تحریف تاریخ ایران در نمایشگاه باکو
کد خبر: 779512
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003Gmm
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۷

رویکرد جمهوری آذربایجان در تحریف تاریخ ایران، انکار مشترکاتش با ایران و مصادره مواریث و مفاخر ادبی، تاریخی و هنری همچنان در سطوح رسمی و غیر رسمی این کشور ادامه دارد.

پايگاه اينترنتي «قاينار اينفو» جمهوري آذربايجان در گزارشي با اشاره به برگزاري نمايشگاه «شاه اسماعيل؛ سردار و حکمران» درموزه تاريخ آکادمي ملي علوم جمهوري آذربايجان، نوشت: اين نمايشگاه با الهام گرفتن از کتاب تاليف شده توسط راميز مهدي اف، رييس نهاد رياست جمهوري آذربايجان با عنوان «شاه اسماعيل صفوي: نماد سردار جنگي و حکمران»برگزار شده است. راميز مهدي اف در اين اثر، شاه اسماعيل را به عنوان شاه آذربايجان معرفي کرده و در اين راه زحمات بزرگي متحمل شده است؟!

علیرغم این که ، در زمان صفویان قفقاز یا آران بخشی از ایران بوده و کشوری به نام آذربایجان وجود نداشته است، در منابع رسمی جمهوری آذرباجان صفویه حکومتی غیر ایرانی قلمداد می شو.

بر اساس این گزارش عاکف عليزاده ، رييس آکادمي ملي علوم جمهوري آذربايجان طي سخناني در این نمایشگاه گفت : « شاه اسماعيل به دولتمداري و هنر نظامي گري و فرهنگ آذربايجان ارمغان هاي بزرگي اعطاء کرده است».

علیرغم تلاش برای تحریف تاریخ ایران در این نمایشگاه، در پوستر این نمایشگاه، عکسي که نقاش معروف فلورانسي از شاه اسماعيل تصوير کرده و تا به امروز باقي مانده، تصويرگري شده است. در سمت راست اين تصوير شاه اسماعيل کلماتSophy PERS   به معني حمکران ایران وجود دارد.

دست اندرکاران نمایشگاه اذعان کردند که فراموش کردند در پوستر مذکور ، کلمات حکمران ایران که به ایتالیایی نوشته شده بود را حذف کنند ، همین موضوع باعث واکنش تحریف گران تاریخ ایران در آذربایجان شده است بطوریکه دکتر واقف آبيشوفاز محققان آکادمی علوم آذربایجان مدعی شده است : اگر چنين اتفاقي در مورد دولت صفوي و موسس آن روي داده است، اين کار، تحريف تاريخ است. اسنادموجوداين را نشان مي دهد که دولتصفوی متعلق به آذربايجان بوده است و در اراضي آذربايجان ايجاد شده است؟!پاککردنکلمه ( ايران) بهزبان ايتاليايي ( Sophy PERS ) در عکس تاريخي شاه اسماعيل (صفوي) در پوستر اين نمايشگاه فراموش شده و در حرکتي رذالت آميز، شاه اسماعيل به عنوان شاه ايران معرفي شده است؟!

بر اساس گزارش قایناراینفو، اين مساله را (حذف نشدن کلمه حکمران ایران از تصوير شاه اسماعيل در پوستر نمايشگاه موزه تاريخ آذربايجان) را ديمسآلرلي، محقق مشهور ساکن ترکيه فاش کرده و خواستار موضع گيري در مورد اين مساله شده است.

شایان ذکر است طی سالهای اخیر جمهوری آذربایجان در کنار ثبت میراث های ایرانی از جمله چوگان، تار به نام خود در یونسکو، در منابع رسمی و آموزشی خود تاریخ ایران را تحریف کرده است که تاکنون واکنش مناسبی به آن انجام نشده است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار