کد خبر: 1187918
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004z1y
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۴۰۲ - ۰۰:۰۰
معاون اول قوه قضائیه:
معاون اول قوه قضا‌ئیه از شناسایی ۹۷متهم در ترور حاج قاسم خبر داد و گفت: برای ۷۳ امریکایی صدور کیفر‌خواست صادر شده است.

به گزارش تسنیم، حجت‌الاسلام محمد مصدق روز گذشته در دهمین نشست تخصصی «حقوق بشر امریکایی از دیدگاه رهبر معظم انقلاب» که به میزبانی حرم مطهر شاهچراغ برگزار شد، با بیان اینکه امروزه نظام سلطه با ادعای حمایت از حقوق بشر سنگین‌ترین هجمه‌های خود را متوجه ملت‌های آزاد و مستقل می‌کند، اظهار داشت: افشای نیت نظام سلطه برای ملت‌های مقاوم، از مقدس‌ترین اقدامات و مصداق جهاد تبیین محسوب می‌شود. وی به حوادث پس از ۱۱ سپتامبر و مبارزه با تروریسم با محوریت حقوق بین‌الملل اشاره کرد و افزود: امریکا با استفاده از فضای احساسی شکل‌گرفته پس از سقوط برج‌های دوقلو توانست افکار عمومی را برای حمله به عراق با خود همراه کند، اما خود مرتکب نقض حقوق بشر شد.
معاون اول قوه قضائیه همچنین از ایجاد نهضت بیداری اسلامی و حرکت‌های ملت‌های آفریقا در آزادی از یوغ سلطه‌گران و قذافی و مبارک و گرایش آن‌ها به اسلام ناب سخن گفت و افزود: نظام سلطه در یک ابتکار شیطانی نسخه جعلی از اسلام را شکل داد که مورد قبول هیچ یک از گرو‌ه‌های مسلمان اهل سنت و شیعه نیست. به گفته مصدق، استکبار جهانی با تشکیل دولت‌های به ظاهر اسلامی قصد دارد دولت‌های خشن و خودکامه را به نام اسلام حاکم کند تا با از بین بردن محور مقاومت و تفکر شیعی شجره خبیثه داعش را جایگزین کند.
معاون اول قوه قضائیه گفت: در خصوص اینکه آیا دیوان کیفری بین‌المللی در خصوص جنایات داعش، صلاحیت رسیدگی دارد یا نه مباحث زیادی مطرح شده است؛ رفتار‌های داعش مانند قتل و شکنجه به دلایل مذهبی یا قومی و نژادی، تخریب اماکن مذهبی، نقض قواعد حقوق جنگ، به بردگی گرفتن زنان، عدم‌تفکیک بین نظامیان و غیرنظامیان، تجاوز به زنان و کودکان همگی در صلاحیت دیوان کیفری بین‌الملل هستند و تحت عنوان نسل‌کشی، جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت قابل توصیف است.
وی افزود: رفتار‌های داعش مانند قتل و شکنجه به دلایل مذهبی یا قومی و نژادی، تخریب اماکن مذهبی، نقض قواعد حقوق جنگ، به بردگی گرفتن زنان، عدم‌تفکیک بین نظامیان و غیرنظامیان، تجاوز به زنان و کودکان همگی در صلاحیت دیوان کیفری بین‌الملل هستند و تحت عنوان نسل‌کشی، جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت قابل توصیف است.
معاون اول قوه قضائیه گفت: مطالعه رفتار داعش نشان می‌دهد نهایت آمال آن‌ها حذف اسلام ناب و اصیل است، این تفکر، از اتاق فکر اندیشه گروه‌های غربی و صهیونیستی نشئت می‌گیرد. داعش و سایر گروهک‌های تروریست تکفیری نماینده اتاق فکر غرب و صهیونیسم هستند که از سوی برخی کشور‌های عربی و مسلمان هم در مقطعی تأمین مالی شده‌اند تا به نیابت از نظام سلطه چهره جذاب اسلام را مخدوش و از سوی دیگر با ایجاد تفرقه اساسی جامعه اسلامی را مضمحل و تفکر مقاومت و نور ولایت را خاموش کنند، اما اکنون شاهد هستیم که داعش و پیکره اصلی تفکر سلفی و تکفیری سال‌هاست مرده و استخوان‌های آن نیز پوسیده است و اگر گاهی شاهد حرکت کورکورانه‌ای هستیم، این حرکت از سوی تفاله‌های داعش صورت می‌گیرد که با بازخورد منفی و محکومیت گسترده از سوی افکار عمومی مواجه می‌شود.
مصدق به ماجرای شهادت سردار قاسم سلیمانی که به عنوان نماینده کشور ایران و با دعوت رسمی عراق عازم این کشور شده بود، هم اشاره و آن را مصداق بارز تروریسم دانست و تصریح کرد: قوه قضائیه رسیدگی به این جنایت را در دستور کار قرار داده و تاکنون برای ۷۳ امریکایی در این ارتباط جلب دادرسی و کیفرخواست صادر شده است.
وی ادامه داد: شهادت سردار سلیمانی به عنوان اقدام علیه امنیت ملی ایران شناخته می‌شود و دولت و قوه قضائیه با پشتیبانی مردم رسیدگی به این جنایت را دنبال می‌کند و تا کنون ۸۰۰ مکاتبه قضایی خطاب به ضابطان حقوقی انجام داده و ۱۲ هزار برگ مستندات حقوقی را در قالب ۶۰ جلد جمع‌آوری کرده است.
معاون اول قوه قضائیه افزود: در این پرونده ۹۷ ردیف متهم شناسایی شده‌اند و تاکنون برای ۷۳ نفر امریکایی قرار جلب به دادرسی و کیفرخواست صادر شده است. مصدق عنوان کرد: از جمله این افراد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق امریکا‌ست که به صراحت دستور این حمله تروریستی را صادر کرده و محاکمه او به عنوان مباشر معنوی این حمله با حمایت همه آحاد مردم ایران اسلامی در دستور کار قرار دارد. وی یادآور شد: تاکنون به ۹ کشور که احتمال دخالت آن‌ها در هماهنگی‌های این حمله تروریستی وجود داشته درخواست همکاری قضایی جداگانه ارسال و چندین پاسخ نیز در این زمینه دریافت شده است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار