کد خبر: 1132908
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004kii
تاریخ انتشار: ۰۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۰
نتانیاهو موافقت کرد

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی که این روز‌ها با موج گسترده اعتراضات مردمی روبه‌رو است، همزمان سیاست تنش با فلسطینی‌ها را هم در پیش گرفته است. رؤسای فراکسیون‌های پارلمانی سهیم در کابینه ائتلافی نتانیاهو، بر سر تخریب منازل تازه‌ساخت فلسطینی‌ها در منطقه «C» کرانه باختری، توافق کردند؛ اقدامی که با هدف راضی کردن تندرو‌ها و جلوگیری از فروپاشی کابینه انجام می‌شود.
درحالی که گروه‌های فلسطینی بار‌ها نسبت به ماجراجویی‌های رژیم صهیونیستی در کرانه باختری هشدار داده‌اند، رهبران راست افراطی حاضر در کابینه این رژیم، برنامه‌های جنجالی خود را یکی پس از دیگری اجرایی می‌کنند. رؤسای فراکسیون‌های پارلمانی حاضر در کابینه ائتلافی رژیم صهیونیستی، یک شنبه شب طی نشستی توافق کردند که به سمت سیاست جدیدی برای مقابله با ساخت و ساز فلسطینی‌ها در کرانه باختری اشغالی و به طور مشخص در منطقه ج «C» حرکت کنند. توافق اسلو ۲، امضا شده در سال ۱۹۹۵، اراضی کرانه باختری را به سه بخش (A,B,C) تقسیم می‌کند. منطقه A تحت کنترل کامل فلسطین، B تحت کنترل امنیتی رژیم صهیونیستی و تحت کنترل اداری و مدنی فلسطین و منطقه C تحت کنترل مدنی، اداری و امنیتی تل‌آویو است.
به نوشته رسانه‌های عبری، رؤسای این فراکسیون‌ها بر وجوب تخریب هرگونه ساخت و ساز فلسطینی‌ها در مناطق ج که ۶۰ درصد کرانه باختری را تشکیل می‌دهد، در همان مراحل اولیه توافق کردند. فلسطینی‌ها باید برای هرگونه ساخت‌وسازی از اداره عمران رژیم صهیونیستی که بازوی اجرایی تصرف در امور عمرانی به ویژه کنترل نقشه‌های زمین و ساختمان است، مجوز داشته باشند و در غیر این صورت باید ساخت‌وساز‌های آن‌ها ویران شود. بر اساس آنچه روزنامه «اسرائیل هیوم» روز دو شنبه گزارش داد، در پی اختلاف میان «یوآو گالانت» وزیر جنگ و «بزالل اسموتریچ» وزیر دارایی که همچنان در وزارت جنگ پست دارد، پس از اقدام ارتش در تخریب شهرک بدون مجوز «اورحیم» که شهرک‌نشینان آن را در اراضی فلسطینی در کرانه باختری احداث کرده بودند، تصمیم تخریب ساخت‌وساز‌های فلسطینی‌ها در مناطق ج، با موافقت نتانیاهو اتخاذ شد.
بر اساس این گزارش، اسموتریچ از نیرو‌های ارتش خواسته بود که دستور تخریب را اجرایی نکنند، اما مشخص شد که وی عملاً اختیار صدور چنین دستوراتی به فرمانده نظامی میدانی را ندارد. در واکنش به این موضوع، «ایتمار بن‌گویر» وزیر امنیت داخلی رژیم صهیونیستی در نشست یک شنبه گفت که نیرو‌های رژیم صهیونیستی به اندازه‌ای که کانون‌های شهرک‌نشینی را تخریب می‌کنند از منازل فلسطینی‌ها ویران نمی‌کنند که نتانیاهو با افتخار به او مستقیماً پاسخ داد که این نیروها، تنها روز شنبه سه منزل فلسطینی را تخریب کرده‌اند.
بن‌گویر که افراطی‌ترین فرد در کابینه و دشمن خونی فلسطینی‌ها است، در جلسه هفتگی درباره ساخت و ساز غیرقانونی در مناطق «ج» صحبت کرد و خواهان تخلیه این منطقه در واکنش به تخلیه شهرک «اورحیم» شد.
موافقت نتانیاهو با درخواست افراطی‌ها برای تخریب منازل فلسطینیان، بعد از تحریم جلسه کابینه از سوی وزیران تندرو اسرائیل در اعتراض به تخلیه کانون شهرک‌سازی در شمال کرانه باختری در هفته گذشته بود. رهبران افراطی با این شرط وارد ائتلاف با نتانیاهو شدند که شهرک‌سازی‌ها را در کرانه باختری توسعه داده و سیاست فشار بر فلسطینی‌ها را افزایش دهد. نتانیاهو این روز‌ها با اعتراضات گسترده خیابانی روبه‌رو است و حزب شاس که وزیرش از کابینه کنار گذاشته شده است تهدید کرده بود که از ائتلاف خارج خواهد شد و این مسائل شرایط سختی را برای نتانیاهو ایجاد کرده است. نتانیاهو می‌داند که با خروج هر یک از احزاب از کابینه باید با مسند نخست‌وزیری خداحافظی کند، به همین منظور سعی دارد با دادن امتیازاتی به افراطی‌ها از فروپاشی کابینه خود جلوگیری کند و توسعه شهرک‌سازی و تخریب منازل فلسطینی‌ها هم بر این اساس انجام شده است.
واکنش فلسطینی‌ها به تصمیم تل‌آویو
درپی تصمیم بن‌گویر برای تخریب روستای فلسطینی‌نشین «الخان‌الاحمر» در شرق قدس اشغالی، شهروندان فلسطینی روز دو شنبه در این روستا برای مقابله با تصمیم بن‌گویر تجمع کردند. به گزارش ایرنا، تجمع‌کنندگان با در دست داشتن پرچم فلسطین علیه تصمیم بن‌گویر برای تخلیه روستای الخان‌الاحمر شعار دادند. آن‌ها تأکید کردند که هرگز از دفاع از خاک خود در برابر اشغالگران دست نخواهند کشید. روستای خان‌الاحمر در شرق قدس اشغالی و در نزدیکی دو شهرک صهیونیست‌نشین قرار دارد. ساکنان این روستای زاغه‌نشین، عمدتاً با دامداری زندگی خود را می‌گذرانند. در سال‌های اخیر رژیم صهیونیستی با طرح‌های جنجالی صد‌ها منزل فلسطینی‌ها را تخریب کرده است. جامعه جهانی نسبت به توسعه شهرک‌سازی‌ها و تخریب منازل فلسطینی‌ها هشدار داده است، اما صهیونیست‌ها به این هشدار‌ها اعتنایی نکرده و به تشدید تنش‌ها در فلسطین دامن می‌زنند. گروه‌های فلسطینی در هفته‌های اخیر در حالت آماده‌باش قرار دارند تا در صورت تشدید تنش‌ها با دشمن اشغالگر، ضربات سختی را به آن وارد کنند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار