کد خبر: 1184155
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004y3H
تاریخ انتشار: ۱۸ شهريور ۱۴۰۲ - ۲۱:۰۱
نگاه کارشناسان در گفت و گو با «جوان»
سال گذشته بايد روی سكوي قهرماني جهان مي‌ايستاديم، خصوصاً كه روس‌ها هم نبودند اما شرايط برخلاف انتظار پيش رفت و با كسب عنوان نايب‌قهرماني به كار خود در قهرماني جهان پايان داديم.
پرويز هادي

سال گذشته بايد روی سكوي قهرماني جهان مي‌ايستاديم، خصوصاً كه روس‌ها هم نبودند اما شرايط برخلاف انتظار پيش رفت و با كسب عنوان نايب‌قهرماني به كار خود در قهرماني جهان پايان داديم؛ عنواني كه براي ديگر كشورها مي‌تواند قابل قبول و حتي افتخار‌آميز باشد اما براي ايران نه! امسال اما فرصت خوبي براي جبران داريم؛ هم از گذشته درس گرفتيم و هم امريكايي‌ها ديگر آن حريف هميشگي نيستند. به عقب كه برگرديم، مي‌بينيم هر زمان كه باور داشتيم به سادگي از سد امريكايي‌ها گذشته‌ايم، حتي در كشور خودشان. كافي است در بلگراد بخواهيم و باور كنيم. نمي‌گويم ديگر رقبا براي كسب عنوان و رفتن روي سكو راهي قهرماني جهان نمي‌شوند، نه. بي‌شك همه براي كسب موفقيت راهي صربستان مي‌شوند، خصوصاً كه در اين رقابت‌ها چيزي حدود 90سهميه المپيك توزيع مي‌شود و نفرات اول تا پنجم اوزان المپيكي مي‌توانند جواز حضور در پاريس را كسب كنند، به همين دليل همه تيم‌ها با تركيب اصلي خود و با تمام قوا حاضر خواهند شد. با وجود اين اما كشتي ايران هميشه يك سروگردن از ساير رقبا و حريفان بالاتر بوده و در صورت آناليز دقيق و توجه ويژه به شرايط روحي كشتي‌گيران به خصوص در روز مسابقه مي‌توانيم با كسب عنوان قهرماني و البته سهميه المپيك اين رقابت‌ها را به پايان ببريم، البته نبود كامران قاسم‌پور بدون شك به چشم خواهد آمد. كادر فني تلاش زيادي كرد كه كشتي‌گير وزن 92كيلوگرم ايران به قهرماني جهان برسد اما مصدوميت قديمي مانع شد، وگرنه بي‌ترديد يكي از طلايي‌هاي ايران در بلگراد كامران قاسم‌پور بود. با وجود اين اما جايگزين او هم كشتي‌گير خوبي است. اميرعلي آذرپيرا كشتي‌گير جوان اما آينده‌داري است كه دو طلاي مسابقات قهرماني جهان (زير 23سال) را در كارنامه دارد و سال گذشته در قهرماني جوانان جهان و آسيا روي سكو رفت. بدون شك بارسنگيني روي شانه‌هاي اين كشتي‌گير جوان است اما او پتانسيل اين را ‌دارد كه بتواند طلاي كامران قاسم‌پور را تكرار و جاي او را در اين رقابت‌ها پر كند.
متأسفانه اما جو به گونه‌اي شده است كه همه تصور مي‌كنند تمام كشتي آزاد ايران در حسن يزداني خلاصه مي‌شود و نمي‌دانند با اين توجه افراطي چقدر شرايط يزداني را سخت و مسئوليت او را بيشتر مي‌كنند. حسن يزداني بي‌شك يكي از ستاره‌هاي كشتي آزاد ايران و يكي از اصلي‌ترين شانس‌هاي طلاي ايران در قهرماني جهان است، با وجود اين اما اگر قرار باشد همه فشار‌ها روي او باشد، نمي‌تواند آنطور كه بايد و شايد مسابقه دهد و توانمندي‌هايش را به رخ بكشد و بر سكوي قهرماني بايستد. كوچك‌ترين شكي نمي‌توان در توانمندي‌هاي يزداني داشت، اما نبايد به گونه‌اي باشد كه همه فشار‌هاي تيم بر گرده اين دوبنده پوش گذاشته شود چراكه در آن صورت نمي‌تواند آنطور كه بايد كشتي بگیرد و به نتيجه‌اي كه بايد و از او انتظار مي‌رود برسد.
قهرماني جهان بهترين فرصت براي كسب سهميه المپيك و جبران ناكامي سال گذشته است. تيم ملي كشتي آزاد ايران نيز استحقاق و توانمندي كسب اين مهم را دارد، خصوصاً كه اردوها و تمرينات خوبي را هم پشت سر گذاشته است، اما آنچه در روزهاي باقيمانده تا آغاز مسابقات قهرماني جهان بايد مورد توجه قرار گيرد، يكي آناليز حريفان است و ديگري جمع كردن تيم به لحاظ روحي- رواني چراكه مسائل روحي- رواني به همان اندازه اهميت دارد كه پرداختن به مسائل فني، اما گاه مسائل روحي- رواني اهميت بيشتري پيدا مي‌كند. مثلاً در خصوص يزداني كه به نظر مي‌رسد بار همه تيم را به دوش دارد يا آذرپيرا كه با وجود سن و سال كمي كه دارد، قرار است به جاي يكي از كشتي‌گيران با تجربه و قهرمانان موفق كشور در بلگراد روي تشك برود و اين مسئله مي‌تواند باعث استرس او شود و در نتيجه روی كارش تأثير منفي بگذارد، به همين دليل كادر فني بايد به خصوص اين روزها علاوه بر مسائل فني توجه ويژه‌اي به شرايط روحي- رواني كشتي‌گيران نيز داشته باشد تا آنها علاوه بر آمادگي بدني به لحاظ روحي- رواني نيز آماده كسب سهميه و رفتن روي سكو باشند چراكه راه پاريس از صربستان مي‌گذرد و انتظار مي‌رود ملي‌پوشان كشتي آزاد ايران با دست پر از بلگراد بازگردند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار