کد خبر: 1215261
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۴:۲۰
در انقلاب اسلامی و گفتمان رهبر انقلاب، خواص جامعه اقلیتی از سیاستمداران، صاحبان زر و زور محسوب نمی‌شوند، بلکه هر فرد دارای قدرت تشخیص، فکر و شناخت مستقل در هر قشری از جامعه در دایره و عضو خواص جامعه محسوب می‌شود.

جوان آنلاین: مهدی جهان تیغ در کانال شخصی خود نوشت: بیانات اخیر رهبر انقلاب درباره نقش مهم خواص در جامعه ایران، فرصتی به‌وجود آورده که چهار اتفاق و تحول بزرگی را که انقلاب اسلامی در درون خواص جامعه ایرانی ایجاد کرد یادآوری کنیم: 
در انقلاب اسلامی و گفتمان رهبر انقلاب، خواص جامعه اقلیتی از سیاستمداران، صاحبان زر و زور محسوب نمی‌شوند، بلکه هر فرد دارای قدرت تشخیص، فکر و شناخت مستقل در هر قشری از جامعه در دایره و عضو خواص جامعه محسوب می‌شود. اولین برداشت همین است که انقلاب اسلامی دایره معنایی و مفهومی «خواص» را متفاوت، جامع، وسیع و حتی متفاوت‌‎تر با خیلی دیگر از حاکمیت‌ها و نظام‌های سیاسی مرسوم، خواص را معنا و دارای نقش و اثر می‌داند و به رسمیت می‌شناسد. 
 انقلاب اسلامی علاوه بر اینکه بر نقش توده‌ها و افزایش مشارکت و اعمال نظر آن‌ها اصرار دارد، همزمان بر نقش‌آفرینی خواص و گسترش نقش و اثرگذاری آن‌ها نیز تلاش کرده و به همین دلیل نیز در ملت ما خواص در اقلیت نیستند. انقلاب اسلامی نه یکطرفه خواص را منزوی کرده و نه عوام را و همچنین توانسته در نظام سیاسی خود هر دو را به کمال و توسعه‌شان نزدیک کند و بین این دو نیز ارتباط متعادل و مفیدی را استمرار ببخشد. به یک معنا انقلاب اسلامی با گسترش کمی و کیفی خواص جبهه حق به توده مردم نیز در تشخیص صحیح مسیر و جهت‌گیری و افزایش معرفت، خدمات بزرگی کرده است، بنابراین اتفاق مهم دومی که در انقلاب اسلامی رقم خورده، وسعت و افزایش خواص هم در بعد کیفی و هم کمی بوده است. 
اما انقلاب اسلامی چگونه این جبهه بزرگ خواص اهل حق را شکل داده است؟ انقلاب اسلامی با افزایش عمق و معرفت دینی و اصرار به نهادینه کردن ظلم ستیزی سبب تربیت افراد متعددی در اقشار مختلف جامعه ایرانی شده که مهم‌ترین ویژگی‌های خواص یعنی تشخیص دوست و دشمن، شناخت جبهه بندی‌ها، شیوه‌ها، قدرت فهم و عمل به موقع را دارا هستند. به همین دلیل خواص جامعه ایرانی در بعد کیفی و کمی در حال حاضر بدون اغراق با هیچ کشوری در جهان اسلام و خارج از آن قابل قیاس نیست. به معنای دیگر هیچ کشوری به اندازه ایران نه خواص دارد و نه خواص موفق و در مسیر درست دارد. آن هم خواصی که همه جوانب جبهه خودی را بشناسد و هم دشمنان و برنامه‌ها و روش‌هایش را بشناسند و علاوه بر آن فعالانه عمل کند و ایستادگی در برابر دشمن هم داشته باشد. 
راز موفقیت انقلاب اسلامی به نسبت بسیاری از دوره‌های مختلف تاریخ اسلام نیز همین است که تعداد خواص جبهه حق آن به تناسب حرکت و اقدامی که در هر دوره شروع شده بسیار بزرگ‌تر و گسترده‌تر بوده و به همین دلیل آن‌ها دچار مانع، سرکوب یا انحراف شدند ولی انقلاب اسلامی همچنان به مسیر خود با قوت ادامه می‌دهد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار