کد خبر: 1187140
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۴۰۲ - ۲۲:۳۵
رئیس‌جمهور در مراسم رژه نیرو‌های مسلح:
رئیس‌جمهور اتحاد نیرو‌های مسلح کشورمان را با مردم امتداد راهبردی جمهوری اسلامی در منطقه و جهان توصیف و تصریح کرد: امروز در دکترین جمهوری اسلامی ایران سلطه‌گری بر دیگران وجود ندارد، اما حفظ آمادگی نظامی با رویکرد دفاعی، برای امنیت پایدار و بازدارندگی اطمینان‌بخش یک سیاست قطعی و عملی است.

به گزارش سپاه نیوز، دکتر سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور در مراسم رژه نیرو‌های مسلح که به مناسبت چهل و سومین سالروز دفاع مقدس در جوار حرم بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، با گرامیداشت هفته دفاع مقدس، ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ را یادآور رشادت، شجاعت، ایثار، ایستادگی و مقاومت ملت بزرگ ایران و نیرو‌های مسلح در مقابل دشمنان دانست.

نیرو‌های مسلح مایه امید مردم و یأس دشمنان
رئیس‌جمهور با بیان اینکه این هفته و این روزها، زمینه تکریم از همه نیرو‌های مسلح به خاطر ایستادگی‌ها و مقاومت‌هایشان است که حضورشان مایه امید ملت ایران و باعث یأس و ناامیدی دشمنان بود، افزود: حقیقتاً دفاع مقدس ویژگی‌های به یادماندنی و درس‌های بسیاری داشت؛ دفاع مقدس جلوه خداباوری، اخلاص و برای خدا عمل کردن، ایستادگی کردن و سنگر‌ها را حفظ کردن بود.
رئیسی مردم‌باوری را از ویژگی‌های نیرو‌های مسلح کشورمان برشمرد و خاطرنشان کرد: در دفاع مقدس نیز اگر چه این نیرو‌های مسلح ما بودند که جانفشانی و ایثار کردند، اما در واقع این مردم بودند که دفاع مقدس را اداره کردند و همواره پشتیبان و حامی نیرو‌های مسلح کشور بودند و همچنان در عرصه‌های مختلف پشتیبان آن‌ها هستند و خواهند بود.
رئیس شورای عالی امنیت ملی یکی دیگر از ویژگی‌ها و درس‌های دفاع مقدس را خودباوری دانست و گفت: «تحریم‌ها و فشار‌ها اجازه نمی‌داد که نیرو‌های مسلح ما به تسلیحات مورد نیاز مجهز شود، اما با درس‌آموزی از تجربه دفاع مقدس تصمیم گرفتیم با هدایت مقتدای بصیرت‌آفرین خود به سلاح‌های پیشرفته مجهز شده و صنایع نظامی و دفاعی را بازسازی کنیم و امروز نه تنها به خودکفایی در این زمینه رسیدیم بلکه از یک واردکننده تجهیزات و تسلیحات به تولیدکننده و صادرکننده تبدیل شده‌ایم و امروز همه منطقه و شاید همه دنیا به توانایی نیرو‌های مسلح ما در آموزش و مهارت و تجهیز به سلاح‌های پیشرفته اقرار دارند. امروز جمهوری اسلامی در عرصه‌های دیگر نیز توانسته در بستر همین زیرساخت مهم یعنی نیرو‌های مسلح توانمند و مقتدر به پیشرفت‌های بزرگی نائل شود به نحوی که در کنار رونمایی از موشک فتاح و پهپاد مهاجر ۱۰، به عضویت ائتلاف‌های بزرگ و مهم منطقه‌ای و جهانی درآمده و در کنار این‌ها تلاش برای رشد اقتصاد و تولید کشور نیز جریان داشته و توانسته‌ایم در همه عرصه‌های علمی و فناوری پیشرفت کرده و در جهان حرف برای گفتن داشته باشیم.»

شگفتی سران کشور‌ها از توانمندی ایران
رئیس‌جمهور با بیان اینکه همه این توانمندی‌ها و دستاورد‌ها به مدد تکیه بر توانمندی‌های داخلی و جوانان برومند کشور حاصل شده است، تصریح کرد: بسیاری از سران کشور‌های خارجی که با بنده دیدار می‌کنند از این میزان پیشرفت ایران و دستیابی به این سطح از دانش و فناوری اظهار شگفتی می‌کنند؛ همه این‌ها از برکات دفاع مقدس و تلاش جانانه جوانان توانمند کشورمان است.
دکتر رئیسی در ادامه اتحاد نیرو‌های مسلح کشورمان با مردم را امتداد راهبردی جمهوری اسلامی در منطقه و جهان توصیف کرد و افزود: این جلوه اتحاد و وحدت ستودنی در پرتو دفاع مقدس حاصل شد. ما به تجهیزات و تسلیحات نظامی که حاصل تلاش جوانان عزیز و نیرو‌های کارآمد و متخصص‌مان است افتخار می‌کنیم، اما بیش از آن باید به همین جوانان عزیز که سرمایه بزرگ ملت ایران هستند، افتخار کنیم.

نیرو‌های مسلح گزینه حمله را از ادبیات دشمن حذف کردند
رئیس‌جمهور همچنین نیرو‌های مسلح مقتدر کشور را پشتوانه مردم و نیز دولت در عرصه‌های مختلف داخلی و خارجی از جمله در مذاکرات و معادلات جهانی دانست و اظهار داشت: نیرو‌های مسلح مقتدر ما برای جمهوری اسلامی قدرت بازدارندگی مؤثر ایجاد کرده‌اند، به نحوی که شاهدیم به پشتوانه این اقتدار نیرو‌های مسلح و نیز حضور مردم دیگر حتی سخن از تعدی، تجاوز و حمله به جمهوری اسلامی ایران زده نمی‌شود و این گزینه از ادبیات دشمنان کنار زده شده و دیگر حتی تصور آن را هم نمی‌توانند بکنند. رئیسی تصریح کرد: امروز در دکترین جمهوری اسلامی ایران جنگ یا سلطه‌گری بر دیگران وجود ندارد، اما حفظ آمادگی نظامی با رویکرد دفاعی، برای امنیت پایدار و بازداندگی اطمینان‌بخش یک سیاست قطعی و عملی است، لذا در این راستا باید گفت پروژه دشمن و طرح او برای منزوی کردن ایران در عرصه جهانی از یکسو و مأیوس و ناامید کردن ملت ایران در داخل از دیگر سو با شکست مواجه شده و این ناشی از اقتدار نیرو‌های مسلح و ایستادگی مردم ما است.

نمی‌گذاریم ژئوپلتیک منطقه تغییر کند
رئیسی در ادامه با اشاره به سیاست اعلامی و عملی تقویت همسایگی از سوی جمهوری اسلامی ایران، گفت: یکی از جلوه‌های سیاست تقویت روابط همسایگی ایران، علاوه بر همکاری‌های تجاری، اقتصادی، علمی و فناوری، همکاری دفاعی، امنیتی و نظامی است.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه نیرو‌های مسلح ما آماده همکاری با همه کشور‌های منطقه برای اعتمادسازی و اطمینان‌بخشی هستند، افزود: همواره اعلام کردیم که نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران دست همه نیرو‌های مسلح منطقه را که آماده همکاری با ما هستند به گرمی می‌فشارند تا همکاری یکدیگر خلیج فارس و منطقه را از حضور بیگانگان بی‌نیاز کرده و با قدرت اعلام کنند که امنیت منطقه به دست نیرو‌های مسلح کشور‌های منطقه حفظ شده و حضور بیگانگان صرفاً مشکل‌آفرین است نه رافع مشکلات.
دکتر رئیسی با اشاره به اینکه نیرو‌های مسلح مقتدر ایران در منطقه حضور دارند تا از هرگونه تغییر در ژئوپلتیک منطقه و تغییر در مرز‌ها جلوگیری کنند و در این کار موفق بوده‌اند، اظهار داشت: در مورد تحولات منطقه تأکید می‌کنیم که حفظ حقوق ارامنه و رعایت حال ارامنه یک ضرورت است، به نحوی که امنیت و حقوق ارامنه باید در منطقه حفظ و وضعیت مرز‌ها کاملاً حفظ شود.

اجازه نمی‌دهیم تجزیه‌طلبان فتنه انگیزی کنند
رئیس‌جمهور تصریح کرد: در ارتباط با عراق نیز آغاز خلع سلاح در مرز‌های جمهوری اسلامی ایران حرکت مثبتی است که دولت عراق آغاز کرده است. رئیس محترم ستاد کل نیرو‌های مسلح هیئت‌هایی را اعزام تا از خلع سلاح گروه‌های مسلح در مناطق مرزی اطمینان حاصل کنند. هیچ گروهی در نزدیکی مرز ایران حق داشتن سلاح نداشته و ما به هیچ گروه تجزیه‌طلبی اجازه نخواهیم داد در نقاط مرزی، یا درون اقلیم یا در هر جای دیگر علیه جمهوری اسلامی ایران فتنه‌انگیزی کند، لذا حصول اطمینان از خلع سلاح کامل افراد مسلح غیرقانونی در اطراف مرز لازم است.
رئیسی همچنین با اشاره به تلاش‌هایی که برای عادی‌سازی روابط رژیم صهیونیستی با برخی دولت‌های منطقه در جریان است، خاطرنشان کرد: بار‌ها اعلام کردیم عادی‌سازی روابط با برخی کشور‌های منطقه به هیچ عنوان برای رژیم صهیونیستی امنیت‌ساز نخواهد بود، چراکه تمام ملت‌های مسلمان، مردم منطقه و حتی باید گفت تمام مردم جهان امروز نسبت به رژیم صهیونیستی با همه وجود نفرت دارند. رئیس‌جمهور اضافه کرد: اگر دولتی یا افرادی در دولت‌های منطقه تصور می‌کنند عادی‌سازی روابط می‌تواند حقیقتاً روابط را عادی کند، این طور نخواهد بود؛ این اقدام خنجری است بر پشت مقاومت مردم فلسطین و فلسطین و مجاهدان فلسطینی که از این خیانت نخواهند گذشت.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار