کد خبر: 1133777
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004kwj
تاریخ انتشار: ۰۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۵:۰۰
نظری بر کارنامه و عملکرد سیده ملک خاتون دیلمی تنها بانوی پادشاه دوره اسلامی در ایران 
سلسله آل بویه از جمله معدود خاندان‌های پادشاهی در ایران است که نام سلاطین آن همراه با علم دوستی و علم گستری برده می‌شود. بنیان این سلسله پادشاهی، در سال ۳۲۱ هـ. ق، از سوی سه پسر «بویه» ماهیگیر گذاشته شد و تا یک قرن بعد تاریخ ایران و بلکه جهان اسلام از عملکرد سلاطین آن تأثیرات بسیار مهمی بر خود مشاهده کرد. در مقال پی آمده، به بررسی نقش همسر و مادر سه تن از پادشاهان این خاندان، در تدبیر عاقلانه و عالمانه امور کشوری نیمه قرن چهارم پرداخته‌ایم. امید آنکه تاریخ‌پژوهان و عموم علاقه‌مندان را مفید و مقبول آید. 
 انوشه میرمرعشی 
 از فرماندهی ارتش تا فتح بغداد
با شروع قرن چهارم هجری قمری، خلافت عباسیان به سبب عیاشی و بی‌کفایتی خلفا از یکسو و ظلم و ستم ایشان بر مردم از سویی دیگر، با شورش طوایف و بزرگان اقوام تحت سلطه در مناطق مختلف جهان اسلام روبه‌رو شده بود. مصر و بخشی از شمال آفریقا و سوریه از دست آن‌ها رفته بود، اندلس با نابسامانی‌هایی مواجه بود و در قلمروی ایران شورش‌هایی علیه حاکمان عباسی برپا شده بود و در واقع می‌توان گفت تنها چند شهر اصلی، چون مکه و مدینه برای آن‌ها باقی مانده بود. در چنین شرایطی سه برادر از فرماندهان سپاه مرداویج باوندی (خاندانی که در منطقه طبرستان حکومت می‌کردند)، قیام علیه عباسیان را آغاز کردند. این سه برادر شیعه، پسران ماهیگیری ساده به نام «بویه» بودند که در ارتش باوندیان پله‌های ترقی را با کفایت و شایستگی خود پشت سر گذاشته بودند. آن‌ها به ویژه بعد از قتل مرداویج به دست غلامش، زمام امور ارتش باوندیان را در دست گرفتند. به این ترتیب حسن مشهور به رکن الدوله، منطقه جبال (طبرستان، کرج و ری) را به تملک خود درآورد. علی مشهور به عمادالدوله، اصفهان و سپس فارس را از آن خود و خاندان دیلمی کرد. سپس احمد مشهور به معزالدوله کرمان و خوزستان را تسخیر کرد. اما این ابتدای ماجرا بود، زیرا چند سال بعد یعنی در سال ۳۳۴ هجری قمری، معزالدوله توانست به عراق حمله و بغداد را تصرف کند. (۱) 
 
 وقتی برادران دیلمی، شیعه ۱۲ امامی شدند
البته باید این نکته را در نظر داشت که برادران دیلمی ابتدا و تا زمانی که از فرماندهان لشکر مرداویج بودند، جزو شیعیان چهار امامی محسوب می‌شدند، اما بعد از رسیدن به قدرت و شاید ارتباط با علمای شیعه ۱۲ امامی، به سلک شیعیان اثنی عشری درآمدند. آن‌ها در زمان تصرف ولایات مختلف، راه افراط مذهبی در پیش نمی‌گرفتند، بلکه علمای بزرگ شهر‌ها را ارجمند می‌شمردند و با احترام با ایشان برخورد می‌کردند، به‌طوری‌که تکریم عبدالله بن خفیف شیخ کبیر از علمای برجسته اهل سنت در شیراز از سوی آن‌ها در تاریخ مورد توجه قرار گرفته است. همچنین ایشان در هیچ مکان و زمانی در دوران حاکمیت بیش از یک قرنی خویش، نه تنها اهل سنت را از انجام اعمال مذهبی خویش منع نکردند که حتی در مواردی به مدارس علمیه و مراسم آن‌ها کمک هم می‌کردند و صدالبته که در کنار محترم شمردن علمای سایر مذاهب اسلامی، به تعظیم شعائر مذهبی تشیع نیز اقدام کردند، مانند برپایی مجالس عزاداری در روز‌های تاسوعا و عاشورا و برپایی جشن مفصل عیدغدیر. جشنی که به فرمان معزالدوله در سال ۳۵۲ هـ. ق، از شب ۱۸ ذی الحجه آغاز می‌شد و تا فردای آن روز ادامه می‌یافت. این مراسم عزاداری و جشن تا زمان سقوط آل بویه در تمام مناطق شیعه‌نشین قلمروی آن‌ها برپا می‌شد. دیگر اینکه باید این نکته مهم را هم درباره این سه برادر در نظر داشت که برادر کوچک‌تر نسبت به برادر بزرگ‌تر بسیار فرمانبردار و خاضع بود و این ادب و خضوع موجب می‌شد اتحاد میان آن‌ها حفظ شود و بدخواهان نتوانند روابط حسنه آن‌ها را بر هم زنند و آتش حسادت میان آن‌ها را شعله ور کنند. (۲) 
 
 فخرالدوله و صاحب بن عباد 
بعد از گذشت دوران پادشاهی سه برادر و فوت آنها، ابتدا پسر احمد یعنی بختیار مشهور به عزالدوله پادشاهی کرد، سپس سه پسر رکن الدوله حسن به ترتیب دوران سلطنت خود را آغاز کردند. به این شکل که ابتدا عضدالدوله، سپس مؤیدالدوله و سپس فخرالدوله حاکم شدند، اما از آنجا که عمر عضدالدوله و مؤیدالدوله کوتاه بود، هر دو دوران پادشاهی بسیار کوتاهی را تجربه کردند. البته همان دوران کوتاه پادشاهی دو پسر رکن الدوله، همراه با علم و عالم پروری بود، به ویژه اینکه مؤیدالدوله وزیری شیعه و بسیار کاردان و عالم به نام «صاحب بن عباد» داشت. فخرالدوله وی را به عنوان مشاور و وزیر خویش انتخاب کرد، انتخابی که موجب شد قدرتش تثبت شود و حتی از جانب خلیفه عباسی مورد تأیید قرار گیرد و لقب «فلک‌الامه» را هم از وی دریافت کند. لقبی که در پی آن، رقبای اهل سنت وی در دنیای سیاست دست بسته شدند. (۳) 
در این دوره آل بویه به جهت فرهنگی، اقدامات بسیار مهمی انجام داد و همین اقدامات فرهنگی نیز موجب بلندآوازه شدن نام این خاندان در تاریخ ایران شد. قطعاً از عوامل مؤثر رشد شیعه در دوران آل بویه، وجود همین وزیر دانشمند مؤیدالدوله و فخرالدوله، یعنی «صاحب بن عباد» بود. وی به دلیل تسلط کامل بر علوم و فنون مختلف، طی حدود ۲۰ سال وزارت در دوران حکومت آل بویه، نقشی اساسی و ماندگار از خود به یادگار گذاشت. صاحب بن عباد در شهر ری، به عنوان وزیر «مؤیدالدوله» و «فخرالدوله» خدمت کرد و در دوران صدارت خود، علاوه بر رسیدگی به وضع زندگی علما و فق‌های ساکن ری، هرسال ۵ هزار دینار برای علمای بغداد می‌فرستاد تا در امور مربوط به حوزه‌های علمیه صرف کنند. این عالم بزرگ همچنین در «ری»، کتابخانه عظیمی با ۲۰۶ هزار کتاب تأسیس کرد که به عنوان یک منبع مورد وثوق فق‌های شیعه و از جمله شیخ صدوق، مورد بهره برداری قرار می‌گرفت. شیخ صدوق به عنوان تقدیر از صاحب بن عباد، کتاب «عیون اخبار رضا- علیه السلام-» را تألیف و به خزانه کتابخانه او اهدا کرد. (۴) 
 فخرالدوله و ازدواج با ملک‌زاده شیرین
فخرالدوله در سال‌های ابتدایی بر تخت نشستن با شورش و نافرمانی برخی برادرزاده‌ها و سران طوایف مواجه شد، اما با کمک گرفتن از صاحب بن عباد، توانست بر مشکلات فراوانی که سر راه حکومتش ایجاد شده بود، فائق آید. او بعد از پشت سرگذاشتن چندین شکست و ایام تبعید در خراسان، دوباره قدرت را در دست گرفت و توانست زمام امور را در دست بگیرد و دقیقاً در همین سال یعنی ۳۷۳ هـ. ق، با دختر رستم بن شروین از سپهبدان باوندی ازدواج کند. این دختر که «شیرین» نام داشت، بسیار مدبر، کاردان و اهل فرهنگ بود و همین کاردانی وی موجب شد شوهرش را برای موفقیت در اداره کشور یاری کند، به طوری که با تدبیر وی، فخرالدوله توانست در سال ۳۷۵ هـ. ق، شورش محمد بن غانم برزیکانی در قم و در سال ۳۷۸ قمری هم شورش نصر بن احمد فیروزان در دامغان را سرکوب کند و دیگر مخالفی در سرتاسر قلمروی خویش نداشته باشد. 
با این همه بعد از فوت صاحب بن عباد در سال ۳۸۵ هـ. ق، عملاً شیرین بانو که دیگر با لقب «سیده ملک خاتون» نامیده می‌شد، قدرت را در حکومت همسرش آن هم در شرایطی که فخرالدوله بیمار بود، به دست گرفت و به تدبیر امور کشور پرداخت. از آنجا که بیماری فخرالدوله تشدید شد و اندکی بعد رحلت کرد، سیده ملک خاتون با تدبیر توانست نظر مثبت فرماندهان و بزرگان دیلمی را برای به قدرت رساندن پسر هشت ساله‌اش «ابوطالب رستم» ملقب به «مجدالوله» جلب کند و این درحالی بود که بزرگان دیلمی، سیده ملک خاتون را به نیابت از سلطنت مجدالدوله پذیرفته بودند و او هم عملاً زمام اداره کشور را در دست گرفت. البته این بانو حکومت همدان را به پسر دومش به نام «ابوطالب شاه خسرو» هفت ساله ملقب به «شمس الدوله» داد و حکومت اصفهان را هم به پسر چهار ساله‌اش عین الدوله واگذار کرد. اما وی برای اداره و پیشبرد امور این مناطق، افرادی از اقوام و بستگان خود را که مردانی کاردان، شجاع و مدیر بودند به عنوان جانشینان پسرانش در آن ولایات مستقر می‌کرد، به طور مثال پسردایی خود ابوجعفر محمد بن دشمنزیار را راهی اصفهان کرد تا آنجا را اداره کند، اما خود بر نحوه مدیریت و حکومتداری این بستگان نظارت می‌کرد. (۵) 
 
 جنگ و صلح پسران با مادر 
سیده ملک خاتون با تدبیری در خور قلمروی آل بویه را اداره کرد تا اینکه سلطان محمود غزنوی که بر منطقه شرق کشور و به ویژه خراسان بزرگ حکومت می‌کرد، قصد ری و مناطق تحت حاکمیت آل بویه را نمود. وی ابتدا نامه‌ای به سیده ملک خاتون نوشت و او را دعوت به تسلیم کرد. سیده ملک خاتون، اما در جواب نامه سلطان محمود نوشت: «اگر بر ری پیروز شوی، همه خواهند گفت پادشاه غزنویان زنی را شکست داده است و اگر در این جنگ شکست بخوری، در تاریخ ثبت می‌شود که تو از یک زن شکست خورده‌ای....» این نامه باعث هوشیاری سلطان محمود شد و او را از حمله به ری بازداشت و تا خاتون زنده بود، ری از حمله غزنویان در امان ماند. 
به هرحال شیرین بانو بر قلمروی آل بویه حکومت می‌کرد تا مجدالدوله به سن ۱۸ سالگی رسید. در این مقطع الخطیر ابوعلی بن علی قاسم وزیر مجدالدوله، شروع به بدگویی از سیده ملک خاتون نزد مجدالدوله کرد و در این راه امرای دولت را هم با خودش همراه کرد. به این شکل مجدالدوله به مادرش بدگمان شد و قصد زندانی کردن وی را کرد! اما سیده ملک خاتون که از ماجرا با خبر شده بود نزد یکی از بستگانش به نام بَدْر بن حَسَنویه رفت. اندکی بعد پسر دیگرش شمس‎الدوله با لشکر همدان به او پیوست و همه به ری تاختند و آن دیار را تصرف کردند. مجدالدله اسیر شد و به فرمان مادرش به زندان رفت و قلمروی او به شمس‎الدوله منتقل شد. یک سال بعد که میان سیده خاتون و شمس‎الدوله اختلاف افتاد، مجدالدوله را از زندان بیرون آورد و باز بر تخت نشاند. به همین سبب، شمس‎الدوله چند سال بعد به ری تاخت. مجدالدوله و مادرش به دماوند گریختند و شمس‎الدوله در سال ۴۰۵ هجری قمری بر آن دیار چیره شد. با این همه، به علت شورش سپاه، به همدان بازگشت و به این ترتیب مجدالدوله و سیده خاتون توانستند به قدرت بازگردند. در همین سال ابوعلی‎، حسین بن عبدالله سینا دانشمند و فیلسوف شهیر، از گرگان وارد ری شد و مجدالدوله را که بیمار شده بود، معالجه کرد و کتاب المعاد را همانجا نوشت. قبل از ورود ابن سینا به قلمروی آل بویه، وی نزد سامانیان به امر مطالعه و تحقیق مشغول بود، اما با قدرت یافتن محمود غزنوی و مخالفت او با شیعیان، مجبور شد از خراسان خارج شود و خود را به قلمروی آل بویه و دربار سیده ملک خاتون برساند. پس از آن ابوعلی مورد لطف و محبت سیده ملک خاتون و پسرانش قرار گرفت و ایشان، چون حالات نفسانی او را شنیده بودند، در تعظیم او کوشیدند. کتابخانه مجدالدوله چنان غنی بود که ابن سینا، مدت‌ها در دربار او اقامت کرد و از کتاب‌های آن که بیشتر در علم نجوم و حکمت بود، استفاده کرد. البته این تنها ابوعلی سینا نبود که مورد مرحمت و حمایت سلاطین آل بویه قرار گرفت، زیرا قبل از او شیخ مفید به عنوان عالمی شیعی - که مورد توجه خاص حضرت ولیعصر (عج) بود- نزد حاکمان آل بویه حضوری همراه با عظمت و کرامت داشت و عضدالدوله، بار‌ها به زیارت وی رفت. شیخ صدوق نیز با دعوت رکن الدوله به ری آمد. سید رضی - یکی از بزرگ‌ترین دانشمندان شیعی آن زمان - به فرمان بهاء‌الدوله دیلمی، به عنوان نقیب علویان عراق و قاضی القضاه حکومت آل بویه منصوب شد. همچنین می‌توان از علمای برجسته‌ای، چون سید مرتضی، شیخ طوسی و ابن جنید اسکافی نام برد که با دولت آل بویه همکاری داشتند. البته جز علمای علوم دینی، می‌توان به اصطخری جغرافیدان، ابوالوفای بوزجانی ریاضیدان، النسوی - که اعداد هندی را رایج کرد- و بالاخره پزشکان برجسته‌ای، چون المجوسی اشاره کرد که مورد حمایت آل بویه بودند. به علاوه اینکه تعدادی از کتا‌ب‌های شیعی که در آن دوران نوشته شده، مانند کتاب «من لایحضره الفقیه» تألیف ابوجعفر محمد بن علی بن بابویه معروف به شیخ صدوق و «الاستبصار» و «تهذیب الاحکام»، تألیف ابوجعفر محمد بن حسن معروف به شیخ طوسی که هر سه از کتب اصیل و اصول چهارگانه شیعه به شمار می‌روند، با حمایت فرهنگی آل بویه نوشته شده است. همچنین می‌توان به کتاب‌های الشفاء، القانون و الاشارات شیخ الرئیس ابوعلی سینا هم اشاره کرد. عصر آل بویه از نظر کتاب و کتابخانه هم نسبت به عصر‌های دیگر امتیاز داشت، در آن زمان در هر رشته از علم و ادب، بهترین و نفیس‌ترین کتاب‌ها نوشته شد و با شکوه‌ترین و مهم‌ترین کتابخانه‌ها به وجود آمد. در ایران، عراق و مصر کتابخانه‌هایی بود که در هیچ زمانی نظیر نداشت. (۶) 
 
 مرگ سیده ملک خاتون و عاقبت آل بویه 
سیده ملک خاتون نزدیک به ۷۰ سال عمر کرد و در سال ۴۱۹ هجری قمری درگذشت. این درحالی بود که هشت سال قبل از آن، پسر دومش شمس الدوله را به خاطر بیماری از دست داده بود. به هرحال پس از مرگ وی، پسرش مجدالدوله از دفع توطئه امرا و رقیبان دیلمی عاجز شد و برای غلبه بر دشمنان داخلی حکومتش از سلطان محمود غزنوی یاری خواست. محمود هم البته به بهانه یاری وی، سپاه بزرگ خود را در سال ۴۲۰ هجری قمری به ری آورد و اینچنین مجدالدوله به دستور سلطان محمود دستگیر و به هندوستان تبعید شد و به این ترتیب، حکومت آل بویه در قلمروی وسیعی از ایران خاتمه پیدا کرد. اما شاید بتوان گفت که اقدام ضدفرهنگی محمود غزنوی در ری آن بود که کتابخانه معروف دربار دیلمیان را به آتش کشید و تعدادی از اندیشمندان و متفکران آنجا را به جرم زندیق و ملحد بودن به دار آویخت!
 
 و کلام آخر
گفتنی است سیده ملک خاتون در قبرستانی در حوالی ری دفن شد و مزار او برای اهالی ری، قابل احترام و محل زیارت بود. برخی وی را از نسل سادات و از نسل امام موسی بن جعفر (ع) دانسته و برخی به جد در امامزاده و از نسل سادات بودن وی تشکیک کرده‌اند، اما به هر روی مزار وی محل احترام و تعظیم بود، تااینکه زمان فتحعلی شاه قاجار بقعه‌ای آجری و زیبا بر مزار وی ساخته شد. طبق کتیبه سنگ مرمری که از آن دوره باقی است، معلوم می‌شود مزار وی از سوی «نواب علیه سلطنت خانم» ملقب به «محترم‌السلطنه» فرزند «میرزای عمادالدوله»، در سال ۱۳۰۹ هجری قمری تعمیر شده است. همچنین در سال ۱۳۸۱. ش ضریح چوبی و فرسوده مزار این بانو، با ضریحی طلایی تعویض شد. در ضمن در قسمت جنوبی مزار این بانو، دو تن از شهدای قیام ۱۵ خرداد ۱۳۴۲. ش و در بخش غربی مزار این بانو، پنج شهید گمنام مدفون شده‌اند. 
 
 منابع: 
۱- کبیر، مفیز [مفیض]الله - مورخ هندی-، «آل بویه در بغداد» - خلافت در سرپنجه قدرت ایرانیان-، ترجمه مهدی افشار، انتشارات حیدری، چاپ اول ۱۳۸۱. ش، صفحات ۱۷ تا ۱۹ و ۲۴ و ۲۵، 
۲- الهامی، داوود، مقاله «آل بویه نخستین سلسله قدرتمند شیعه»، ماهنامه مکتب اسلام، شماره ۴، آبان ۱۳۷۹. ش 
۳ - کبیر، صص ۲۶۹ و ۲۷۰، 
۴- معارف، مجید، «صدوق؛ محدث صادق»، انتشارات همشهری، چاپ اول ۱۳۸۹. ش، ص ۶۵، 
۵- رجبی، محمدحسن، «مشاهیر زنان ایرانی و پارسی گوی» - از آغاز تا مشروطه-، انتشارات سروش، چاپ اول ۱۳۷۴. ش، صص ۱۲۷ و ۱۲۸، 
۶- فقیهی، علی اصغر، «تاریخ آل بویه»، نشر سازمان سمت، چاپ ۱۳۷۸. ش، ص ۵۰ تا ۵۳ - و - حسینیان مقدم و دیگران، حسین، «تاریخ تشیع»، جلد دوم، انتشارات سمت، چاپ نهم ۱۳۹۳. ش، ص ۷۱ تا ۷۴
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار