تشریح فعالیت های ناحیه مقاومت بسیج اراک در عرصه های فرهنگی اجتماعی
کد خبر: 834848
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003VBI
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۲
سبز‌پوشان زماني در جبهه‌هاي جنگ سخت بودند و امروز ضمن آمادگي براي حضور در عرصه‌هاي نظامي، در جبهه جنگ نرم نيز با پيروي از ولي‌فقيه در حال نبرد هستند. رضایی كه اكنون به عنوان فرمانده سپاه ناحيه مقاومت بسیج اراک فعاليت مي‌كند در گفت‌وگو با ما از اهميت فعاليت‌هاي فرهنگي در شرايط كنوني كشورمان مي‌گويد. براي آشنايي با فعاليت‌هاي ناحيه مقاومت بسيج اراک در عرصه‌هاي مختلف با فرمانده اين ناحيه همكلام شديم.

آقاي رضایی! يكي از عمده فعاليت‌هاي نواحي بسيج هم‌اكنون برنامه های فرهنگی اجتماعی است. ضمن مرور سابقه فعالیتهای فرهنگی ، بفرماييد عملكرد ناحيه اراک در اين زمينه چيست؟

در بخش‌هاي مختلف، فعاليت‌هايي را در ناحيه اراک داشته‌ايم كه برجسته‌ترين اين فعاليت‌ها كه نياز امروز جامعه ما هم است، بحث جهاد فرهنگی ،گفتمان سازی و ایجاد شناخت و درک صحیح از آسیبها و فرصتهای عرصه فرهنگ است . جهاد فرهنگی کلمه غریبی نيست ، معنای آن جهاد و تلاش مستمر و خستگی ناپذیر برای اعتلای فرهنگی جامعه و کشور و نظام و انقلاب است. ما به عنوان نهادی برخواسته از متن و بطن انقلاب اسلامی برای این عرصه سهم و نقش ویژه ای قائل هستیم و این به مدد توان و همت بلند بسیجیان عزیز شدنی است . در اين خصوص بايد بگويم كه این ناحیه برای ارتقای سطح کیفی فرهنگ جامعه و آحاد مردم عزیز شهرستان اراک، اقدامات مؤثری انجام داده است که یکی از مهمترین اقدامات در این راستا ، تشکیل کارگروه های تخصصی فرهنگی، با حضور نخبگان و کارشناسان برای کیفی سازی و ارتقای تولیدات و محصولات فرهنگی می باشد .

در همین راستا ناحیه مقاومت بسیج اراک ، قرارگاه روشنگری را در تمامی سطوح محلی و اقشاری ، با هدف گفتمان سازی و بصیرت افزایی آحاد جامعه ، راه اندازی نموده است ، که در رأس این برنامه ها ، ایجاد نگرش فرهنگی با الهام از رهنمودهای مقام معظم رهبری مدظله العالی به صورت فصلی تعیین و در دستورکار قرار گرفته است .

ناحيه شما در راستای توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی و انتقال فرهنگ متعالی دفاع مقدس به نسل جوان چه اقداماتي انجام داده‌است؟

بنا به فرموده مقام معظم رهبری ، امروز کتاب خوانی و علم آموزی نه تنها یک وظیفه ملی، که یک واجب دینی است. کتاب‌خوانی نه یک تکلیف، که یک کار شیرین و یک نیاز تعلل ناپذیر و یک وسیله برای آراستن شخصیت است . توسعه فرهنگی کتاب و کتابخوانی با برگزاری 3 نمایشگاه کتاب ،با حضور ناشران ، نویسندگان و مولفین کتاب های ارزشی ، ترویج کتاب فصل بسیج با تبلیغات محیطی ، برپایی نمایشگاه ، فروشگاه و حمایت از مراکز فروش ، تهیه و توزیع کتاب و تدوین 15 کتاب شهید توسط پایگاه ها و حوزه های مقاومت ، از جمله اقدامات ناحيه اراک براي آشنايي جوانان و نوجوانان با فرهنگ کتاب و کتابخوانی است كه به فرموده امام خامنه‌اي کتابخوانی باید به یک عادت همیشگی در مردم به‌ویژه جوانان تبدیل شود و در سبد کالاهای مصرفی خانواده سهمی قابل قبول پیدا کند.

جنگ نرم يكي از حربه‌هاي دشمن براي ضربه زدن به نظام اسلامي‌مان است، برنامه‌هايتان براي حضور مؤثر در مباحث فرهنگي چيست؟

به نظر ما اگر برای مردم به خوبی و اصولی مضرات و آسیبهای این شبکه ها و برنامه هایی که به خورد مردم می دهند ، بیان شود و روی افکار و اندیشه و توان تحلیل مردم و نسل جوان کار فرهنگی شود مردم خودشان ماهواره را پس خواهند زد . لذا ارتقای قدرت تجزیه و تحلیل و افزایش دانش و بینش مردم و تبیین آثار سوء برنامه های ماهواره ای و بررسی و نقد درست، می تواند به مردم عزیز قدرت انتخاب بدهد و با انتخاب خودشان به ماهواره نه بگویند . سپاه ناحیه اراک نیز در این زمینه با راه اندازی شبکه مربیان و راویان فرهنگی ، ظرف 9 ماهه اخیر بیش از 400 نشست روشنگری در آپارتمانها ، مساجد ، مراکز فرهنگی و پارکها به منظور آسیب شناسی شبکه های اجتماعی ، شبکه های ماهواره ای فارسی زبان ، استکبار ستیزی ، اقتصاد مقاومتی ، نفوذ ، انتخابات ، سبک زندگی اسلامی و ...برگزار نموده است .

همه كارها و فعاليت‌هاي بسيج جنبه فرهنگي دارند. يك تعداد از فعاليت‌هاي بسيج كه در قالب فعاليت‌هاي فرهنگي مي‌توان به آن اشاره كرد، شناخت آسيب‌هاي ماهواره و را‌ه‌هاي مقابله با آن است . براي اين امر كارگاه‌هاي آموزشي در آپارتمانها ، حوزه‌ها و مساجد برپا شده و مردم با ماهواره و آسيب‌هاي آن آشنا مي‌شوند و اهدافي كه ماهواره‌ها دنبال آن هستند براي مردم مشخص و آگاه‌سازي مي‌شود. که یکی از مؤثرترین اقدامات این ناحیه در این زمینه اجرای طرح ابتکاری ، نشستهای روشنگری در آپارتمان ها و مجتمع های مسکونی بود که به حول و قوه الهی توانست نقش به سزایی در افزایش دانش و بینش مردم و تبیین آثار سوء برنامه های ماهواره ای داشته باشد .

از ديگر اقدامات ما در زمينه فرهنگي مي‌توان به برگزاري كارگاه‌هاي آموزشي با موضوع ماهواره، مواد مخدر و آسيب‌هاي شبكه اجتماعي و آشنايي با آن اشاره نمود.

در ناحيه شما براي آشنايي بيشتر نسل سومي كه انقلاب را نديده و جنگ را درك نكرده چه اقداماتي در دستور كار داريد؟

اجرای برنامه های فرهنگی در راهیان نور با اعزام بیش از 1500 نفر زائر به مناطق عملیاتی دفاع مقدس، برگزاری بیش از 30 یادواره و مراسم آبروی کوچه ها و افتخار محله ، توسط حوزه ها و پایگاههای مقاومت در مناطق حاشیه ای شهر و در قالب برنامه های بومی محلی ، فضا سازی شهری و تبلیغات محیطی با استفاده از تصاویر و وصیتنامه ی شهدای شهرستان اراک ، برگزاري نمايشگاه‌هاي مرتبط با دفاع مقدس مثل دستنوشته‌ها و آثار شهدا و رزمندگان و ايثارگران، از جمله اقدامات ناحيه اراک براي آشنايي جوانان و نوجوانان با فرهنگ غني ايثار و شهادت است كه به فرموده امام خامنه‌اي گنجي پايان‌ناپذير است.

اردو‌هاي راهيان نور در طول سال برگزار مي‌شود و بسياري از علاقه‌مندان داوطلبانه در اين امر معنوي سهيم مي‌شوند. ياد‌واره شهدا هم به مناسبت‌هاي مختلف نظير هفته دفاع مقدس، هفته بسيج، و... برگزار مي‌شود و هدف اصلي از برگزاري اين يادواره‌ها هم اين است كه يادمان نرود براي اعتلاي پرچم جمهوري اسلامي و تحقق آرمان‌هاي نظام جمهوري اسلامي چه خون‌هايي ريخته شده و چه ايثار‌هايي صورت گرفته است. در كنار همه اين اقدامات از خانواده‌هاي ايثار و شهادت هم تجليل مي‌شود، چراكه اين خانواده‌ها ستون‌هاي انقلاب و سرمايه‌هاي نظام مقدس جمهوري اسلامي هستند. ما نيازمند تفكر، روحيه و ايده‌هاي اين بزرگواران هستيم تا لحظه‌اي از صراط مستقيم انقلاب فاصله نگيريم.

اهميت اعزام كاروان‌هاي راهيان نور را در چه چيزهايي مي‌دانيد؟ اين اردو‌ها تا چه حد مي‌تواند نوجوانان و جوانان ما را با سبك زندگي شهدا آشنا كند؟

«امام خامنه‌اي در اهميت كاروان‌هاي راهيان نور و رسالت مسئولان و دست‌اندركاران اين امر معنوي فرمودند: «فراموشي» و «تحريف» دو آسيب و خطر بزرگي است كه در كمين هر حادثه بزرگ تاريخي قرار دارد و نخبگان، فرزانگان و دست‌اندركاران عرصه دفاع مقدس، با شناساندن دقيق اين ذخيره و گنجينه‌ فرهنگي، اجازه ندهند اين حماسه دستخوش فراموشي و تحريف شود. نكته اصلي و كليدي در اردوهاي راهيان نور، ايجاد زمينه براي «زيارت با معرفت» است.» تجربه چندين ساله به ما نشان داده است كه راهيان نور برترين و بزرگ‌ترين عمليات فرهنگي كشور است. راهيان نور يك حركت ثمر‌بخش و يك سفر معنوي است كه روز به روز توسعه پيدا مي‌كند. زائران كربلاهاي ايران بركات اين سفر‌ها را خودشان از نزديك ديده و لمس كرده‌اند. ما دو مرحله اعزام كاروان راهيان نور را در برنامه سالانه ناحيه بسيج اراک داريم. يكي در ايام نوروز انجام مي‌شود و ديگري مربوط به راهيان نور دانش‌آموزي است.

بركات اين سفر معنوي را مي‌توان از كساني كه عازم اين سفرها شده‌اند، پرسيد. استقبال جوانان و نوجوانان از اين كاروان‌ها بسيار چشمگير است. نوجوانان در سفر اول و اعزام با كاروان‌هاي دانش‌آموزي شيفته شده و در سفر‌هاي بعد همراه خانواده‌هاي خود راهي اين مناطق مي‌شوند. روحيات، اخلاقيات و ويژگي‌هاي رفتاري بسياري از اين عزيزان به شدت تغيير پيدا كرده و اينها همه از بركات و اثرات اين سفر‌هاست.

راهيان نور را مي‌توان يك سد دفاعي در مقابل تهاجم فرهنگي و جنگ نرم دانست كه امروز نسل سوم و چهارم ما در‌گير آن شده‌اند. از اين رو برخي جريان‌هاي همسو با دشمن طي سال‌هاي اخير تمام تلاش خود را به عمل آوردند تا اين عمليات فرهنگي را به تعطيلي بكشانند زيرا از مأنوس شدن جوانان ما با فرهنگ ايثار و شهادت هراس دارند اما ناحيه بسيج اراک براي تداوم راهيان نور اهداف و برنامه‌هاي زيادي را در دستور كار دارد تا ان‌شاء‌الله اين حركت منسجم‌تر از گذشته تداوم يابد.

ما در اردوهاي راهيان نور تلاش مي‌كنيم تا سبك زندگي شهدا را كه نمونه بارزي از سبك زندگي ديني و اسلامي است، به زائران معرفي كنيم. توجه و شناخت سبك زندگي شهدا بسيار ضروري است، زيرا بيشتر شهداي ما از جوانان بوده‌اند و مطالعه زندگي اين عزيزان و ايثارگران تأثير خوبي بر نوجوانان و جوانان خواهد داشت. بررسي نوع رفتار شهدا با والدين، احترام به حقوق يكديگر، انجام واجبات، پرهيز از محرمات و... مي‌تواند زمينه‌ساز سبك زندگي ديني باشد كه همگي به دنبال آن هستيم.

اشاره كرديد يكي از فعاليت‌هاي فرهنگی ناحيه اراک فضا سازی شهری و تبلیغات محیطی می باشد ، بفرماييد چقدر در اين امر موفق بوده‌ايد؟

فضا سازی شهری و تبلیغات محیطی یکی از مهمترین فعالیتهای فرهنگی این ناحیه می باشد که از اهمیت ويژه‌اي برخوردار است . اقداماتی که توسط سپاه ناحیه اراک در این راستا انجام میشود ، دارای یک رویه ثابتی است که هر ساله در دستور کار این ناحیه قرار دارد.

فضا سازی شهری با نصب برنوشته ، پرچم و ... به مناسبت های مختلف همچون ، راهیان نور ، اقتصاد مقاومتی ، شهدای مدافع حرم ، سوم خرداد ، ارتحال امام ، برنامه پارک معرفت ، ماه رمضان ، روز قدس ، دهه کرامت ، هفته دفاع مقدس ، دهه ولایت ، عید غدیر ، شهدای منا ، 13 آبان و دهه استکبار ستیزی ، هفته بسیج دانش آموزی، هفته بسیج ، هفته وحدت ، 9 دی و .... نمونه ای از اقدامات این ناحیه در این راستا می باشد .

ناحيه مقاومت بسیج اراک نسبت به اين امر اهتمام ويژه‌اي داشته و به حمد خدا توانسته در اين امر هم سهم بسزايي در فرهنگ سازی عمومی و زیبا سازی شهر داشته باشد. ما توانسته‌ايم بیش از 170 مترمربع دیوار نویسی و 150 متر مربع نقاشی دیواری را که مزین به تصاویر شهدا ، بیانات امام خامنه ای ، اهمیت فرائض دینی و وصیتنامه شهدا می باشد را انجام داده و طی تعامل که با زیباسازی شهرداری500 اراک انجام داده ایم بیش از 500 متر دیوار نویسی به زودی در سطح شهر اراک ترسیم خواهد شد .

پيش‌تر به گرامیداشت مناسبتهای ملی و مذهبی اشاره‌اي داشتيد، در اين زمينه چه اقداماتي انجام داديد؟

پایگاه ها و حوزه های مقاومت و کانونهای اقشاری خواهر و برادر با توجه به نقش مهمی که در مقابله با هجمه دشمنان بر عهده دارند ، اهتمام بیشتری نسبت به گرامیداشت مناسبت های ملی و مذهبی داشته و دارند.

رده های بسیج در شهرستان اراک در مناسبت های مختلف، برنامه های متنوعی را برای تمام آحاد جامعه برگزار می کند ، که گردهمایی 5000 نفره بسیجیان در مصلی به مناسبت هفته بسیج ، برگزاری جشن میلاد کوثر در سالن ورزشی 9 دی ناحیه و بیش از 50 پایگاه با حضور بیش از 3500 نفر از خواهران بسیجی و غیر بسیجی ، برگزاری جشن های اعیاد شعبانیه و نیمه شعبان در 15 نقطه شهر اراک با جامعه هدف عموم مردم با رویکرد در دست گرفتن این مراسمات و اجرای جشن بدون گناه ،برنامه پارک معرفت با مشارکت موسسات ارزشی ، روحانیون وطلاب و شهرداری در 8 پارک و 60 شب متوالی با اجرای نمایشگاه ، طرح زیلو ، نماز جماعت ، آموزش سبک زندگی ، جشن و جنگ اسلامی و ... از ابتدای ماه مبارک رمضان، اجرای بیش از 300 برنامه متنوع فرهنگی ، ورزشی ، اجتماعی به مناسبت هفته بسیج در پایگاهها و حوزه ها ،اجرای برنامه های هویت بخشی شهرهای تازه تاسیس امیرکبیر و صادقیه با اجرای دوره های آموزشی ، کارگاههای مختلف ، دیوارنویسی ، جشن ها و اعیاد ، هیئات مذهبی و عزاداری ، تشکیل جلسات روشنگری و سبک زندگی اسلامی و تربیتی و...، اجرای جشن ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت زهرا (س) توسط حوزه ها در 5 منطقه شهر اراک (پارک شهر شهرک اندیشه و پایگاهها ) ، اجرا جشن ازدواج حضرت محمد (ص) و حضرت خدیجه (س) توسط حوزه ها در 5 نقطه شهر اراک (پارک شهر شهرک اندیشه و پارک ها )، اکران مجموعه نمایشگاهی در موضوعات مختلف همچون 9 دی ، حجاب و عفاف ، دفاع مقدس ، سبک زندگی و ...

در بخش توليد و حمایت آثار، ما با كاستي هاي فراواني روبه رو هستيم، در اين عرصه چه اقداماتي صورت پذيرفته است؟

در اين بخش تأكيد ما بر توليد محصولات فرهنگي وهنري متناسب با فرهنگ و ارزشهاي انقلابي است ، به گونه اي كه تا کنون قريب به 15 نماهنگ ومستند ، 8 عنوان پويانمايي و 5 عنوان موشن گرافیک و... توسط بسیجیان پایگاه های مقاومت بسیج و با همت مرکز آفرینشهای بسیج در سپاه ناحیه اراک تهیه و تولید شده است .

برگزاري جشنواره هاي فرهنگی، ورزشی و هنري بامحوريت موضوعات ارزشي همانندجشنواره عکس و... از جمله ديگراقدامات و فعاليتهاي توليد آثار دراين سازمان است . یکی دیگر از اولیوتهای کاری معاونت فرهنگی اجتماعی سپاه اراک ، حمایت از مؤسسات و تشکلات مردمی و ارزشی است ، که در جهت ترویج فرهنگ اسلامی ایرانی در حال فعالیت هستند. برهمین اساس سپاه ناحیه اراک با حمایت از 6 موسسه فرهنگی هنری ارزشی در تولیدات کتاب ، انیمیشن ، فلش کارت و توزیع اقلام ایرانی اسلامی اقدامات چشمگیری را در تولید محصولات فرهنگی داشته است .

در راستای حمایت از آثار فرهنگی هنری ، این ناحیه فیلم یتیم خانه ایران را در بیش از 10 سانس و با حضور بیش از 4000 نفر از همشهریان اکران نموده است .

دشمن و رسانه های تحت تاثیرش این طور وانمود می کنند که اسلام، انقلاب و عناصر انقلابی با موسیقی مخالفند ، نظر شما در این رابطه چیست؟

علی رغم اینکه در ماه های اخیر تلاش گسترده رسانه ای صورت گرفت تا اینگونه القا کند که انقلاب و جریان انقلابی بر کشور با موسیقی مخالف است، در حالی که این القائات و ادعاها، سناریوهای طراحی شده در ستادهای دشمن است. باید اینگونه عنوان کرد که، اسلام و انقلاب نه تنها هیچ تعارضی با موسیقی تعالی بخش ندارند بلکه سرود و موسیقی جایگاه رفیعی در پیشبرد فرهنگ انقلاب اسلامی داشته و دارند و باید گفت که پیروزی انقلاب اسلامی با پخش یک موسیقی انقلابی از رسانه ها اعلام شد.همان سرود "الله اکبر" که همه ما شنیده ایم.

امسال سرود بسیج از بیان مقام معظم ولایت امام خامنه ای عزیز در رسانه ملی تایید و تقدیر شد که این افتخار بزرگی برای بسیج است و خوشبختانه سپاه ناحیه اراک به همت بسیجیان عزیز در پایگاه های مقاومت ، موفق به تشکیل بیش از 10 گروه سرود و تئاتر شده است ، که یکی از مهمترین تولیدات این گروه ها ، تهیه سرود و نماهنگ مدافعان حرم به سه زبان فارسی ، انگلیسی و عربی بوده که در صدا و سیما استان نیز این اثر پخش گردید .

سپاه ناحیه اراک درراستای مبارزه با مواد مخدر و مقابله با مناطق آلوده چه اقداماتی را انجام داده است ؟

طرح قرارگاه جوادالائمه به منظور استفاده از ظرفیت بسیج در راستای مبارزه با مواد مخدر و مقابله با مناطق آلوده طراحی شده است. شناسایی، بسترسازی، آگاه‌سازی، اقدام قاطع، درمان و صیانت 6 گام این طرح هستند.

که خوشبختانه سپاه ناحیه اراک با مدنظر قراردادن طرح جوادالائمه (ع) توانسته است در راستای مبارزه با مواد مخدر و مقابله با مناطق آلوده قرارگاه جواد الئمه (علیه السلام) را تشکیل داده که جلسات متعددی پیرامون این طرح در سطح ناحیه و شهرستان برگزار شده است .

نقش سپاه در ضرورت حضور فعال در مراسمات گرامیداشت شهدای مدافع حرم چیست؟

عرق انقلابی و دفاعی باید در روحیه مدیران فرهنگی و فرهنگسرا ها بیش از پیش ایجاد شود. سپاه ، بسیج و رده های بسیج که وظیفه فرهنگسازی را دارند باید بیش از سایر نهادها در عرصه گرامیداشت مدافعین حرم فعال باشند، بعد از شهدا این وظیفه ماست که روش، سیره و اهداف آنها را برای نسل امروز و جوان تبین کنیم.

همه کسانی که به نحوی در امور فرهنگی بویژه پایگاه ها فعال هستند باید از این ظرفیت برای آشنایی بیشتر این نسل با آرمان های انقلاب، جنگ تحمیلی و دفاع امروز در عراق و سوریه استفاده کنند.

از جمله برنامه های سپاه ناحیه اراک در این راستا میتوان به اجرای بیش از 15 مراسم جهت گرامیداشت شهدای مدافع حرم (شهیدان حمیدرضا انصاری، محمد زهره وند ،سعید مسلمی ، علیرضا بابایی ، اسدالله قربانی) ، تهیه سرود و نماهنگ مدافعان حرم به سه زبان فارسی ، انگلیسی و عربی جهت پخش در صدا و سیما ، برگزاری برنامه مدافعین حرم با حضور همسر و فرزند شهید رضایی نژاد در سالن ستارگان با حضور 800 نفر از عموم مردم و ... اشاره کرد .

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار