ایران و عراق باید همکاری‌های اقتصادی را به رغم برخی اراده‌ها پیش ببرند 
کد خبر: 1119292
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004hB6
تاریخ انتشار: ۰۸ آذر ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۰
رهبر معظم انقلاب در دیدار نخست‌وزیر عراق و هیئت همراه:
 حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر دیروز در دیدار محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق تأکید کردند: پیشرفت عراق و رسیدن به جایگاه والا و واقعی خود به نفع جمهوری اسلامی است و ما معتقدیم جنابعالی، شخصی هستید که توانایی پیشبرد امور و ارتباطات عراق و رساندن این کشور به جایگاه مستقل و شایسته تمدن و تاریخ آن را دارید. 
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، رهبر انقلاب اسلامی با تبریک انتخاب آقای شیاع السودانی به عنوان نخست‌وزیر عراق، وی را فردی مؤمن و توانا خواندند که قرارگرفتن او در رأس دولت عراق مایه خرسندی است. 
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای عراق را بر‌ترین کشور عربی منطقه از لحاظ ثروت‌های طبیعی و انسانی و همچنین پیشینه فرهنگی و تاریخی و تمدنی دانستند و گفتند: متأسفانه با وجود چنین پیشینه‌ای، عراق هنوز نتوانسته است در جایگاه والا و واقعی خود قرار گیرد و امید می‌رود با حضور جنابعالی، عراق به پیشرفت و جایگاه واقعی خود دست یابد. ایشان یکی از ضرورت‌های اساسی رسیدن عراق به جایگاه واقعی خود را، انسجام و وحدت مجموعه‌های داخل عراق برشمردند و افزودند: یکی دیگر از الزامات این پیشرفت، استفاده حداکثری از نیرو‌های جوان و پر انگیزه عراق است. 
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: البته پیشرفت عراق دشمنانی دارد که شاید در ظاهر هم اظهار دشمنی نکنند، اما دولتی همچون دولت شما را قبول ندارند و باید با تکیه بر مردم و نیرو‌های پرانگیزه و جوان که امتحان خود را در مقابله با خطر عظیم و مهلک داعش پس دادند، در مقابل اراده دشمن، محکم بایستید. 
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پیشرفت عراق در عرصه‌های اقتصادی، خدماتی و حتی فضای مجازی و ارائه یک چهره موجه از دولت به مردم عراق را منوط به استفاده از ظرفیت عظیم جوانان عراقی به عنوان لشکر واقعی حامی دولت دانستند و گفتند: دولت جدید عراق می‌تواند با چنین پشتوانه‌ای و با استفاده از منابع و امکانات خوب مالی که در این کشور وجود دارد، در عرصه‌های مختلف به ویژه خدمات‌رسانی به مردم، تحول جدی ایجاد کند.
 ایشان با اشاره به سخنان نخست‌وزیر عراق مبنی بر اینکه طبق قانون اساسی به هیچ طرفی اجازه استفاده از خاک عراق برای برهم زدن امنیت ایران را نمی‌دهیم، گفتند: متأسفانه اکنون این اتفاق در برخی مناطق عراق روی می‌دهد و تنها راه‌حل آن این است که دولت مرکزی عراق اقتدار خود را به آن مناطق نیز گسترش دهد. 
 مقابل برهم زنندگان امنیت عراق سینه سپر می‌کنیم
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: البته دیدگاه ما درباره امنیت عراق این است که اگر هر طرفی قصد بر هم زدن امنیت عراق را داشته باشد، ما سینه خود را در مقابل او و برای حفاظت از عراق سپر خواهیم کرد. 
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر اینکه «امنیت عراق، امنیت ایران است، همچنان‌که امنیت ایران نیز در امنیت عراق تأثیرگذار است»، به مذاکرات نخست‌وزیر عراق در تهران اشاره کردند و افزودند: در دوره‌های قبل هم مذاکرات و تفاهم‌های خوبی انجام شد، اما کمتر به مرحله عمل رسیدند، بنابراین باید در مورد همه تفاهم ها، به‌ویژه در بخش همکاری‌های اقتصادی و مبادلات کالا و ارتباطات ریلی به سمت عمل و اقدام پیش برویم. ایشان با اشاره به برخی اراده‌ها برای پیش نرفتن تفاهم‌ها و همکاری‌ها میان ایران و عراق گفتند: باید با عمل و اقدام بر این اراده‌ها غلبه کرد. 
 سودانی: امنیت ایران و عراق از یکدیگر جدا نیست
در این دیدار که رئیس‌جمهور کشورمان نیز حضور داشت، آقای شیاع السودانی نخست‌وزیر عراق به روابط راهبردی و تاریخی ایران و عراق اشاره کرد و گفت: نمونه بارز کنار هم بودن ایران و عراق، جنگ با داعش بود که خون ایرانیان و عراقی‌ها در یک سنگر، در هم آمیخته شد. 
نخست‌وزیر عراق با گرامیداشت یاد شهیدان سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس، این دو شهید بزرگوار را نمونه دیگری از کنار هم بودن دو ملت ایران و عراق دانست. السودانی با اشاره به عزم و اراده دولت جدید عراق برای اجرایی کردن توافق‌ها میان دو کشور و گسترش روابط در زمینه‌های مختلف به ویژه در حوزه اقتصادی، گفت: امنیت ایران و عراق از یکدیگر جدا نیست و ما طبق قانون اساسی به هیچ طرفی اجازه نخواهیم داد که از خاک عراق برای خدشه دار کردن امنیت استفاده کند. 
 توافق ایران و عراق برای مبارزه با گروه‌های تروریستی
نخست‌وزیر جدید عراق در سی و دومین روز حضورش در کاخ السلام، دیروز با دعوت رسمی سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور کشورمان در صدر هیئت بلندپایه از مقامات سیاسی و اقتصادی وارد تهران شد که این نخستین سفر خارجی وی به یک کشور غیرعربی در مقام نخست‌وزیری است. او پیش از این به دو کشور عربی اردن در ۳۰ آبان و کویت در دوم آذرماه سفر کرده بود. 
نخست‌وزیر جدید عراق در حالی به تهران سفر کرده است که هدف توسعه همکاری‌های دوجانبه و منطقه‌ای و امضای تفاهم‌نامه برای توسعه همکاری‌های تهران و بغداد و دیدار‌های رسمی با مقامات ارشد ایران است. پس از انجام آیین استقبال رسمی، رئیس‌جمهور ایران و نخست‌وزیر عراق ملاقات دوجانبه‌ای داشتند و سپس در نشستی مطبوعاتی نتایج رایزنی‌های صورت گرفته را برای رسانه‌ها تشریح کردند. رئیس‌جمهور اسلامی ایران در نشست خبری با قدردانی از حضور نخست‌وزیر عراق در ایران اظهار داشت: روابط ایران با کشور عراق روابط معمولی نیست بلکه روابط ما ریشه در اعتقادات و باور‌های دو ملت دارد و این ریشه بسیار عمیقی است که دو ملت و دو دولت را در کنار یکدیگر قرار داده است. 
رئیسی تأکید کرد: از نظر ما و دولت عراق امنیت و صلح و ثبات در منطقه بسیار اهمیت دارد و لذا مبارزه با گروه‌های تروریستی، جرایم سازمان یافته، مواد مخدر و هر ناامنی‌ای که منطقه را تهدید کند، جزو توافقات و اراده مشترک دو کشور است. وی با تأکید بر اینکه امنیت منطقه و ثبات و صلح منطقه باید به دست مسئولان به نیرو‌های منطقه انجام شود، اظهار داشت: حضور بیگانگان در منطقه به هیچ عنوان امنیت ساز نیست بلکه خود مشکلی بر مشکلات است؛ همچنان که حضور امریکایی‌ها در افغانستان و عراق امنیت ساز نبود، در دیگر نقاط منطقه هم امتیاز نیست و حتماً خروج آن‌ها از منطقه می‌تواند به امنیت منطقه کمک بسزایی داشته باشد. 
 اجازه نمی‌دهیم از خاک عراق علیه همسایگان استفاده شود
محمد الشیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق نیز در نشست خبری گفت: دولت عراق ملتزم است که قانون اساسی را اجرا کند و اجازه نمی‌دهد از خاک این کشور برای آسیب رساندن به هر طرفی استفاده شود؛ سیاست حکومت عراق است که این کشور نقطه شروعی برای آسیب رساندن به کشور‌های منطقه نباشد. وی اظهار داشت: در این دیدار در زمینه همکاری‌های امنیتی صحبت شد؛ امنیت دو کشور واحد و تکمیل‌کننده همدیگر و جدایی‌ناپذیر و بخشی از امنیت منطقه است. السودانی تأکید کرد: دولت عراق ملتزم است که قانون اساسی را اجرا کند و اجازه نمی‌دهد که از خاک عراق برای آسیب رساندن به هر طرفی استفاده شود؛ سیاست حکومت عراق است که این کشور نقطه شروعی برای آسیب رساندن به کشور‌های منطقه نباشد. 
 تعریف مکانیسمی برای پرداخت طلب‌های ایران
نخست‌وزیر عراق افزود: ملت و دولت عراق حمایت جمهوری اسلامی علیه تروریست‌های داعش را فراموش نمی‌کنند؛ حضور مستشاران ایرانی که جان خود را در کنار برادران عراقی در جنگ حق علیه باطل تقدیم کردند.
 السودانی بر اهمیت همکاری‌های مشترک در زمینه مبارزه با تروریسم و مواد مخدر تأکید کرد و اظهار داشت: این دیدار‌ها ضروری است تا پایه مشترکی بین دو کشور برای عملی شدن توافقات ایجاد شود. پرونده اقتصادی اهمیت زیادی برای دولت جدید عراق دار این امور تأثیر مهمی روی امنیت دارد.
 وی با برشمردن توافق‌های صورت گرفته در دیدار با رئیس‌جمهور کشورمان افزود: توافق کردیم تا نشست‌های کمیته اقتصادی دو کشور فعال‌سازی و نتایج این جلسات به کمیته عالی دو کشور منتقل شود. موضع ایران در حمایت از عراق در صادرات برق را ارج می‌نهیم و خواستار ادامه این صادرات تا تکمیل پروژه‌های عراق در تولید برق و گاز هستیم. 
نخست‌وزیر عراق همچنین تأکید کرد: عراق برای پرداخت طلب‌های ایران با مکانیسم‌های خاص تلاش می‌کند و در این زمینه مذاکرات خواهیم داشت. در این سفر گفتگو‌هایی بین وزرای نفت دو کشور در زمینه انتقال نفت خام و تصفیه آن در پالایشگاه رایزنی‌هایی خواهد شد و پروژه‌های مربوط به نفت خام و مشتقات آن در این سفر و سفر‌های بعدی بین دو کشور مورد بررسی قرار می‌گیرد. وی با بیان اینکه مسائل اقتصادی تأثیر مهمی روی امنیت منطقه دارد، اظهار داشت: امروز توافق کردیم نشست‌های کمیته اقتصادی دو کشور فعال شود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار