یک شب پرشور فوتبالی در سالن‌های سینما
کد خبر: 1119276
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004hAq
تاریخ انتشار: ۰۸ آذر ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۰
تصمیم دیرهنگام پخش بازی‌های جام‌جهانی در سینما‌ها با استقبال مردم روبه‌رو شد
قرار شد بازی ایران و امریکا از مرحله گروهی جام‌جهانی فوتبال شب گذشته از طریق چند سالن منتخب سینما در کشور پخش مستقیم شود تا پس از مدت‌ها سینما‌ها رنگ شور و شعف علاقه‌مندان به فوتبال را به خود ببینند.
محمدصادق عابدینی

قرار شد بازی ایران و امریکا از مرحله گروهی جام‌جهانی فوتبال شب گذشته از طریق چند سالن منتخب سینما در کشور پخش مستقیم شود تا پس از مدت‌ها سینما‌ها رنگ شور و شعف علاقه‌مندان به فوتبال را به خود ببینند.
تجربه موفق پخش مسابقات فوتبال در سالن‌های سینما شاید به دلیل ناآرامی‌های اخیر در این دوره از جام جهانی خیلی دیر و پس از دو بازی تیم ملی فوتبال اجرایی شد، با این وجود میزان استقبال از پخش مسابقه فوتبال میان تیم ملی ایران و امریکا قابل‌توجه بود.
استقبال از یک شب فوتبالی در سینما‌ها
پس از مدت‌ها کش و قوس و نبود مخاطب در سالن‌های سینما، شب گذشته با فراهم شدن امکان تماشای فوتبال در سالن‌های سینما، یک سانس ویژه با حضور خوب فوتبال دوستان در سالن‌های سینما رقم خورد.
پیش از آغاز مسابقات جام جهانی قطر، سینمادار‌ها امید زیادی به پخش مسابقات داشتند و آن را عاملی برای خروج سینما از رکود و ضرر عنوان می‌کردند، اما اتفاقات و نا‌آرامی‌های هفته‌های اخیر باعث شد تا این اتفاق تا بازی شب گذشته رخ ندهد.
اولین‌بار همزمان با مسابقات جام جهانی ۲۰۱۰، سالن‌های سینما در کنار کافه‌ها و مراکز عمومی اقدام به پخش مسابقات جام جهانی کردند، تجربه‌ای نو که توانست ذائقه‌سازی خوبی برای تماشای فوتبال در محیط خارج از خانه را رقم بزند. این تجربه اگر چه هر چهار سال یک‌بار و صرف مسابقات جام جهانی تکرار می‌شود، توانسته تا امروز با وجود همه مشکلات همچنان ادامه پیدا کند.
چهار سال پیش و همزمان با آغاز مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه، علی سرتیپی، سخنگوی شورای عالی اکران در مصاحبه‌ای اعلام کرد که همه سینما‌ها برای پخش مسابقات فوتبال جام‌جهانی اعلام آمادگی کردند، اما در دوره اخیر تنها بخشی از سالن‌های سینما در چند شهر محدود از جمله تهران و مشهد مسابقه حساس ایران و امریکا را پخش کردند. با این حال همین حرکت باعث شد پس از مدت‌ها چندین سالن سینما از تماشاگر پر شود؛ اقدامی که در صورت مساعد بودن شرایط اجتماعی می‌شد در دو بازی اول ایران در جام‌جهانی هم شاهد اجرای آن بود.
بلیت‌های گران در روز ارزان سینما
بلیت بازی ایران و امریکا در سینما‌ها به قیمت ۴۵ هزار تومان به فروش رسید. این در حالی است که روز‌های سه‌شنبه سینما‌ها با بلیت نیم‌بها فعالیت دارند و گران‌ترین قیمت بلیت سینما در روز سه‌شنبه ۲۲ هزار و ۵۰۰ تومان است. گرانفروشی بلیت مسابقات فوتبال در سینما‌ها سابقه‌دار است. در دوره قبلی جام‌جهانی فوتبال، بلیت‌فروشی برای تماشای این مسابقات در سالن‌های سینما با قیمت ۲۰ هزار تومان انجام شد، در شرایطی که بنا به مصوبه شورای صنفی نمایش در روز‌های عادی هفته قیمت بلیت سینما در پردیس‌های سینمایی ۱۵ هزار تومان بود.
هنوز مشخص نیست که مبنای قیمت‌گذاری بلیت برای تماشای مسابقه فوتبال در سالن‌های سینما چگونه است. قیمت کلی بلیت‌های سینما برای هر سال در آخرین جلسات شورای صنفی پیش از نوروز مشخص می‌شود. این شورا بلیت را برای سینما‌های مدرن، ممتاز، درجه یک و درجه دو مشخص و اعلام می‌کند. از قیمت تمام شده هر بلیت بخشی سهم تهیه‌کننده فیلم، بخشی سهم پخش‌کننده و بخش دیگر به سالن‌دار می‌رسد و در این بین درصدی نیز سهم سامانه فروش بلیت و عوارض می‌شود. با این حال پخش مسابقه فوتبال آن هم از تصاویر دریافتی شبکه ۳ سیما که به طور اختصاصی مسابقات جام جهانی را پخش می‌کند، به دلیل اینکه درصد سهم تهیه‌کننده و پخش‌کننده فیلم عملاً حذف می‌شود و سود صرفاً برای سینماگر است، نباید از نظر اقتصادی با قیمت بلیت سینما برابر باشد، چه برسد به آنکه قیمت آن دو برابر بلیت سینما محاسبه شود.
ایران پیروز و پخش رایگان مسابقه
در روزی که سالن‌های سینما برای پذیرایی از علاقه‌مندان به تماشای بازی تیم ملی آماده می‌شدند، سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران تصمیمی گرفت که به صورت مستقیم به ضرر سالن‌های پخش‌کننده مسابقه فوتبال شد. سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران همزمان با برگزاری جام جهانی فوتبال جشنواره‌ای به نام «ایران پیروز» اجرا می‌کند. در این جشنواره برنامه‌های متنوعی متناسب با ایام جام جهانی اجرا می‌شود و خانواده‌ها به ویژه نوجوانان مخاطبان اصلی جشنواره هستند. یکی از بخش‌های این جشنواره اکران رایگان بازی‌های جام جهانی است که با استقبال فوتبال دوستان همراه بوده‌است. شب گذشته نیز مسابقه ایران و امریکا در قالب همین جشنواره پخش شد. پخش مسابقه فوتبال در جشنواره «ایران پیروز» بسیار گسترده‌تر از پخش این مسابقه در سینما‌ها بود به طوری که همه فرهنگسرا‌های فعال در مناطق بیست و دوگانه شهر تهران این مسابقه را پخش کردند. این در حالی است که در تمام تهران چند پردیس و سالن سینمایی برای پخش بازی ایران و امریکا انتخاب شده‌بودند. به‌رغم اینکه جشنواره «ایران پیروز» باقی مسابقات جام‌جهانی را نیز پخش کرده‌بود، اما اتفاق شب گذشته باعث شد جمعیتی که تمایل داشتند، بازی تیم ملی را در خارج از خانه تماشا کنند، در کنار گزینه خرید بلیت سینما، از تماشای رایگان این مسابقه در فرهنگسرا‌ها بهره ببرند و متناسب با آن میزان فروش بلیت در سینما کاهش پیدا کند.
تکرار تجربه موفق تماشای فوتبال در سالن‌های سینما می‌تواند در مرحله حذفی این مسابقات و تا بازی فینال ادامه پیدا کند. این کار می‌تواند یخ سینما نرفتن مردم را تا حدی آب کند. دور شدن مخاطبان سینما باعث شده تا در سال اخیر فیلم‌های سینمایی با فروش متوسط و رو به پایین در اکران عمومی با شکست روبه‌رو شوند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار