کد خبر: 1130867
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۰
مسئولان تصمیم‌گیر در نیرو‌های مسلح باید به جای اتکاء سیستم‌های نظامی به فناوری‌های خارجی، به دنبال استفاده از سیستم عامل‌های غیرقابل نفوذ داخلی باشند.

رشد فناوری‌های نوین و استفاده روزافزون از خدمات مبتنی بر وب موجب شده تا فضای مجازی در کنار سهولت و سرعت بخشیدن در انجام امور مختلف، به بستری مناسب برای سوءاستفاده‌کنندگان و مجرمان تبدیل شود و برخی با بهره‌گیری از همین بستر، اقدامات غیرقانونی خود مانند اخاذی را دنبال می‌کنند؛ البته سوءاستفاده از وب منحصر به کسب درآمد نمی‌شود؛ چرا که بعضاً اقدامات مجرمانه سوءاستفاده‌کنندگان از اینترنت جنبه ملی و بین‌المللی پیدا می‌کند؛ بدین‌صورت که هکر‌ها در یک اقدام مخرب و آگاهانه اطلاعات سازمانی را مورد حمله قرار می‌دهند و به واسطه آن، اطلاعات مهمی را به دلایل مختلف سرقت می‌کنند و یا اینکه در روند فعالیتی آن اختلال به وجود می‌آورند.

اما این‌گونه اقدامات بُعد دیگری نیز برای آن متصور است و آن ایجاد اختلال در سامانه‌های الکترونیکی و ارتباطی است؛ اقدامی که نیازی به اعزام نیروی نظامی نبوده و به جای آن از ویروس‌های رایانه‌ای و بمب‌های الکترومغناطیسی استفاده می‌شود که قادر است خرابی‌های وسیعی در مدار‌های الکترونیکی سامانه‌های راداری، رایانه‌ها و... بوجود آورد.

پس به دلیل ارزانی ابراز فناوری اطلاعات در مقایسه با سایر فناوری‌های حوزه دفاع، احتمال بهره‌برداری از جنگ سایبری نسبت به سایر جنگ‌ها بسیار افزایش یافته است و شاید این همان نکته‌ای است که موجب شده تا در روز‌های اخیر مقامات کشور‌های دنیا مدام از احتمال شروع جنگ سایبری صحبت کنند؛ به‌عنوان مثال فناوری‌های مبتنی بر وب که در سیستم سلاح‌های مدرن سامانه‌های موشکی، راداری، هدایت آتش و... بکار رفته و یا شبکه‌های ذخیره داده‌ها و اطلاعات مهم و حیاتی نظامی، اهداف خوبی برای جنگ سایبری هستند.

براین اساس، عنوان شده که حملات سایبری اینترنت اشیا به تنهایی تا سال ۲۰۲۵ دو برابر شود؛ چنین پیش‌بینی‌هایی حاکمان کشور‌های مختلف را بر آن داشته تا برای حفاظت و دفاع در برابر دارایی‌های خود هزینه‌های بسیاری را پیش‌بینی کنند؛ زیرا وقتی آمار‌های موجود حکایت از رشد ۶۰۰ درصدی جرایم سایبری در دو سه سال اخیر دارد، این موضوع می‌تواند به سایر بخش‌های کلان‌تر همانند آنچه به آن اشاره شد (تهدید سیستم‌های مدرن نظامی)، تسری یابد.

لذا با لحاظ کردن این موضوع که رشد فناوری باعث می‌شود تهدیدات مبتنی بر آن نیز افزایش یابد، مسئولان تصمیم‌گیر در نیرو‌های مسلح باید به جای اتکاء سیستم‌های نظامی به فناوری‌های خارجی، به دنبال استفاده از سیستم عامل‌های غیرقابل نفوذ داخلی باشند؛ چرا که در غیر این‌صورت در بزنگاه‌ها، شرکت‌های خارجی سازنده تجهیزات می‌توانند کارایی این‌گونه سیستم‌ها را بی اثر سازند.

منبع: دفاع پرس
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار