کد خبر: 1236623
تاریخ انتشار: ۰۷ تير ۱۴۰۳ - ۱۴:۳۴
مسئول برگزاری انتخابات در خارج از کشور گفت: کانادا اجازه برگزاری انتخابات برای ایرانیان مقیم را نداد بر همین اساس، با هماهنگی دفتر حفاظت منافع ایران در واشنگتن، صندوق‌های اخذ رأی در مرز بین آمریکا و کانادا قرار داده خواهند شد.

جوان آنلاین: علیرضا محمودی مسئول برگزاری انتخابات در خارج از کشور در گفتگو با خبرگزاری دانشجو توضیحاتی را در این باره ارائه کرد.

به گزارش تسنیم، وی گفت: در کشور‌هایی همانند آلمان، عراق، آمریکا و انگلستان نمایندگی‌های ما دارای چندین شعبه اخذ رأی هستند. این شعبه‌ها هم در محله‌های نمایندگی، سفارت‌ها، کنسولگری‌ها و دفاتر حفاظت منافع و هم در مکان‌های دیگر که ایرانیان حضور دارند، برگزار می‌شوند.

با توجه به اینکه روز جمعه در خارج از کشور روز کاری محسوب می‌شود و بسیاری از هموطنان مشغول به کار هستند، هماهنگی‌های لازم برای شروع انتخابات از ساعت ۸ صبح به وقت محلی انجام شده است.

تعداد شعبه‌های اخذ رأی در آلمان شامل پنج شعبه در مونیخ، فرانکفورت، هامبورگ، برلین و بن، در آمریکا حدود ۳۰ شعبه اخذ رأی و چند شعبه سیار، در انگلستان ۱۰ شعبه اخذ رأی تعبیه شده است.

در عراق نیز ۲۴ شعبه اخذ رأی در شش محل با توجه به حضور زیاد زوار ایرانی در ایام زیارتی تعبیه شده است.

مسئول برگزاری انتخابات در خارج از کشور افزود: متأسفانه علی‌رغم تلاش‌های فراوان، مقامات کانادایی اجازه برگزاری انتخابات برای ایرانیان مقیم کانادا را ندادند. بر همین اساس، با هماهنگی دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در واشنگتن و پیگیری‌های همکاران ما در نیویورک، صندوق‌های اخذ رأی در مرز بین آمریکا و کانادا قرار داده خواهند شد.

این حق طبیعی هر فرد است که در انتخابات کشورش شرکت کند. این موضوع کاملاً کنسولی است و نباید با مسائل سیاسی تداخل داشته باشد.

از تمامی هموطنان عزیز مقیم کانادا دعوت می‌کنیم تا برای استفاده از حق رأی خود به صندوق‌های اخذ رأی در مرز آمریکا و کانادا مراجعه کنند.

عدم برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران در کشور‌های کانادا، یمن و سودان

علیرضا محمودی گفت: به غیر از کانادا، برخی کشور‌ها نیز با چالش‌هایی برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری مواجه هستند؛ در یمن تعداد کمی ایرانی حضور دارند و سفارت ما هنوز فعال نشده است. در سودان نیز علیرغم برقراری روابط دیپلماتیک، همکاران ما هنوز در محل دیگری حضور دارند و ایرانیان نیز در سودان نیستند. چند ماه گذشته، بیش از ۷۰ نفر از ایرانیان مقیم سودان به کشور بازگشتند؛ لذا در سودان انتخابات برگزار نمی‌شود. همکاران ما در لیبی حضور دارند و درخواست تعرفه کرده‌اند. تلاش می‌کنیم تعرفه‌ها را به دست آن‌ها برسانیم.

ما تلاش داریم که حتی اگر در هر کجا یک شهروند ایرانی حضور دارد و می‌خواهد رأی بدهد، این امکان را برای او فراهم کنیم.

وی افزود: اولین نقطه آغاز انتخابات ریاست جمهوری ایران در نیوزلند است و به عبارتی دیگر ساعت ۱۱:۳۰ شب به وقت تهران و ۸ صبح به وقت نیوزلند برگزار می‌شود.

دستگاه دیپلماسی کشور در صورت لزوم برای برگزاری دور دوم انتخابات کاملا تمهدیدات لازم را فراهم کرده است.

با توجه به احتمال کشیده شدن انتخابات به دور دوم، تمامی تعرفه‌ها و اقلام مورد نیاز برای دور اول و دور دوم ارسال شده است. اگر انتخابات روز جمعه به دور دوم کشیده شود، مطابق قانون، انتخابات در خارج از کشور نیز جمعه بعدی برگزار خواهد شد.

همکاران ما در سفارت‌ها و سرکنسولگری‌ها آمادگی کامل دارند تا در صورت نیاز، بلافاصله در روز جمعه، پانزدهم تیر ماه، انتخابات دور دوم را برگزار کنند.

 تا آخرین لحظه پیگیر برگزاری انتخابات در مکه و مدینه هستیم

مسئول برگزاری انتخابات در خارج از کشور گفت: علیرغم همه تلاش‌های دستگاه دیپلماتیک و همکاران ما در وزارت امور خارجه برای برگزاری انتخابات در مکه و مدینه، هنوز این تلاش‌ها به نتیجه نرسیده است.

رایزنی‌ها و مذاکرات گسترده‌ای با مقامات عربستانی پیرامون این موضوع انجام گرفته است، اما تاکنون نتیجه‌ای نداشته است و ما همچنان منتظر هستیم و امیدواریم که برای حجاج ایرانی در مکه و مدینه امکان رأی دادن فراهم باشد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار