کد خبر: 1232604
تاریخ انتشار: ۱۵ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۳:۰۰
«جوان» چالش جدی آموزش و پرورش با شایعه‌فروش سؤالات امتحان نهایی را بررسی کرده‌است
موضوع فروش سؤالات امتحان نهایی مربوط به امسال نمی‌شود، بلکه چند سالی است که در خرداد ماه کسب و کار خرید و فروش سؤالات امتحان نهایی رونق می‌گیرد. متأسفانه امنیت پایین شیوه ارائه سؤالات و برگزاری امتحانات باعث شده سودجویان بسیاری قدم در فروش سؤالات امتحانات نهایی بگذارند.
مهسا گربندی

جوان آنلاین: امتحانات نهایی دانش‌آموزان دوره دوم متوسطه پس از چند روز تأخیر در برگزاری، از روز پنجم خرداد با حضور حدود ۲ میلیون داوطلب آغاز شده و تا چهارم تیرماه نیز ادامه دارد. این امتحانات با توجه به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر تأثیر ۵۰ درصدی سوابق تحصیلی در کنکور سراسری از حساسیت بالایی برخوردار است. به همین دلیل تبلیغ کانال‌های مختلف در فضای مجازی مبنی بر فروش سؤالات امتحانات نهایی اعصاب و روان دانش‌آموزان را به هم ریخته‌است و این شائبه را ایجاد کرده که برخی از دانش‌آموزان توانسته‌اند در ازای پرداخت پول از سؤالات امتحانات نهایی باخبر شوند و نمرات بسیار خوبی را کسب کنند، اما واقعاً چنین اتفاقی افتاده‌است؟

موضوع فروش سؤالات امتحان نهایی مربوط به امسال نمی‌شود، بلکه چند سالی است که در خرداد ماه کسب و کار خرید و فروش سؤالات امتحان نهایی رونق می‌گیرد. متأسفانه امنیت پایین شیوه ارائه سؤالات و برگزاری امتحانات باعث شده سودجویان بسیاری قدم در فروش سؤالات امتحانات نهایی بگذارند. البته هر ساله آموزش و پرورش منکر لو رفتن سؤالات و خرید و فروش آن‌ها می‌شود، اما ایجاد جو بدگمانی و شک میان دانش‌آموزان و تأثیر منفی بر روحیه آن‌ها جبران‌ناپذیر است. این دسته از دانش‌آموزان می‌خواهند بدانند اگر خرید و فروش سؤالات امتحانات نهایی و همچنین تبلیغات آن، جرم محسوب می‌شود، پس چگونه مجرمان آزادانه و به آسانی فعالیت می‌کنند؟ چرا دستگاه‌های نظارتی و آموزش و پرورش هیچ اقدامی برای دستگیری اینگونه سودجویان انجام نمی‌دهند؟ بدون شک پیدا کردن این افراد کار سختی نیست، چراکه تنها با یک جست‌وجوی ساده در گوگل، تلگرام یا اینستاگرام با خیل عظیمی از فروشندگان مواجه خواهید شد که با دریافت مبلغ‌های هنگفت، وعده ارسال سؤالات را قبل از امتحان به دانش‌آموزان می‌دهند! 

 پیش‌فروش سؤالات امتحان نهایی چند؟
هنوز امتحانات شروع نشده که تبلیغات فروش سؤالات امتحانی آغاز می‌شود، یک نفر وعده نمره ۲۰ را می‌دهد و نفر دیگر می‌گوید که همه کانال‌ها و پیج‌ها دروغگو هستند جز او! موضوع عجیب اینکه برخی از این کانال‌ها بیش از ۱۰۰ هزار عضو دارند و این یعنی حتی اگر درصد کمی از آن‌ها را هم ترغیب به خرید سؤالات کنند، پول کلانی را به جیب می‌زنند. 
در این میان یکی از این کانال‌ها هزینه پیش‌فروش سؤالات تمام دروس را ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان قیمت‌گذاری کرده. هزینه هر درس نیز ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است. برخی کانال‌ها نیز هزینه را به صورت ارز دیجیتال در مقابل ارائه سؤالات امتحان نهایی و پاسخ آن‌ها دریافت می‌کنند که هزینه پایه‌های دهم و یازدهم مبلغ ۵/۲ میلیون تومان معادل ۴۲تتر و برای پایه دوازدهم نیز ۳ میلیون تومان معادل ۵۰تتر است. 
برخی از این کانال‌ها با ارسال تصاویری از چت‌های دانش‌آموزان و داوطلبان خرید‌کننده مبنی بر اینکه از آن‌ها راضی هستند، اینگونه القا می‌کنند که همه خریداران از سؤالات پخش شده راضی هستند! نکته عجیب این است که این کانال‌ها بدون هیچ دغدغه‌ای تا پایان امتحانات دانش‌آموزان فعال هستند و به تبلیغات و فعالیت می‌پردازند!
اما ماجرا به همین جا ختم نمی‌شود، چراکه برخی از این کانال‌ها برای اثبات خود، دقایقی پس از شروع امتحانات، بخشی از سؤالات را در کانال خود قرار می‌دهند تا به مخاطبان خود بگویند سؤالات از قبل نزد آن‌ها بوده و دروغ نمی‌گویند!

 دانش‌آموزان و داوطلبان فریب نخورند
امسال نیز وزارت آموزش و پرورش همانند سال‌های گذشته، موضوع لو رفتن سؤالات امتحانات نهایی را انکار کرده‌است؛ محسن زارعی، رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش در این خصوص به فارس گفته‌است: «این کانال‌ها به هیچ سؤال امتحانی قبل از شروع آزمون دسترسی ندارند و تا آنجا که بررسی کردیم، شب قبل از امتحان یا جزوه یا نمونه سؤال می‌دهند، گاهی نیز هیچ فایلی برای داوطلبان نمی‌فرستند.» او ادامه داده‌است: «انتشار سؤالات آزمون بعد از شروع امتحان، چه سودی به حال داوطلبان دارد. دانش‌آموزان و داوطلبان فریب این کانال‌ها را نخورند.»
زارعی تصریح کرد: «دانش‌آموزان و داوطلبان فقط کتاب درسی را بخوانند و بدانند که سؤالات امتحانی از درون کتاب درسی طرح می‌شود.»

 معرفی مدعیان خرید و فروش سؤالات به پلیس فتا 
نظارت بر فرآیند برگزاری آزمون امتحانات نهایی چگونه انجام می‌شود؟ سید امین رضوی‌نژاد، رئیس مرکز حراست وزارت آموزش و پرورش در این رابطه گفته: «نظارت بر فرایند آزمون‌ها پیش از هنگام طرح سؤال تا دریافت توزیع در حوزه به طور کامل انجام می‌شود.»
او ادامه داده‌است: «انتشار سؤالات قبل از شروع آزمون امکان‌پذیر نیست، اما سؤالات هر آزمون نیم‌ساعت پس از شروع در وبگاه مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش قرار می‌گیرد.»
رئیس مرکز حراست وزارت آموزش و پرورش عنوان کرد: «در خردادماه امسال یک میلیون و ۸۰۰ هزار دانش‌آموز در آزمون‌های نهایی شرکت می‌کنند، برای پایه یازدهم و دوازدهم از ۱۱ عنوان درس و برای پایه دهم ۱۲ عنوان درس آزمون‌های نهایی گرفته خواهد شد و آزمون سراسری سال ۱۴۰۳، سوابق تحصیلی سهم ۵۰ درصدی دارد.»

 افشای سؤالات پیش از زمان برگزاری امتحانات ثبت نشده 
تاکنون هیچ‌گونه موردی مبنی بر افشای سؤالات، پیش از زمان برگزاری امتحانات نهایی ثبت نشده‌است؛ این را سردار وحید مجید، رئیس پلیس فتای فراجا گفته‌است. او با اشاره به اینکه نظارت بر نحوه برگزاری امتحانات نهایی مدارس در تقویم عملیاتی پلیس فتا وجود دارد، اظهار داشت: «این طرح عملیاتی در کارگروه‌های ویژه، در تمامی رده‌های پلیس فتا با عناوین رصد هر گونه موارد مجرمانه و مشکوک نظیر «تبلیغات و واگذاری سؤالات، شایعه‌سازی و تحریک احساسات عمومی و سایر موارد» آغاز شده‌است.»
سردار مجید ادامه داد: «تاکنون بیش از ۱۰ مورد برخورد انتظامی و قضایی با مرتکبان اینگونه جرائم صورت گرفته‌است و بر اساس تجزیه و تحلیل تمامی جریانات کشف شده و همچنین شکوائیه‌های قضایی واصله به این پلیس، خوشبختانه تا کنون هیچ‌گونه موردی مبنی بر افشای سؤالات، پیش از زمان برگزاری امتحانات نهایی کشف‌نشده و تمامی تبلیغات صورت گرفته توسط مجرمان سایبری در حوزه کلاهبرداری از متقاضیان یا ایجاد شایعه و شائبه‌های نادرست در خصوص زیر سؤال بردن صحت برگزاری امتحانات نهایی دانش‌آموزان می‌باشد.»
رئیس پلیس سایبری کشور به دانش‌آموزان توصیه کرد: «به هیچ عنوان به این تبلیغات نادرست توجه نکنند؛ همچنین والدین نیز نظارت بیشتری بر عملکرد تحصیلی و سایبری فرزندان خود در ایام مذکور داشته‌باشند و ضمن مشارکت با پلیس فتا در پاکسازی فضای مجازی در صورت مشاهده موارد مشکوک و مجرمانه موضوع را از طریق شماره تلفن ۰۹۶۳۸۰ به پلیس فتا گزارش کنند.»

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار