ناتو: اوکراین مقابل روسیه «منعطف» باشد
کد خبر: 1119588
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004hFs
تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۴۱

وزرای خارجه ناتو با صدور یک بیانیه پنج ماده‌ای متعهد شدند که از اوکراین حمایتی تمام‌عیار به عمل آورند، ولی در لابه‌لای بند‌های همین بیانیه، از رهبران کی‌یف خواسته‌اند با «تکیه بر حمایت‌هایی که تاکنون ارائه شده و از این به بعد نیز ادامه خواهد یافت،» انعطاف‌پذیری خود را تقویت کنند.
وزرای خارجه کشور‌های عضو ناتو پس از اولین روز مذاکرات‌شان در بخارست یک بیانیه صادر کردند که متن آن مملو از لفاظی علیه روسیه و حمایت از اوکراین است. مهم‌ترین نکته این بیانیه، تلاش برای مطمئن کردن اعضای ناتو، به خصوص دولت‌های خط مقدم است که در بند (۵) بیانیه به آن اشاره شده است: «ناتو به حفاظت از جمعیت و دفاع از هر وجب از خاک متحدانش در هر زمان ادامه خواهد داد.» وزرای ناتو همچنین به جنگ اوکراین اشاره کرده و گفته‌اند «روسیه مسئولیت کامل این جنگ را بر عهده دارد» وزرای ناتو همچنین بر تعهد «به استقلال، حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین ثابت‌قدم» هستند و «هرگز الحاق‌های غیرقانونی روسیه را که آشکارا منشور سازمان ملل را نقض می‌کنند» به رسمیت نخواهند شناخت. با وجود این لفاظی‌ها، آن‌ها دولت اوکراین را به انعطاف‌پذیری دعوت کرده و تلویحاً گفته‌اند که در صورتی که رهبران کی‌یف انعطاف نشان دهند، «به اوکراین کمک خواهند کرد تا زیرساخت‌های انرژی خود را بازسازی و از مردم خود در برابر حملات موشکی محافظت کند.» در بند (۲) بیانیه ناتو آمده است: «با تکیه بر حمایت‌هایی که تاکنون ارائه شده است، اکنون به اوکراین کمک خواهیم کرد تا انعطاف‌پذیری خود را تقویت کند، از مردمش محافظت کند و با کمپین‌های اطلاعات نادرست و دروغ‌های روسیه مقابله کند.»‌آن‌ها به طور ضمنی گفته‌اند که در صورت انعطاف‌پذیری، ضمن «حمایت از تلاش‌های بلندمدت اوکراین در مسیر بازسازی و اصلاحات پس از جنگ» مصمم خواهند ماند زمینه‌ای فراهم کنند که اوکراین «بتواند آینده آزاد و دموکراتیک خود را تضمین، بخش دفاعی خود را مدرن‌سازی، قابلیت همکاری طولانی‌مدت را تقویت و از تجاوزات آینده جلوگیری کند.»‌بلومبرگ با توصیف بیانیه ناتو به عنوان بیانیه‌ای مبهم، از قول منابع ناشناس خود گزارش کرده که در‌های آن به روی اوکراین باز است، اما اکنون زمان الحاق این کشور نیست؛ صحبتی که ینس استولتنبرگ نیز در سخنرانی خود در جمع وزارت خارجه به اشاره کرده است. دبیرکل ناتو گفته است: «ناتو تمایل اوکراین برای پیوستن به این ائتلاف را به رسمیت می‌شناسد، ولی اولویت اصلی بروکسل فعلاً حمایت نظامی از کی‌یف است.»
اسلوونی: اتکا اشتباه بود
همزمان با بیانیه ناتو، دولت‌های خط مقدم، از جمله لتونی این سازمان را به رویکرد تندتر مقابل مسکو دعوت کرده‌اند. دگارز رینکویچ، وزیر امور خارجه لتونی در حاشیه نشست وزرای خارجه ناتو در مصاحبه با بلومبرگ از این ائتلاف نظامی خواست تا به اوکراین اجازه بدهد که با تسلیحات غربی حملات شدید و گسترده‌ای علیه روسیه انجام دهد. «سانا مارین» نخست‌وزیر فنلاند هم که دنبال عضویت در ناتو است، در نخستین سفر خود به نیوزیلند و استرالیا در آکلند تأکید کرد که باید سلاح و حمایت بیشتری از اوکراین شود «تا مطمئن شویم که این کشور در جنگ با روسیه پیروز می‌شود.»‌با این حال، وزیر خارجه اسلوونی در موضعی که نشان‌دهنده ناامیدی کشورش از ناتو است، به این موضوع اشاره کرده که الحاق اوکراین به ناتو در حال حاضر موضوع مورد بحث اعضای ناتو نیست و تأکید کرده: «اکنون مشخص شده که اتکا به وعده‌های امریکا و ناتو و تقابل با روسیه تا چه حد اشتباه بوده است.»
مسکو: تسلیحات ادامه یابد درباره «استارت» مذاکره نمی‌کنیم
روس‌ها بخش لفاظانه بیانیه ناتو را به تندی جواب داده و هشدار داده‌اند که در صورت ادامه حمایت‌های تسلیحاتی این ائتلاف از اوکراین، مذاکرات کنترل تسلیحاتی را از سرنخواهد گرفت. مارایا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه با هشدار به امریکا درباره پیمان «استارت نو»، گفت که ادامه تأمین سلاح برای اوکراین از سوی واشنگتن، مذاکرات درباره این پیمان را متوقف خواهد کرد. زاخارووا درباره این موضوع گفت: آن‌ها همچنان به تأمین سلاح ادامه داده و رژیم کی‌یف را به ارتکاب جنایت و خونریزی بیشتر ترغیب می‌کنند و در عین حال، برای فعالیت‌های افراطی که به دستور ساکنان خیابان بانکوایا (خیابان دفتر ریاست جمهوری اوکراین) انجام می‌شود، پول و بودجه تخصیص می‌دهد؛ افرادی که به هیچ عنوان منطقی نیستند. حالا ما باید برای بحث درباره مسائل امنیتی دوجانبه با آنها، سر میز بنشینیم؟» دیمیتری مدودف، معاون شورای امنیت ملی روسیه هم در کانال تلگرامی خود ناتو را یک «سازمان جنایتکار» خواند که کشور‌های عضو آن تنها حدود ۱۲ درصد از جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند و تأکید کرد که جهان نیازی به آن ندارد: «جهان متمدن به این سازمان نیازی ندارد. باید در برابر بشریت ابراز ندامت کند و خود را به دلیل جنایتکار بودن منحل کند.»‌به گفته مدودف ناتو به راحتی آنچه را که در سرتاسر جهان انجام داده بود، از جمله سازماندهی کودتا‌های دولتی و سرنگونی رهبران مشروع دولت، «به راحتی فراموش کرده است.» مدودف همچنین با اشاره به صحبت اخیر ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در مورد لزوم حفظ حاکمیت و استقلال اوکراین گفت: «اما او هیچ اشاره‌ای به تمامیت ارضی اوکراین نکرد. مثل اینکه قرار است پیروز شود، اما ظاهراً با یک قلمرو از دست رفته.»

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار