کد خبر: 1209612
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۴۰۲ - ۲۱:۳۱
آمریکا از یکسو بخش مهمی از هزینه‌های جنگ طوفان الاقصی را برای اسرائیل تأمین کرده است و در عین حال نمایش اعمال فشار بر رژیم صهیونیستی را در پیش گرفته است.

جوان آنلاین: عملیات طوفان الاقصی به گونه ای طراحی و اجرا شد که رژیم صهیونیستی را نه فقط غافلگیر کرد بلکه در اغمایی موقت فرو برد. نقل قول هایی که از آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا از آن زمان باقی مانده، حکایت از آن دارد که صهیونیست ها چنان قافیه را باخته بودند که حتی توان اداره میدان را نداشتند. کشته شدن بسیاری از صهیونیست های شهرک های اطراف نوار غزه توسط ارتش رژیم صهیونیستی در روز عملیات طوفان الاقصی در 7 اکتبر (15 مهرماه) ، نشانه ای از همین بی نظمی و عدم تمرکز بود.

کمک های آمریکا

به گزارش تسنیم، اخبار اعلام شده از محافل داخلی رژیم صهیونیستی حکایت از آن داشت که در آغاز جنگ، به دلیل سردرگمی و حیرت صهیونیست ها، آمریکایی ها مدیریت میدانی عرصه نظامی را در دست گرفتند. حتی برخی اخبار از مدیریت تأسیسات هسته ای و انرژی صهیونیست ها توسط آمریکایی ها خبر داد. در همان زمان که صهیونیست ها خویش را باخته بودند و عنان کار از دستشان خارج شده بود، این بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا و پس از آن «جو بایدن»، رئیس جمهور این کشور بود که برای تزریق روحیه و حفظ صهیونیست ها به سرزمین های اشغالی سفر کردند.

کمک های تسلیحاتی و نظامی

بایدن، در زمانی با یک محموله تسلیحاتی بزرگ به فلسطین اشغالی سفر کرد که پیش از آن طی قریب 3 سال ریاست جمهوری اش حاضر نشده بودند نتانیاهو را حتی در جریان نشست های مجمع عمومی سازمان ملل در واشنگتن بپذیرد، چه رسد به اینکه به فلسطین اشغالی سفر کند. اما با آغاز نبرد غافلگیرکننده طوفان الاقصی بود که رئیس جمهور آمریکا به همراه یک محموله تسلیحاتی رهسپار سرزمین های اشغالی شد و در همان سفر رسماً اعلام کرد به میدان آمده است تا اعلام کند هر آنچه را صهیونیست ها نیاز دارند برای آنها آماده خواهد کرد.

برخی اظهارنظرهای میدانی حکایت از آن دارد که آمریکا در پاره از روزهای جنگ حتی اقدام به ارسال 50 محموله تسلیحاتی هوایی به سرزمین های اشغالی برای کمک به رژیم صهیونیستی بود. کمکی که هنوز هم ادامه دارد و قطع نشده است. در همین راستا اندیشکده های اقتصادی آمریکا اعلام کرده اند، کابینه بایدن تاکنون قریب به یک سوم هزینه صهیونیست ها در جنگ را تأمین کرده‌اند. این کمک ها از تسلیحات نظامی صرف شامل انواع تانک و مهمات، گلوله های توپ، بمب های مورد استفاده در جنگنده های ساخت آمریکا گرفته تا آمبولانس های پیشرفته و کمک ها و تجهیزات پزشکی است؛ تا مشخص شود هر آنچه که صهیونیست ها برای ادامه جنگ به آن نیاز دارند، از سوی واشنگتن تأمین شده است.

شاید این شبهه در ذهن ایجاد شود که آیا رژیم صهیونیستی خود دارای صنایع نظامی و تسلیحاتی نیست و آیا این رژیم از امکانات نظامی پیش از جنگ برخوردار نبوده است؟ پاسخ این است که صهیونیست ها از امکانات نظامی بهره مند بودند اما ادامه روند غیرقابل پیش بینی فرسایشی جنگ با حجم سنگین آتشی که صهیونیست ها در غزه در دستور کار خود قرار دادند، به شدت انبارهای تسلیحاتی شان را از امکانات نظامی و تسلیحات خالی کرد و در نتیجه برای ادامه جنگ نیاز به جلب پشتیبانی خارجی بیش از پیش احساس شد که این حمایت را آمریکایی ها انجام دادند. کما اینکه پس از گذشت یک ماه از عملیات زمینی، با هدف قرار گرفتن خودروهای زرهی و تانک های ارتش اسرائیل از سوی مقاومت، صهیونیست ها مجبور شدند تا تانک های از رده خارج خود را وارد میدان کنند و پس از آن آمریکایی ها، امکانات جدیدی را جایگزین آن کردند.

کمک های منطقه ای

آمریکا در گام دوم کمک هایش به رژیم صهیونیستی تلاش کرد در داخل منطقه غرب آسیا از رژیم صهیونیستی حمایت کند. در این راستا آمریکایی ها تلاش کردند در وجه نخست کشورهای هم پیمان ایالات متحده در منطقه را وارد عرصه پشتیبانی از رژیم صهیونیستی کنند. در همین زمینه بود که روابط تجاری و اقتصادی هم پیمانان آمریکا مثل ترکیه، مصر، اردن و امارات متحده عربی با تأکید و فشار آمریکا نه تنها قطع نشد بلکه استمرار و توسعه یافت تا صهیونیست هابه لحاظ حمایت های دیپلماتیک در عرصه بین المللی دچار کمبود نشوند.

در وجه دوم، آمریکا تلاش کرد مانع حملات منطقه ای از خارج فلسطین اشغالی به رژیم صهیونیستی شود. مقامات آمریکایی با شعار جلوگیری از توسعه جنگ به منطقه، در حال جولان در منطقه هستند و با ارسال پیام های متعدد به طرف ها و بازیگران منطقه ای، به ویژه اعضای محور مقاومت تلاش دارند مانع از وارد شدن ضربه به رژیم صهیونیستی از سوی این بازیگران شوند. حملات متعدد آمریکا به گروه های مقاومت در سوریه و عراق، تشکیل ائتلاف دریایی در دریای سرخ برای جلوگیری از اقدامات انصارالله در دریای سرخ و حمایت اطلاعاتی و لجستیک از حملات رژیم صهیونیستی به سوریه و لبنان در همین راستا صورت گرفت و آمریکایی ها حمایت همه جانبه منطقه ای خود را از صهیونیست ها نشان دادند.

حمایت های بین المللی

شاید مهمترین کمکی که ایالات متحده به رژیم صهیونیستی کرد، پشتیبانی بود که در شورای امنیت سازمان ملل از این رژیم انجام داد. در زمانی که تمامی اعضای شورای امنیت سازمان ملل به دنبال تصویب قطعنامه آتش بس در نوار غزه بودند، کاخ سفید 3 مرتبه، قطعنامۀ شورای امنیت سازمان ملل را وتو کرد تا مانع توقف جنگ در نوار غزه شود. این یعنی اینکه آمریکا به تنهایی در مقابل تمام جهان، حتی هم پیمانان غربی خود مثل انگلستان و فرانسه ایستاده است تا لحظه ای خواست صهیونیست ها در انجام جنایات شان در نوار غزه متوقف نشود.

ژست صلح طلبی و بشر دوستی آمریکا

آمریکایی ها تا بدین جای نبرد طوفان الاقصی نیز هر آنچه از حمایت لجستیک و پشتیبانی بی‌دریغ منطقه ای و بین المللی برای کمک به رژیم صهیونیستی لازم بود، را تامین کرده اند تا صهیونیست ها جنایت هایی را که در تاریخ نمونه ای نداشت، در غزه ثبت کنند. اما در همین حال، همین آمریکایی ها با یک ژست دموکراتیک، دم از جلوگیری از کشته شدن غیر نظامیان و ارسال کمک های بشردوستانه می زنند.

در مجموع به نظر می رسد رسانه های آمریکایی در تمام طول جنگ در حال القاء این مفهوم به اذهان مردم جهان است که آمریکا، رژیم صهیونیستی را برای کاهش حملات و افزایش کمک های بشردوستانه تحت فشار قرار داده است. رسانه های آمریکایی و حتی صهیونیستی به صورت روزانه به این مطلب اشاره می کنند که در موضوعاتی همچون کاهش شدت عملیات زمینی، قطع حملات هوایی و افزایش کمک های بشردوستانه بین آمریکا و رژیم صهیونیستی اختلاف نظر وجود دارد و این آمریکایی ها هستند که رژیم صهیونیستی را مجبور کرده اند به این خواسته صهیونیست ها تن دهند.

خباثت شیطان بزرگ

این تناقض بزرگ را زمانی می توان به خوبی دریافت که حمایت های آمریکا- که در سطور فوق به آن اشاره شد- را در کنار ژست دموکراتیک دستگاه دیپلماسی و سیاست خارجی این کشور قرار دهیم. آمریکایی ها، همواره از روز اول جنگ بر این مسئله که مقاومت فلسطین باید از بین برود، صحه گذاشته، آن را تأیید کرده اند. آنها علاوه بر این با توقف جنگ و آتش بس دائمی مخالفت کردند و حتی تمامی کشتارها و جنایات صورت گرفته در غزه با سلاح های آمریکایی و با پشتیبانی دیپلماتیک کاخ سفید در برابر اراده جهانی دیگر کشورها به منظور متوقف کردن جنگ صورت گرفته اند. در حقیقت واقعیت انکارناپذیر آن است که آمریکایی ها، صهیونیست ها را در تحقق اهداف مد نظر خود یاری کرده‌اند.

رسانه آمریکایی: روند درگیری در اوکراین به نفع روسیه تغییر کرده است

در نهایت باید گفت آمریکا در عین شراکت در جنایات وحشیانه و غیرانسانی ارتش اسرائیل در نوار غزه، با ژست دموکراتیک و بشردوستانه، خود را از جنایت های صهیونیست ها را در نزد افکار عمومی بین المللی تطهیر می کند. این خباثتِ ساختار سیاسی مکاره ای است که امام (ره) به حق آن را «شیطان بزرگ» نامید. شیطانی که با خباثت تمام، نظام ضدبشری همچون رژیم صهیونیستی را نیز در مسیر اهداف نامشروع خود به بازی می گیرد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار