کد خبر: 1214063
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۳:۰۰
رئیس‌جمهوردر همایش روز ملی فناوری فضایی عنوان کرد
سید ابراهیم رئیسی روز گذشته در آیین روز فناوری فضایی ایران با بیان اینکه ۱۱ پرتابی که انجام شده هم تحریم‌ها را شکست داد و هم طرح انزوای جمهوری اسلامی را باشکست مواجه کرد، تصریح کرد: حرکت ماندگار عزیزان که در حوزه فضا انجام شده، جلوه ما می‌توانیم است
جوان آنلاین: رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه حضور در فضا قدرت آفرین و امید آفرین است، اظهار داشت: تلاش کردند با تحریم ایران را متوقف کنند و در انزوا قرار دهند ولی این ۱۱ پرتاب موفق هم تحریم‌ها را شکست داد و هم طرح انزوای جمهوری اسلامی را با شکست مواجه کرد. 
سید ابراهیم رئیسی روز گذشته در آیین روز فناوری فضایی ایران با بیان اینکه ۱۱ پرتابی که انجام شده هم تحریم‌ها را شکست داد و هم طرح انزوای جمهوری اسلامی را باشکست مواجه کرد، تصریح کرد: حرکت ماندگار عزیزان که در حوزه فضا انجام شده، جلوه ما می‌توانیم است. وی پرتاب ماهواره به فضا را با وجود همه تهدید‌ها و تحریم‌ها جلوه‌ای از عملی شدن شعار ما می‌توانیم توصیف کرد و گفت: این حرکت ارزشمند با همکاری جوانان و متخصصان، دانشگاهیان، نیرو‌های مسلح انجام شده و افتخار آفرین است. رئیس‌جمهور بیان کرد: ایران در رتبه ۴۵ بوده و امروز در رتبه ۱۰کشور مطرح جهان درحوزه هوا و فضا قرار دارد، این صنعت را باید مورد توجه و حمایت قرار داد.
 
 حضور در مدار ژئو نقشه راه صنعت فضایی
 وی در ادامه در مدار ژئو قرار گرفتن را نقشه راه صنعت فضایی تعریف کرد و گفت: به نظر می‌رسد می‌توانستیم پیش‌تر از این، در این عرصه حضور فعال داشته باشیم و در سطح و مدار ژئو قرار بگیریم، اما برخی‌ها نمی‌خواستند و این مهم نیست، مهم آن است که ملت ایران اراده کرده در فضا حضور قدرتمندی پیدا کند، ملتی که اراده کرده در ۲۲بهمن به استقلال و آزادی و جمهوری اسلامی و پیشرفت برای کشور دست یابد اکنون با اراده خود می‌خواهد بر اراده‌های دیگر فائق آید. 
رئیسی با تأکید بر اینکه ۱۱پرتاب موفق آمیز در دل مردم امید ایجاد کرده خاطر نشان کرد: آن‌ها تلاش می‌کنند در امپراتوری‌های رسانه‌ای خود نا امیدی را القا کنند ولی دانشمندان ما نوآوری‌ها و ابتکارات و خلاقیت‌هایی را عرضه می‌کنند که هر کدام کار‌های بزرگی است و جای تقدیر دارد. 
رئیس‌جمهور داشتن برنامه در عرصه فضا را بسیار مهم دانست و بیان کرد: از سازمان فضایی تشکر می‌کنم؛ این سازمان نشان داده که برنامه دارد و گام به گام نشان داده‌اند که چگونه قرار است پیشرفت کنیم و به مراحلی برسیم که کشورمان از فضا در جهت تولید قدرت و ثروت استفاده کند؛ از امکانات حضور در فضا برای پایش حوزه کشاورزی، منابع آب، منابع طبیعی، اکتشاف معادن، حضور مرز‌ها و پایش مرز‌ها استفاده کنند و این کاربرد بسیاری در حوزه‌های اقتصادی و سایر حوزه‌ها دارد. وی در ادامه تصریح کرد: ما کوه‌ها و دریا و موانع داریم ولی حضور در فضا می‌تواند ما را بر همه موانع فائق کند؛ همچنین در کشاورزی، صنعت و الکترونیک و مکانیک و سایر حوزه‌ها افزایش بهره وری را در پی دارد؛ این کار‌ها اتفاق افتاده و بیشتر از این هم اتفاق می‌افتد. حضور در فضا برای بشر چشم بینا ایجاد می‌کند و می‌تواند کاملاً رصد کرده و اطلاعات را برای تصمیم سازان و تصمیم گیران منتقل کند و موجب تصمیم‌گیری دقیق برای صاحبان مشاغل مختلف شود. 
 
 اثربخشی بخش خصوصی در صنعت فضایی
رئیس‌جمهور با اشاره به حضور بخش خصوصی در صنعت فضایی، خاطر نشان کرد: یکی از میدان‌هایی که رهبری فرمودند و دولت را مکلف به انجام آن کردند، میدان دادن به بخش خصوصی است. ما نیز اعتقاد و باور داریم که کار‌هایی که با مشارکت مردم و بخش خصوصی انجام شود، حتماً اثربخش خواهد بود؛ لذا پیشرفت در این حوزه نیازمند حضور فعال بخش خصوصی است. 
رئیسی با بیان اینکه توضیحات دست‌اندرکاران صنعت فضایی کشور در حاشیه بازدیدی که از نمایشگاه دستاورد‌ها و توانمندی‌های فضایی کشور داشتیم، نشان از آن داشت که برای آینده برنامه دقیق و با جزئیات دارند، گفت: این توضیحات گواه آن بود که این عزیزان مراحل پیشرفت کشور در عرصه فضایی را گام به گام ترسیم کرده‌اند تا نهایت استفاده را از فضا برای ارتقای قدرت، خلق ثروت، پایش دقیق و کسب اطلاعات مفید برای حوزه‌های کشاورزی، منابع آب، منابع طبیعی، معادن و پایش امنیت به ویژه در مرز‌ها ببریم. رئیس‌جمهور با اشاره به همکاری و هماهنگی بسیار خوب میان نیرو‌های مسلح، وزارت دفاع، وزارت ارتباطات و سایر بخش‌های فعال در عرصه فضایی گفت: شورای‌عالی فضایی جمع میان همه این نهاد‌های مربوطه است و ما تأکید داریم که همه این شورا و دبیرخانه و دیگر اجزای آن کاملاً فعال باشند، چراکه اگر هر کس برای خود کار کند فایده ندارد. این کار انجام شده و امروز بخش‌های مختلف لشکری و کشوری در این زمینه با همکاری کامل فعالند. وی با تأکید بر اهمیت نقش بخش خصوصی در حوزه پیشرفت‌های فضایی کشور به لزوم میدان دادن به شرکت‌های فناور در این حوزه اشاره کرد و با تصریح بر این نکته که بدون حضور فعال بخش خصوصی کار این بخش پیش نخواهد رفت، اظهار داشت: شرکت‌های دانش‌بنیان باید در این عرصه وارد شوند و کار را در دست گیرند. 
 
 ضرورت تجاری‌سازی فناوری فضایی
رئیس‌جمهور در ادامه با تأکید بر اهمیت شتاب‌دادن به پرتاب ماهواره‌ها و نیز اهمیت بحث افزایش ارتفاع پرتاب‌ها، ادامه داد: توسعه زیرساخت‌های فضایی کشور را باید دنبال کرد، چراکه حضور در این عرصه علاوه بر بهره‌وری در حوزه‌های صنعت و کشاورزی که من بسیار بر آن تأکید دارم در توسعه حضور ما در فضا نیز نقش اساسی دارد. 
رئیس‌جمهور با تأکید مجدد بر ضرورت تجاری‌سازی خدمات کنونی فناوری فضایی کشور با هدف تبدیل دانش به ثروت، ابراز امیدواری کرد: آزمایشگاه‌ها و فعالیت‌های پژوهشی در این حوزه باید با سرعت و دقت بیشتری به کار خود ادامه دهند و البته این نکته نیز مدنظر قرار گیرد که به هیچ وجه دقت فدای سرعت نشود. وی با بیان اینکه کشور ما گستره جغرافیایی گسترده با کوه‌ها و موانع طبیعی بسیار دارد، اظهار داشت: هر ماهواره به مثابه چشم بینایی است که از یک جایگاه بلند می‌تواند اطلاعاتی دقیق از عرصه‌های مختلف در اختیار تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران قرار دهد تا تصمیماتی دقیق‌تر بگیرند. 
رئیسی همچنین با اشاره به آخرین وضعیت تحولات غزه گفت: امیدوارم این امیدی که امروز در دل ملت فلسطین ایجاد شده است، علاوه بر پیروزی واقعی که امروز در میدان نصیب آن‌ها شده، منجر به پیروزی ظاهری و نهایی ملت فلسطین نیز بشود، و چهره دشمنان فلسطین را بیش از پیش نشان دهد و نقاب از چهره صهیونیست‌ها و حامیان آن‌ها بیشتر کنار بزند تا روشن شود که آن‌ها با وجود ادعا‌هایی که نسبت به دفاع از حقوق انسان‌ها دارند، اما صرفاً به دنبال اهداف سلطه‌گرانه خودشان هستند. 
 
 پرتاب ۲ ماهواره در سال آینده
دکتر حسن سالاریه رئیس سازمان فضایی ایران هم طی سخنانی در این مراسم، نامگذاری روز ۱۴بهمن را به مناسبت پرتاب ماهواره «امید» با ماهواره‌بر «سفیر» دانست و گفت: امروز نیز در آستانه دو پرتاب ماهواره «مهدا» و «ثریا» ساخت پژوهشگاه فضایی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و دو ریز ماهواره «هاتف» و «کیهان» هستیم که با موفقیت در مدار قرار گرفت. وی با اشاره به عملکرد یک ساله سازمان فضایی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، اظهار کرد: در بهمن ماه سال گذشته ماهواره‌هایی از نمونه کیفی ماهواره «ناهید۲» رونمایی شد و امسال نمونه پروازی آن و نمونه پرواری ماهواره را عرضه کردیم. وی تحویل ماهواره «طلوع۳» را از دیگر دستاورد‌های این سازمان نام برد و یادآور شد: طراحی و ساخت و تکمیل پایگاه فضایی چابهار از دیگر دستاورد‌ها است که در فاز اول ۴۰ درصد پیشرفت داشته است و امیدوارم تا سال آینده این پایگاه آماده پرتاب شود. 
رئیس سازمان فضایی وزارت ارتباطات، اقدام این سازمان برای انعقاد قرارداد با بخش خصوصی فضایی را در تاریخ فضایی کشور بی‌نظیر توصیف کرد و یادآور شد: این قرارداد‌ها در زمینه خرید تضمینی تصاویر ماهواره‌ای است و پیش خرید این تصاویر پرداخت شده است. به گفته سالاریه، حجم قرارداد‌ها با بخش خصوصی در دولت فعلی بیش از حجم قرارداد‌ها تاکنون با بخش خصوصی بوده است. البته این سازمان با دانشگاه‌ها حجم قرارداد ۱۰میلیون دلار داشته است. وی با اشاره به تزریق ماهواره «نور۳» در مهر ماه سال جاری به مدار، خاطر نشان کرد: بخش زیادی از این ماهواره توسط بخش خصوصی تکمیل شده است. سالاریه با تأکید بر اینکه برای منظومه سری ماهواره‌ها لاجرم باید به سمت پایگاه‌های فضایی برویم که ماهواره‌ها را در مدار‌ها و شیب‌های مختلف تزریق کند، گفت: پرتاب اولین ماهواره خورشید آهنگ را خواهیم داشت. وی ادامه داد: پرتاب کپسول زیستی در سال گذشته از دیگر دستاورد‌ها لست و در حال حاضر سلول‌ها و کیت‌های آن استخراج شده و در حال آزمایش هستند. 
سالاریه از پرتاب ماهواره‌های «ظفر۲» خبر داد و گفت: این ماهواره با وزن ۵۰۰ کیلوگرم از نوع سنجشی است که در دانشگاه علم و صنعت اجرایی شده است. این ماهواره سال آینده پرتاب خواهد شد. به گفته وی، ماهواره «پارس۱» امسال پرتاب می‌شود. وی ماهواره «ناهید ۲» را از دیگر پرتاب‌های سال آینده نام برد و گفت: این ماهواره مخابراتی است که با وزن ۱۲۰کیلوگرم و با عمر مداری دو سال در سال آینده پرتاب می‌شود. به گفته وی، مأموریت این ماهواره توسعه فناوری زیر سیستم‌های حساس ماهواره و اینترنت اشیا است که تجهیزات آن روی ماهواره «ناهید۲» نصب شده است. 
رئیس سازمان فضایی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، پرتاب «بلوک انتقال مداری سامان۱» را از دیگر برنامه‌های این سازمان در سال آینده دانست و افزود: این سامانه مأموریت انتقال محموله‌ها تا ۱۰۰ کیلوگرم را دارد. این سامانه مسیر ما را تا رسیدن به مدار ژئو هموار می‌کند. این سامانه در مرحله تست‌های سیستمی است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار