کد خبر: 1209740
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۴۰۲ - ۱۵:۳۱
جو بایدن یک دروغِ بزرگ، و البته یک دروغگو است. طرح این جمله در نوع خود طعنه‌ای روشن به آن‌هایی است که فکر کرده و می‌کنند که جو بایدن از نظر شخصیتی و خلق و خو، یک پادزهر مطمئن برای دونالد ترامپ رئیس جمهور جنجالی سابق ایالات متحده آمریکا است.

جوان آنلاین: خبرگزاری الجزیره در گزارشی می‌نویسد: «بایدن با ترامپ هیچ فرقی ندارد. او نیز مثل ترامپ دروغ می‌گوید و البته که در عمل به وظایفش و انجامِ کار‌های درست، انفعال و سوعملکردِ زیادی را از خود نشان داده و می‌دهد.»


وبگاه خبری "الجزیره" در گزارشی با اشاره به "جو بایدن" رئیس جمهور کنونی آمریکا و مواضع و سیاست‌های وی، به طور خاص به این مساله پرداخته است که بایدن و حزب دموکرات همواره سعی داشته اند خود را به عنوان نیروی خیر و خوبی، در برابر ترامپ و حزب جمهوریخواه به عنوان نیرو‌های شر و نادرستی تعریف کنند. این در حالی است که بایدن نیز همچون ترامپ فردی دروغگو است که هرکجا لازم و نیاز بوده، به وظایف انسانی و عقلانی خود به عنوان رئیس جمهور آمریکا عمل نکرده است. نمود عینی این مساله را می‌توان در چهارچوب جنگ غزه مشاهده کرد که بایدنِ به اصطلاح جنتلمن و متعهد به دموکراسی و حقوق بشر، عملا چراغ سبزی مرگبار را به رژیم اشغالگر قدس نشان داده تا دست به قتل و کشتار مردم بیگناه نوار غزه بزند. موضوعی که در نوع خود عینی‌ترین نمود از نسل‌کشی و پاکسازی قومیتی در دوران معاصر را رقم زده است.

الجزیره در گزارش خود می‌نویسد:

«جو بایدن یک دروغِ بزرگ، و البته یک دروغگو است. طرح این جمله در نوع خود طعنه‌ای روشن به آن‌هایی است که فکر کرده و می‌کنند که جو بایدن از نظر شخصیتی و خلق و خو، یک پادزهر مطمئن برای دونالد ترامپ رئیس جمهور جنجالی سابق ایالات متحده آمریکا است.

بایدن تلاش‌های فراوانی را انجام داده و می‌دهد تا این دروغ را برای مردم آمریکا و جهان جا بیندازد که وی مخالف با دونالد ترامپ و رویه‌ها و رفتار‌های اوست. وی به تازگی در جریان سخنرانی افتتاحیه کارزار انتخاباتی خود برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا نیز تمام سعیش را کرد تا یک چنین تصویری را از خود ارائه کند. در این چهارچوب، برخی رسانه‌ها و تحلیلگران نیز برای بایدن به واسطه سخنرانی اخیرش که در آن به ترامپ تاخت، سوت و کف زدند و سخنرانی وی را کوبنده و البته شروعی طوفانی برای رقابت‌های انتخاباتی سال ۲۰۲۴ آمریکا ارزیابی کردند.

با این همه، بایدن نیز مثل دونالد ترامپ، فقط و فقط دروغ می‌گوید و حرف‌های توخالی می‌زند. وقتی ترامپ با خشم و تحقیر به مخالفان و منتقدانش حمله می‌کند، صرفا به دنبال انتقام جویی است. بایدن نیز وقتی می‌خواهد چنین کند، دقیقا شبیه به ترامپ رفتار می‌کند با این تفاوت که وی از الفاظ رکیک شبیه به ترامپ استفاده نمی‌کند. از این رو، اغلب دموکرات‌ها و البته مردم آمریکا مایل هستند تا فردی را ببینند که دروغگو و خشمگین شبیه به بایدن است، اما همچون ترامپ، اهل فحاشی نیست. در همین فضا، بایدن همواره سعی داشته تا انتخاب میان خود و ترامپ را برای افکار عمومی آمریکا تبدیل به انتخابی میان دموکراسی و دیکتاتوری کند.

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا به تازگی در سخنرانی خود گفته است که: "همه ما باید به این پرسش مهم و محوری پاسخ دهیم: آیا هنوز هم دموکراسی عالی رتبه‌ترین ارزش و آرمان در آمریکا است؟ منظورم این است که آیا واقعا به دموکراسی در عمل و نه در چهارچوب محافل آکادمیک و یا تئوری‌های صِرف سیاسی باور داریم؟ " جهت پاسخ به این پرسش، تا حد زیادی خودِ بایدن و همکاران و متحدانش باید نمایشی نبودنِ اعتقادشان به دموکراسی را نشان دهند.

بایدن باید پاسخ دهد که بر طبق کدام اصول دموکراتیک به یک کنشگر نظیر رژیم اسرائیل کمک می‌کند تا بییش از دو میلیون فلسطینی را در معرض نسل کشی و سلاخی قرار دهد؟ مردم بیگناهی که هیچ جایی را برای رفتن ندارند و البته که نمی‌توانند خودشان را از شر توحشِ اسرائیلی‌ها در امان نگه دارند.

بایدن باید پاسخ دهد که دقیقا کدام نوع از دموکراسی، قطع جریانِ آب، غذا، دارو، سوخت، برق و همچنین تحمیل گرسنگی و بیماری به مردم بیگناه غزه را تجویز می‌کند؟

کدام اصول دموکراتیک توصیه می‌کنند که دولتی نظیر دولت آمریکا حجم زیادی از تسلیحات را در اختیار رژیم اسرائیل قرار دهد و اسرائیلی‌ها نیز با استفاده از این تسلیحات، کشتار‌های گسترده و قابل توجهی را علیه مردم بیگناه و غیرنظامیِ نوار غزه در مناطق مملو از جمعیت این منطقه انجام دهند و عملا تلاش کنند تا نوار غزه را به یک منطقه که امکان زندکی در آن وجود ندارد، تبدیل کنند؟

کدام دموکراسی به فردی نظیر بایدن توصیه می‌کند که وقتی شمار زیادی از انسان‌های جهان و از جمله خودِ مردم آمریکا از وی می‌خواهند که با مذاکره و یا هر اهرم دیگری، زمینه را برای توقف جنگ خونین غزه فراهم کند، او این گزاره را رد می‌کند و حتی بعضا به آن بی اعتنا است؟

سوال‌هایی از این نوع و پاسخ‌های احتمالی به آن‌ها به خوبی تایید می‌کنند و نشان می‌دهند که ادعا‌های فردی نظیر بایدن مبنی بر اعتقادش به دموکراسی، گزافه گویی‌هایی بیش نیستند و نباید چندان آن‌ها را جدی گرفت. بایدن از عدم اراده ترامپ جهت جلوگیری از حادثه خشونت‌آمیز ششم ژانویه سخن گفته است و آن را یکی از بدترین قصور‌های تاریخیِ روسای جمهور در کل تاریخ سیاسی ایالات متحده آمریکا رازیابی کرده است. این در حالی است که خودِ بایدن تاکنون بار‌ها و بار‌ها درخواست‌های مکرر از خود چه در آمریکا و چه در میحط بین‌المللی مبنی بر ضرورت انجام اقدامات فوری برای پایان دادن به نسل کشی و پاکسازی قومیتی اسرائیلی‌ها در نوار غزه را مورد بی اعتنایی قرار داده است.

در این راستا، دولت بایدن هرکاری توانسته انجام داده تا ترس و وحشت انسان‌های بیگناه تقویت شده و افزایش پیدا کند. بایدن در این مسیر هیچ توجهی نکرده که چه تعداد زن و کودک بیگناه جان خود را از دست داده و می‌دهند. این یک جنایت بزرگ از سوی بایدن است که در عمل، هیچ تفاوتی با جنایت‌ها و اقدامات مجرمانه ترامپ ندارد. بایدن همواره ترامپ را متهم کرده که با دروغ‌بافی سعی دارد کرسی قدرت را به تصاحب خود درآورد. با این حال، خودِ بایدن نیز یک دروغگوی حرفه‌ای است و قدرت را بر اصول اخلاقی ترجیح می‌دهد.

توجه داشته باشیم که دروغ‌های بایدن کشنده‌تر و مخرب‌تر هستند. بایدن نسبت به تلفات بالای غیرنظامیان فلسطینی در جریان بمباران نوار غزه توسط نیرو‌های اسرائیلی ابراز نگرانی کرده است. این در حالی است که دولت آمریکا اصلی‌ترین همدست اسرائیل در اِعمال جنایت علیه مردم فلسطین است. این یک نمایش تراژیک است که شاهدیم آمریکا از رژیم اسرائیل می‌خواهد در چهارچوب جنگ غزه، خویشتنداری نشان دهد.

"آنتونی بلینکن" وزیر خارجه دولت بایدن نیز مدعی شده که آمریکا هر آنچه در توان داشته باشد انجام می‌دهد تا مانع از کشته شدن انسان‌های بیگناهِ بیشتر در قالب جنگ غزه شود. این در حالی است که مقام‌های ارشد دولت بایدن هرکاری توانسته اند برای کمک به اسرائیل در بحبوحه جنگ غزه انجام داده اند و رئیس جمهور صهیونیستِ آمریکا (همانطور که خودِ بایدن اعتراف کرده) در این زمینه پیشرو بوده است.

بایدن نیز همچون رژیم اسرائیل به راه حلِ دو دولتی متعهد و وفادار نیست و آمریکایی‌ها با گرفتن ژست‌های منافقانه سعی دارند تا حساسیت‌های بین‌المللی کمتری را در این رابطه به سمت خود جلب کنند. در این میان، میان دونالد ترامپ و جو بایدن، در مساله اسرائیل و اینکه این رژیم تا کجا از نگاهِ آن‌ها حق دارد که جنایت کند، هیچ مرز روشنی وجود ندارد. هرکسی هم که برخلاف این گزاره استدلال کند، دروغگویی بیش نیست.»

 

منبع: الف

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار