کد خبر: 1189124
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۴۰۲ - ۰۶:۰۰
یکی از مهم‌ترین نقش‌هایی که مشاغل خانگی به ویژه برای زنان دارد، جلوگیری از معضل بیکاری است. انجام کار‌های تکراری و فقدان کار روزمره باعث می‌شود حس بی‌کفایتی به افراد دست دهد که در نهایت منتج به افسردگی خواهد شد.
فرشته روح‌افزا / استاد دانشگاه

این روز‌ها بسیاری از روانشناسان معتقدند راه‌هایی مثل همین اشتغال در منزل باعث می‌شود زنان از بند وابستگی و احساس نداشتن کفایت کافی در زندگی رها شوند. بسیاری از مشاغل خانگی که در جریان کارآفرینی‌ها پدید می‌آیند، به افراد کمک می‌کنند روزنه جدیدی در زندگی خود بیابند و به سمت پیشرفت در روند زندگی حتی خانه‌داری گام بردارند. چه بسا که این موضوع در تأمین هزینه‌های زندگی و اقتصادی خانواده مؤثر بوده و به زنان کمک می‌کنند علاوه بر استقلال مادی، از هزینه‌های بیهوده نیز جلوگیری کنند.
فرشته روح‌افزا، استاد دانشگاه و فعال حوزه زنان در گفتگو با «جوان» نقش مشاغل خانگی در بهبود وضعیت اجتماعی، عاطفی و اقتصادی خانوادگی را بررسی می‌کند و می‌گوید: کسب درآمد تنها یکی از مزیت‌های مشاغل خانگی است، اما در کنار مزیت‌های اقتصادی، داشتن شغل از هدررفت زمان بانوان در منزل جلوگیری می‌کند.
به اعتقاد وی، مشاغل خانگی برای زنان آورده‌های بسیاری دارد از جمله اینکه می‌توانند در عین حال که شغلی دارند، نقش خانه‌داری و تربیت فرزند را هم عهده‌دار باشند.
ایجاد انگیزه، اعتماد‌به‌نفس، حس نشاط و نیز استقلال مالی از دیگر مزایایی است که این فعال حوزه زنان در بحث مشاغل خانگی به آن اشاره می‌کند.
روح‌افزا در کنار ترسیم مزیت‌های مشاغل خانگی در ابعاد مختلف برای زنان به برخی مشکلات هم می‌پردازد و معتقد است: بسیاری از مشاغل خانگی در روستا‌ها صورت می‌گیرد و افراد زیر نظر کارفرمایانی هستند که غیرمنصفانه رفتار می‌کنند. سوءاستفاده‌های مالی در نتیجه اعطای حقوق لازمه از جمله نظارت کافی، بیمه و مزایا به مشاغل خانگی، راه را برای هرگونه سوءاستفاده می‌بندد و ایجاد انگیزه بیشتری می‌کند.
وی قانونمندی مشاغل خانگی را موجب نظم می‌داند و بیان می‌کند: جا دارد معاونت امور زنان و خانواده و نیز مجلس شورای اسلامی قانونی تصویب کنند تا از هرگونه سوءاستفاده جلوگیری شود و در مدل منظمی قابل نظارت بیشتر باشد، مثل اینکه بیمه مشخص مشاغل خانگی به پا گرفتن آن کمک بیشتری خواهد کرد.
به اعتقاد روح‌افزا هر قدر استقبال از مشاغل خانگی بیشتر باشد، در سایر هزینه‌های مشاغل حضوری برای دولت نیز صرفه‌جویی خواهد شد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار