اجرای برنامه‌های هفته ملی سالمندان «با شعار نه علیه تبعیض سنی»
کد خبر: 814175
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003Pnr
تاریخ انتشار: ۰۷ مهر ۱۳۹۵ - ۱۳:۱۱
در شیراز صورت می‌گیرد
هفته ملی سلامت سالمندان، با شعار نه علیه هرگونه تبعیض سنی از چهارم مهر در شیراز آغاز شده که تا دهم مهر، ادامه می‌یابد.
عزیزالله قهرمانی

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی این شهر، معاون بهداشتی این دانشگاه، به مناسبت هفته ملی سلامتی سالمندان گفت: اهمیت و توجه به سالمندی جمعیت و تدوین سیاست‌های مناسب با تغییرات جمعیتی در جهان امروز، از اهمیت خاصی برخوردار است.

محسن مقدمی افزود: رشد جمعیت سالمندان کشور از بهبود شاخص‌های بهداشتی و افزایش امید به زندگی به همراه روند رو به رشد علمی و اجتماعی کشور، ناشی می‌شود.

وی ادامه داد: پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری در ابلاغیه سیاست‌های کلی جمعیت (بند 7)، فرهنگ‌سازی برای احترام و تکریم سالمندان، ایجاد شرایط لازم برای تأمین سلامت و نگهداری آنان در کنار خانواده و پیش‌بینی سازوکار لازم برای بهره‌مندی و استفاده از تجارب و توانمندی سالمندان در عرصه‌های مناسب، در رأس اهداف برنامه‌های اجرایی سلامت سالمندان مشخص شده است.

مدیر گروه سلامت خانواده، جمعیت و مدارس دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز گفت: بیشتر از دوسوم جمعیت سالمند دنیا تا سال 2020 میلادی در کشورهای درحال‌توسعه زندگی می‌کنند و پدیده سالمندی در این کشورها جدید است.

فریبا مرادی روند سالمندی در کشور ما را بسیار سریع ارزیابی کرد و ادامه داد: درصد سالمندان در استان فارس، 10 درصد جمعیت است و وظیفه داریم هرچه زودتر برای مقابله با این پدیده تدابیر لازم را انجام دهیم.

وی اضافه کرد: بر اساس برنامه هرساله، برنامه‌های تعیین‌شده در هفته ملی سالمندان همراه با سایر دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور بر اساس روزشمار اعلام‌شده از سوی معاونت بهداشتی وزارت بهداشت و درمان، اجرا می‌شود.

مدیر گروه سلامت خانواده، جمعیت و مدارس این دانشگاه نیز، بابیان اینکه هفته سالمند امسال با شعار نه علیه هرگونه تبعیض سنی برگزار می‌شود، افزود: عناوین روزهای هفته تکریم منزلت سالمندان شامل روز سالمند، رفاه اجتماعی و محیط توانمندساز، روز سالمند مستقل، فعال و بانشاط، روز سالمند و همبستگی در بستر خانواده، روز سالمند و سبک زندگی سالم، روز سالمند حقوق شهروندی و قانون، روز سالمند، ارزش‌های فرهنگی، دینی و تکریم منزلت آنان، روز سالمند و عدم تبعیض سنی، است.

محمد مرادی یادآور شد: در راستای ارج نهادن به مقام و منزلت سالمندان، برنامه‌های مختلفی شامل مراسم روز جهانی سالمند برای قدردانی از پیشکسوتان عرصه سلامت و بازدید معاون بهداشتی از سرای سالمندان، در این هفته اجرا می‌شود.

همزمان با روز جهانی سالمند، چهارم تا دهم مهر هرسال، به‌عنوان هفته ملی سالمندان نام‌گذاری شده است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی