«سینما زیارت» یا «شاندیز سینمایی»!
کد خبر: 1116817
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004gXB
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۴۰۱ - ۲۰:۰۸
رئیس سازمان سینمایی از طرح «سینما-زیارت» در مشهد رونمایی کرد
مسیح محمدی

رئیس سازمان سینمایی در حالی به ظرفیت تردد ۲۵ تا ۳۰ میلیون زائر در طول سال اشاره کرده و پیشنهاد طرح «سینما-زیارت» را برای زائران مشهد مقدس مطرح می‌کند که به نظر می‌رسد این پیشنهاد غفلتاً اقدامی در مسیر طرح شکست خورده پروژه تفریحی پدیده شاندیز باشد.
محمد خزاعی، رئیس سازمان سینمایی در ادامه سفر به استان خراسان رضوی و در دیدار با یعقوبعلی نظری استاندار این استان ضمن اشاره به مزیت‌ها و تمایز‌های بارز استان و شهر مشهد گفت: این استان به عنوان پایگاهی معنوی و اعتقادی، تأثیر مهمی در توسعه زیرساخت‌های فرهنگی و سینمایی دارد. همزمان با آغاز فعالیت دولت سیزدهم ۶۰۰ سالن سینما در کشور وجود داشت، اما براساس برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات انجام شده تا خرداد ماه سال ۱۴۰۲، تعداد ۲۰۰ سالن سینما در سراسر کشور به این ظرفیت اضافه خواهد شد که تاکنون بیش ۱۰۰ سالن آن افتتاح شده است.
رئیس سازمان سینمایی با اشاره به ظرفیت تردد ۲۵ تا ۳۰ میلیون زائر در طول سال پیشنهاد طراحی حرکتی با عنوان «سینما-زیارت» را مطرح و اظهار کرد: «امکان نمایش برخی از آثار سینمایی مناسب همراه با زیرنویس برای زائران خارجی وجود دارد که مستلزم برنامه‌ریزی‌هایی برای این موضوع است تا شاهد تأثیرات معنوی آن باشیم. ویژگی منحصر به فرد خراسان رضوی نسبت به سایر استان‌های کشور، وجود بارگاه منور امام هشتم حضرت امام رضا (ع) است و از این ظرفیت می‌توان به منظور برگزاری جشنواره‌های سینمایی در حوزه زیارت و فیلم‌های معنوی و دینی بهره برد.»
اگرچه هر نوع اقدامی که به بهبود اوضاع سینما و جریان فیلمسازی کشورمان با رویکرد تقویت فرهنگ ایرانی اسلامی کمک کند مورد تأیید و حمایت همه دلسوزان عرصه هنر هفتم است، اما واقعیت این است که مشکل سینما با طرح‌هایی مثل «سینما زیارت» و یا نیم بها کردن بلیت سالن‌ها حل نمی‌شود. همان طور که ناظران و دلسوزان بار‌ها اعلام کرده‌اند مشکل اصلی سینما به عدم تولید محتوای مناسب بر می‌گردد که این مسئله ریشه در عدم درک مناسبی از مختصات یک سینمای ملی دارد. همین چند سال پیش بود که برخی افراد مشکوک اقتصادی با در انداختن طرح ایجاد قطب گردشگری در کنار حرم امام هشتم تحت عنوان پدیده شاندیز سعی داشتند زائران در اوقات فراغتشان به این شهر رویایی بروند و تنی به آب استخر‌های آن برسانند و در پاساژهایش گردش کنند! طرحی که با آن فضاحت تاریخی متوقف شد؛ سرنوشت محتومی که در انتظار طرح‌های خلق الساعه و بدون پشتوانه پژوهشی مثل «شاندیز سینمایی» هم خواهد بود.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار