کد خبر: 1145502
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004nzq
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۲:۰۰
«سازمان سیاسی بهائیت» در آینه یک پژوهش نوانتشار
اثری که هم اینک در معرفی آن سخن می‌رود، کوشیده است فرقه بهائیت را در شمایل سیاسی و جدید خود مورد رونمایی قرار دهد. بی‌تردید از پیدایش این فرقه تاکنون، ردیه‌های مستند و علمی فراوانی بر این فرقه به نگارش درآمده، اما از «سازمان سیاسی بهائیت» کمتر سخن به میان آمده است.
 احمدرضا صدری
اثری که هم اینک در معرفی آن سخن می‌رود، کوشیده است فرقه بهائیت را در شمایل سیاسی و جدید خود مورد رونمایی قرار دهد. بی‌تردید از پیدایش این فرقه تاکنون، ردیه‌های مستند و علمی فراوانی بر این فرقه به نگارش درآمده، اما از «سازمان سیاسی بهائیت» کمتر سخن به میان آمده است. این پژوهش توسط دکتر حمیدرضا اسماعیلی به نگارش درآمده و مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی، به انتشار آن همت گماشته است. ناشر در دیباچه این کتاب درباره محتوای آن، نکات ذیل را مورد اشاره قرار داده است:
 «کتاب جدید مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی با عنوان سازمان سیاسی بهائیت، به قلم دکتر حمیدرضا اسماعیلی و ویراستاری دانشمند فقید مرحوم علی‌اکبر رنجبرکرمانی منتشر شد. در این کتاب آمده است که بهائیت، یک موضوع تاریخی صرف یا مربوط به حوزه فرق و ادیان انحرافی نیست. تشکیلات بهائیت یک سازمان سیاسی در حال رشد پیش از انقلاب اسلامی بود که در سال‌های بعد همپای سازمان مجاهدین خلق به جاسوسی از مراکز ایران پرداخت. این تشکیلات از جمله اپوزیسیون‌های فعالی محسوب می‌شود که در داخل و خارج از ایران فعالیت دارد و در محافل سیاسی- بین‌المللی، به لابی‌گری علیه ایران مشغول بوده است. حقوق بشر و محیط زیست از جمله حوزه‌های انتخابی این سازمان است که در پوشش آن‌ها به فعالیت می‌پردازد. آرزوی دیرینه آنان در ایران، کسب قدرت در حال حاضر و حکومت در آینده بوده است. آن‌ها ایدئولوژی و برنامه‌های خود را برای رسیدن به این مقصود بازنویسی کرده‌اند. این سازمان سیاسی که به نام دین بهائیت فعالیت دارد، از دهه ۱۳۷۰ با وضعیت جدیدی در صحنه حاضر شده است و با تلاش برای احیای تشکیلات خود متناسب با قرن ۲۱، به فعالیت سیاسی و ضدملی خود اقدام می‌کند. در سال‌های پس از انقلاب اسلامی، گرچه متون متعددی درباره بهائیت به نگارش درآمد، اما به ابعاد سازمان سیاسی آن کمتر توجه شد. تحقیق پیش‌رو تلاش دارد با فرارفتن از روایت‌های توصیفی، به صورت تحلیلی و در چارچوب نظری مشخصی، بهائیت را مورد بازشناسی قرار دهد. بر این اساس اهداف تحقیق عبارتند از:
۱- ارائه روایتی از تاریخ بهائیت که ماهیت سیاسی آن را در تاریخ دو سده گذشته بازتاب دهد. 
۲- سیر تحول تاریخی سازمان شدن بهائیت را با ادله و اسناد متقن و متکثر معلوم سازد. 
۳- اهداف، ایدئولوژی، برنامه‌ها و فعالیت‌های تشکیلات سیاسی بهائیت را در زمان حاضر بررسی و تحلیل کند. 
مزیت‌ها و سخنان جدید اثر عبارتند از:
۱- تمرکز بر حلقه کوفه یا همان حروف حی، به عنوان پدیدآورندگان بابیت و رمزگشایی از اصطلاحاتی مانند آن. 
 ۲- طرح بابیت به عنوان مهم‌ترین پرونده امنیتی دوران قاجار و بررسی روش‌های مبارزاتی بابیان برای رسیدن به قدرت از طریق شورش مسلحانه (در دوران فترت فقدان شاه قدیم و استقرار شاه جدید)، کودتای نافرجام ۱۲۶۷ قمری- که به وسیله امیرکبیر کشف و خنثی شد- و تروریسم. 
۳- بررسی نزاع در رهبری بابیت پس از اعدام باب و تصریح مستند به دلایل متقن به اینکه برادران نوری (بها و ازل) هیچ کدام جانشین باب نبودند. 
۴- بررسی تحولات ایدئولوژیک بابی‌ها از افکار ارتجاعی نسل اول تا گرایش‌های آنان به روشنفکری و سکولاریسم در نسل‌های بعد. 
۵- تحلیل جامعه‌شناختی از پیدایش بابیت. 
۶- تشریح نقش محافل مختلف امریکایی در تأسیس بهائیت...».
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار