حوزه وقف به یک اجماع برسیم و آنچه مهم است تولید علم و فناوری است که با باور به این موضوع می‌توانیم در این زمینه موفق باشیم.

دکتر ناصر باقری مقدم معاونت سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی ستاد راهبردی نقشه جامع علمی کشور در پایان مراسم افتتاحیه همایش ملی وقف و علم و فناوری با اشاره به اینکه نیمی از هزینه‌های علم و فناوری در دنیا از طریق خیرین صورت می‌پذیرد، جایگاه ایران را در این زمینه نامناسب دانست و افزود باید تلاش کنیم تا به این سطح از وقف و علم و فناوری برسیم و این مهم جز با عزم و اراده و ریل‌گذاری در این مسیر میسر نمی‌شود که سازمان اوقاف و امور خیریه و دانشگاه‌ها باید این عزم را ایجاد کنند اما ریل‌گذاری آن توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی در حال انجام است و ان شاء الله در آینده‌ای نزدیک شاهد پیشرفت در این حوزه‌ها باشیم.

در حاشیه این مراسم نیز نمایشگاه دستاوردهای و توانمندی‌های علمی و فناوری برگزار شد و غرفه داران به نمایش آخرین دستاوردها و توانمندی‌های علمی و فناوری خود باهدف جلب مشارکت واقفین، خیرین و سرمایه‌گذاران در این عرصه پرداختند.

همایش ملی وقف و علم و فناوری عصر امروز با برگزاری 3 پنل تخصصی به ارائه مقالات و سخنرانی‌های مربوطه پرداخته و در پایان با برگزاری مراسم اختتامیه و معرفی و تقدیر از واقفین و نهادهای مردمی فعال در حوزه علم و فناوری به کار خود پایان می‌دهد.

 

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
مهمترین عناوین
آخرین اخبار