کد خبر: 1160255
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004rpn
تاریخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۳:۰۰
سلطان عمان در رأس هیئتی بلندپایه به ایران آمد

«هیثم بن طارق» سلطان عمان که در رأس هیئت بلندپایه سیاسی و اقتصادی و به دعوت سید ابراهیم رئیسی، به کشورمان سفر کرده است، عصر دیروز در مجموعه تاریخی سعدآباد مورد استقبال رسمی رئیس‌جمهور قرار گرفت.
اگرچه بر اساس منابع رسمی این سفر در پاسخ به سفر یک سال پیش رئیسی به مسقط و در راستای گسترش مناسبات دوجانبه اعلام شده است، اما برخی گمانه‌زنی‌ها در خصوص تحولات منطقه‌ای و مذاکرات هسته‌ای و اینکه سلطان عمان حامل پیام‌های منطقه‌ای و بین‌المللی است، اهمیت این سفر را مضاعف کرده است. این اهمیت از آن روست که سلطان‌نشین عمان همواره کوشیده است در تحولات منطقه برای کاهش تنش‌ها نقش میانجی را ایفا کند.
سفر پادشاه عمان به ایران در مقام بالا‌ترین مسئول این کشور، با توجه به پیشینه اشاره شده، با سفر مقامات دیگر کشور‌ها متفاوت است و دلیل افزایش تحلیل‌ها هم همین تفاوت، دستورکار و محور گفتگو‌های مقامات عمان و ایران همیشه در صدر گمانه‌ها قرار داشته و این‌بار هم قرار دارد. محور رایزنی‌های هیثم بن طارق آل سعید با مقامات ایران را می‌توان در دو دسته قرار داد؛ دسته نخست آنچه مربوط به نقش میانجیگرانه عمان در روابط ایران با دیگر کشورهاست و دسته دوم روابط دو‌جانبه و موضوعات مربوط به آن. گرچه بیشینه تمرکز دولتمردان در ارتباط با کشور‌های منطقه، تثبیت و تحکیم و گسترش محور‌های دسته دوم است، اما جذاب و مهم بودن دسته نخست هم از دید بسیاری از تحلیلگران غیرقابل انکار است. تبادل زندانیان، پرونده مذاکرات رفع تحریم‌ها و روابط ایران با کشور‌های منطقه به ویژه مصر در صدر گمانه‌زنی‌های دستورکار سلطان عمان در ایران قرار دارد. میانجیگری عمان در تبادل زندانیان میان ایران و بلژیک و آزادی «اسدالله اسدی» دیپلمات ایرانی از یک‌سو قاطعیت و پیگیری دولت در حل این پرونده را نشان داد و از سوی دیگر بر ظرفیت مسقط در این حوزه مهر تأیید دیگری بود تا گمانه‌ها، تداوم این رویکرد را پررنگ‌تر نشان دهند.
رئیس‌جمهور کشورمان و سلطان عمان پس از مراسم استقبال رسمی به شکل خصوصی با یکدیگر دیدار و گفتگو کردند و پس از آن نشست مشترک هیئت‌های عالی‌رتبه دو کشور برگزار شد. در جریان این نشست چهار سند همکاری در حوزه‌های اقتصادی، سرمایه‌گذاری و انرژی میان دو کشور امضا شد. وزرای نفت و امور اقتصادی و دارایی و دبیرکل شورای‌عالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی از طرف ایران و وزرای انرژی، اقتصاد و تجارت عمان اسناد همکاری‌های مشترک دو کشور را امضا کردند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار