کد خبر: 1133778
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004kwk
تاریخ انتشار: ۰۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۵:۰۰
حاشیه‌ای بر بازنشر «بررسی تغییر ایدئولوژی سازمان مجاهدین خلق»
اثری که هم اینک به مخاطبان این صفحه معرفی می‌شود، رویداد تاریخی تغییر ایدئولوژی در سازمان موسوم به مجاهدین خلق را مورد بازخوانی و تحلیل قرار می‌دهد.
 محمدرضا کائینی
 
اثری که هم اینک به مخاطبان این صفحه معرفی می‌شود، رویداد تاریخی تغییر ایدئولوژی در سازمان موسوم به مجاهدین خلق را مورد بازخوانی و تحلیل قرار می‌دهد. اهمیت این کتاب در آن است که اسناد مربوط به این رویداد مهم و تاریخی را تجمیع و در قالب دفتری واحد، به تاریخ پژوهان ارائه کرده است. این مجموعه از سوی مظفر مخفمی مهرآبادی تألیف شده است و مرکز اسناد انقلاب اسلامی آن را نشر داده و به چاپ دوم رسانده است. تارنمای ناشر در مقالی، محتوای این پژوهش را به ترتیب پی آمده معرفی کرده است:
«این کتاب که در سال ۱۳۸۴ چاپ شده بود، اکنون با اضافه شدن متن کامل بیانیه تغییر ایدئولوژی، جزوه سبز و نامه مجتبی طالقانی به پدرش تجدید چاپ شده است. این سه جزوه، برای نخستین‌بار منتشر می‌شوند. در این کتاب، حکایت ارتداد مرکزیت مجاهدین خلق در سال‌هاى ۱۳۵۴- ۱۳۴۲ و ریشه‌ها و مبانى التقاط نهفته در آموزش‌ها و باورهاى این گروهک، تشریح و بررسى شده است. گفت‌وگوهاى مستقیم با برخى از مؤثران و شاهدان آن رویداد، ارائه اسناد بى‌واسطه از مسببان تغییر ایدئولوژی و نقل آرا و نظرات گوناگون درباره حوادث آن سال‌ها، ازجمله مطالب کتاب حاضر است که با دقتى درخور، گزینش و ویرایش شده و براى ثبت در تاریخ و آگاهى نسل‌هاى بعدى، در این مجموعه عرضه شده است. این کتاب در ۹ بخش تدوین شده است. در بخش اول نویسنده در دو فصل، از دگرگونی در نیرو‌های سیاسی تا رویکرد عمومی به مبارزه مسلحانه را مورد بررسی قرار می‌دهد. بخش دوم در سه فصل، سازمان مجاهدین خلق را از تأسیس تا ضربه نخست در شهریور ۱۳۵۰، مورد مطالعه قرار داده است. بخش سوم کتاب که خود شامل دو فصل است، گام به گام به تغییر ایدئولوژی سازمان می‌پردازد. بخش چهار کتاب، خود شامل سه فصل است. در فصل اول تقی شهرام، معرفی می‌شود. در فصل دوم دوره‌های زمانی سازمان، ضعف‌های تشکیلاتی و چالش‌های پس از تغییر ایدئولوژی واکاوی شده است. فصل سوم از این بخش نیز به ترور‌های ایدئولوژیک و ترور‌های غیرایدئولوژیک و مرگ‌های مشکوک اختصاص دارد. بخش پنجم کتاب حاضر، سه فصل را دربر دارد که در فصل اول وضعیت گروه‌ها در زندان و در فصل دوم فتوا یا نقل فتوا علیه مارکسیست‌ها مورد بررسی قرار گرفته است. فصل سوم تحت عنوان ماندن یا رفتن؟ به اظهارنظر‌های جمعی از مبارزان مسلمان که روند تغییر ایدئولوژی را برای جامعه خطرناک می‌دانستند، اشاره شده است. بخش ششم در دو فصل، به بحث ریشه‌یابی انحراف و استحاله می‌پردازد. گاه‌شمار کتاب حاضر در فصل هفتم آمده و بخش هشتم، ضمائم را دربرگرفته است. متن کامل بیانیه تغییر ایدئولوژی، جزوه سبز و نامه مجتبی طالقانی به پدرش همچنین نامه سرگشاده عناصر مذهبی خارج از کشور به مرکزیت، در این بخش در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد. اسناد و تصاویر کتاب نیز در بخش نهم ارائه شده است. چاپ دوم کتاب بررسى تغییر ایدئولوژى سازمان مجاهدین خلق ایران در سال ۱۳۵۴، در ۴۶۴ صفحه به بهای ۱۱۰ هزار تومان منتشر شده است. علاقه‌مندان برای تهیه این کتاب ضمن رجوع به صفحه منشورات مرکز اسناد انقلاب اسلامی، می‌توانند به فروشگاه این مرکز واقع در خیابان انقلاب، خیابان ۱۲ فروردین، بعد از خیابان ژاندارمری، نبش مجتمع ناشران مراجعه کنند....»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار