کد خبر: 1229796
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۲۲:۳۵
آمار‌های متعددی از سقط جنین منتشر و رسانه‌ای می‌شود؛ آمار‌هایی از روزی هزار تا ۲ هزار جنینی که از این دنیا سهمشان می‌شود. صرفنظر از اینکه کدام یک از این آمار درست است و اصلاً آیا موضوعی غیر‌قانونی نظیر سقط جنین آمار قابل‌اتکایی دارد یا نه، نمی‌توان این واقعیت را انکار کرد که سقط جنین یکی از موضوعات مهم و نگران‌کننده‌ای است که طی سال‌های اخیر گریبان جامعه را گرفته‌است. 
زهرا چیذری 

جوان آنلاین: آیت‌الله رئیسی، رئیس‌جمهور در مراسم اعطای دومین جایزه ملی جوانی جمعیت با تأکید بر اینکه آمار سقط جنین نگران‌کننده است، از دستگاه قضا خواست به این مسئله ورود کند. این نخستین‌باری نیست که رئیس‌جمهور بابت آمار سقط جنین ابراز نگرانی می‌کند. روز گذشته مراسم اعطای دومین جایزه ملی جوانی جمعیت تریبون خوبی بود تا حرف‌هایی از جنس افزایش جمعیت، بیم‌ها و امیدهایش مطرح شود و یکی از مهم‌ترین نگرانی‌ها در این مسئله، هر چند آمار‌های دقیقی از سقط جنین وجود ندارد، اما آمار‌های غیر‌رسمی هم به اندازه کافی نگران‌کننده است، مسئله سقط جنین است؛ به خصوص اینکه جنین‌هایی که پیش از تولد مرگ را تجربه می‌کنند می‌توانند سهم قابل‌توجهی از رشد جمعیت کشور را به خود اختصاص دهند. 

آمار‌های متعددی از سقط جنین منتشر و رسانه‌ای می‌شود؛ آمار‌هایی از روزی هزار تا ۲ هزار جنینی که از این دنیا سهمشان می‌شود. صرفنظر از اینکه کدام یک از این آمار درست است و اصلاً آیا موضوعی غیر‌قانونی نظیر سقط جنین آمار قابل‌اتکایی دارد یا نه، نمی‌توان این واقعیت را انکار کرد که سقط جنین یکی از موضوعات مهم و نگران‌کننده‌ای است که طی سال‌های اخیر گریبان جامعه را گرفته‌است. 
آیت‌الله رئیسی، رئیس‌جمهور در مراسم اعطای دومین جایزه ملی جوانی جمعیت که به همت ستاد ملی جمعیت در بخش‌های خانواده، رسانه، سازمان‌های مردم نهاد، دستگاه‌های اجرایی، شرکت‌ها و مؤسسات خصوصی، مدیران و نخبگان در سالن اجلاس سران کشور‌های اسلامی برگزار شد، آمار سقط جنین را نگران‌کننده دانست. 
رئیس‌جمهور گفت: «یکی از مسائل مهم مسئله سقط جنین است که باید جلوی آن گرفته شود، جز در مواردی که پزشک حاذق اعلام کند که ضرورت دارد. آمار‌های متفاوتی از سقط جنین اعلام می‌کنند، آمار دقیقی نیست، اما آنچه قطعی است، این آمار نگران‌کننده است. تمام دست‌اندرکاران باید همت کنند؛ نخستین گام همت، اقناع است. مردان و زنان جوان ما بدانند که این مسئله به لحاظ شرعی، قتل نفس است و همه آثار قتل نفس اعم از حقوقی و وضعی هم برای کسی که مرتکب می‌شود و هم برای مباشر دارد.»
وی خاطر نشان کرد: «در اجرای قانون هم باید اقناع و هم قدرت برخاسته از متن قانون داشته‌باشیم؛ قانون باید اجرا شود. از عزیزان در دولت و هم از دستگاه قضا می‌خواهیم که در ارتباط با سقط جنین، اقدامات را تکمیل کنند، به نحوی که جریان سوداگری که فقط به دنبال پول است، مورد پیگیری قرار گیرند.»
رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنانش توجه به خانواده و محور‌بودن خانواده را بسیار مهم برشمرد و تصریح کرد: «همه این مقولات مورد تأکید دین و فرهنگ دینی و سیاست‌های مصوب و ابلاغی نظام و قانون و نیاز جدی کشور است.»
وی در ادامه با تأکید بر باز شدن گره‌های ذهنی در رابطه با تشکیل خانواده فرزندآوری و افزایش جمعیت، باز شدن این گره‌ها را در گروی تبیین و اقناع رسانه‌ها اعم از مکتوب، دیجیتال، رسانه ملی و چهره‌ها و انسان رسانه‌ها دانست. 

 اثر بخشی مشوق‌های فرزند‌آوری بررسی شود
آیت‌الله رئیسی موضوع فرزندآوری را دارای ابعاد فرهنگی و اقتصادی دانست و گفت: «فرهنگ‌سازی، اقناع افکار عمومی و باز کردن گره‌های ذهنی در جوانان و نوجوانان امر بسیار ضروری است. همواره تأکید کرده‌ام که وام ازدواج، وام اشتغال و وام مسکن جز موارد ممتازی است که نظام بانکی باید همت بیشتری نسبت به آن داشته‌باشد.»
رئیس‌جمهور اذعان کرد: «باید امکانات و مشوق‌هایی برای کسانی که فرزند بیشتر می‌آورند در نظر گرفته شود. از سوی دیگر باید در ضمن اجرا، بازنگاهی در اثربخشی و سهم مشوق‌ها در فرزندآوری بررسی شود. تشویقی که بیشترین سهم را دارد بیشتر مورد توجه قرار گیرد و بخشی که نقش چندانی ندارد در اصلاحات قانون اصلاح شود.»

 کیفیت اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت رصد شود
از نگاه رئیس‌جمهور، پرداخت وام ازدواج به موقع می‌تواند در مسئله ازدواج بیشتر نقش داشته‌باشد. وی ادامه داد: «در اینکه ازدواج صورت و ازدواج شکل بگیرد و به دنبالش حتماً فرزندآوری صورت خواهد گرفت؛ در عین اینکه منکر تشویق‌های دیگر هم نیستیم. باید بررسی کارشناسی شود که سهم هر یک از تشویق‌ها در فرزندآوری مشخص شود.» آیت‌الله رئیسی ستاد جمعیت را مسئول رصد کردن کیفیت اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت دانست و گفت: «ستاد باید علی‌الدوام رصد کند، ببیند کدام دستگاه وظیفه‌اش را انجام می‌دهد و کدام دستگاه انجام نمی‌دهد، این رصد نباید سالانه باشد.»
رئیس‌جمهور با اشاره به خانواده محور بودن سخنرانی خود در سازمان ملل تصریح کرد: «دشمنان به دنبال از بین بردن یا تضعیف خانواده و نهاد خانواده در کشورمان هستند و در این مسیر سرمایه‌گذاری بسیاری برای تغییر ادراک مردم ما به نفع خودشان کرده‌اند. اینکه یک محور مهم از صحبت‌های خود را در نشست مجمع عمومی سازمان ملل مسئله خانواده قرار دادم، این است که مسئله خانواده برای جامعه ما بسیار مهم است و باید مشکلات را از پیش پا برداشت، به نحوی که تشکیل خانواده و فرزندآوری خیلی سریع صورت گیرد.»

 ۱۰۰ هزار مسکن در کمیته امداد ساخته شد
رئیس‌جمهور تأکید کرد: «خانواده‌ها نباید دغدغه اقتصادی داشته‌باشند و ما نیز در دولت بسیج شده‌ایم که مشکلات را از پیش پای خانواده‌ها کاهش دهیم. دلیل اینکه وزارت امور اقتصاد و دارایی تشویق شد، این است که تمام تلاش آن‌ها برای مسکن خانواده‌ها به ویژه آنان که فرزند بیشتر دارند، اقدام شود. ۱۰۰ هزار مسکن در کمیته امداد ساخته شد و در اختیار خانواده‌های محترم قرار گرفت و این کار به عنوان نهضت ملی مسکن ادامه دارد.»
به گفته رئیس‌جمهور در حال حاضر با کمبود مسکن نیز مواجه هستیم، به دلیل اینکه در سال‌های گذشته آنچنان که اقتضا و نیاز کشور بود، عمل نکردند و این نیاز‌ها انباشته‌شده و به یکباره خود را نشان می‌دهد. هر سال باید یک میلیون مسکن ساخته می‌شد که نشد، یکسال ۲۰۰ هزار، سال دیگر ۲۵۰ هزار و... ساخته شد، اما آنچه نشده یکجا خود را نشان می‌دهد و ما اکنون با این مسئله مواجه هستیم. 
وی اقدامات وزارت بهداشت در رابطه با زوج‌های نابارور و فراگیری مراکز درمان ناباروری در سراسر کشور و رایگان کردن را کار ارزشمندی دانست که باید مستمر باشد. 
آیت‌الله رئیسی گفت: «رایگان کردن درمان کودکان زیر هفت سال از اقدامات بسیار خوبی بوده‌است. تأمین تغذیه خانواده‌هایی که نسبت به تغذیه کودکان مشکل دارند، از اقدامات بسیار خوب است. این‌ها از گام‌های عملی است که دولت در راستای تشویق می‌تواند بردارد، ضمن اینکه در خانواده‌ها هم کاملاً ملموس است که این اقدامات اثرگذار بوده‌است.»
رئیس‌جمهور همچنین با اشاره به تأکیدات رهبری معظم انقلاب اسلامی نسبت به مشارکت مردم در امور اجرایی کشور موفقیت در اجرای قانون جمعیت را در گرو مشارکت مردم در این زمینه دانست و افزود: «در سال‌های گذشته به دلیل سیاست‌های نادرست و در قالب شعار‌هایی مانند فرزند کمتر زندگی بهتر، وقفه‌ای جدی در فرزندآوری و رشد جمعیت کشور اتفاق افتاد که خوشبختانه با هشدار بموقع رهبری این سیاست نادرست اصلاح شد و همه بخش‌های کشور امروز در زمینه تحقق جوانی جمعیت در تلاش هستند.»
رئیس‌جمهور نقش خوابگاه‌های متأهلی را در تشویق دانشجویان به ازدواج بسزا دانست و تصریح کرد: «هم دولت هم خیرین هم بخش‌های مسئول در این زمینه همت کنند. در کسوت خادمی آستان مقدس رضوی به دانشگاه فردوسی مشهد رفتم به دانشجویان گفتم چرا ازدواج نمی‌کنید؟ گفتند آقا ما مسکن نداریم؛ گفتم پیگیری می‌کنم؛ از اراضی آستان قدس اقدام به ساخت مجموعه ۵۰۰، ۶۰۰ واحدی کردیم تا ما هم سهمی در این خصوص داشته‌باشیم.»
پیش از سخنان رئیس‌جمهور از برگزیدگان این رویداد ملی در هفت بخش خانواده، رسانه، دستگاه‌های اجرایی، نخبگان، تشکل‌های مردم‌نهاد، نیرو‌های مسلح و شرکت‌های خصوصی تجلیل به عمل آمد. اعظم موسایی در بخش خانواده، زینب چخماقی در بخش رسانه، دکتر بذرپاش وزیر راه و شهرسازی در بخش دستگاه‌های اجرایی، صابر جباری رئیس مرکز جوانی جمعیت وزارت بهداشت، محمدولی علیئی در بخش نخبگان، زینب عاشقی در بخش تشکل‌های مردمی، سردار امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بخش نیرو‌های مسلح و علیرضا خلیلی‌نیا مدیرعامل شرکت پتروشیمی سازند در بخش شرکت‌های خصوصی نفرات اول دومین رویداد ملی جوانی جمعیت بودند که از سوی رئیس‌جمهور مورد تجلیل قرار گرفتند.

غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
حمید
|
Venezuela (Bolivarian Republic of)
|
۰۳:۵۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۳۰
0
0
خانواده های عزیز ، طفل عزیز و بی دفاعتان را هرگز سلاخی نکنید اون هم به دست خودتون. خدا بزرگه کسی که هست شده نیست نکنید.
جمشید نوری
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۴:۰۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۳۰
0
0
کلک قول دلار ۵۰۰۰ تومانی میدی بعد ۶۰ الی ۷۰ هزار تومن قالب میکنی
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار