پهلوان مشروطه خواه در آیینه تاریخ
کد خبر: 1116502
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004gS6
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۰
پژوهشی نوین در باب حیات سیاسی ستارخان
اثری که هم اینک در معرفی آن سخن می‌رود، کوشیده است تا دریچه‌ای نوین به زندگی سیاسی «ستارخان» بگشاید. این مجموعه در عداد دفاتری است که انتشارات سوره مهر، در باب زندگی و زمانه معاریف تاریخی و فرهنگی این سرزمین منتشر می‌کند و حجت فلاح توتکار، آن را تالیف کرده است. نویسنده در دیباچه خویش بر این پژوهش، در باب موضوع آن چنین آورده است:
محمدرضا کائینی

اثری که هم اینک در معرفی آن سخن می‌رود، کوشیده است تا دریچه‌ای نوین به زندگی سیاسی «ستارخان» بگشاید. این مجموعه در عداد دفاتری است که انتشارات سوره مهر، در باب زندگی و زمانه معاریف تاریخی و فرهنگی این سرزمین منتشر می‌کند و حجت فلاح توتکار، آن را تالیف کرده است. نویسنده در دیباچه خویش بر این پژوهش، در باب موضوع آن چنین آورده است:
«در تاریخ هر ملتی، نام‌های برخی کسان با جنبش‌های اجتماعی آن ملت و نیز با آرزو‌ها و آرمان‌هایشان، در پیوند است. در انقلاب مشروطیت ایران که می‌توان آن را یکی از مبادی تاریخ معاصر ایران دانست، بر بنیاد حضور مردم، تحولی بنیادین در اندیشه و کنش ایرانیان شکل گرفت. انقلاب مشروطیت از رویداد‌هایی بود که به تعبیر علی شریعتی، تغیر رفتار تاریخ را در ایران رقم زد. انقلاب مشروطیت توان تغییردهندگی توده ایرانی را به نمایش گذاشت. رعیت ایرانی به ملت بدل شده بود و همه لایه‌های جامعه، در ساختن تاریخ این دوره برخاسته بودند. نیروی ملی مجاهد که بر بستر ضرورت پاسداری از نظم سیاسی جدید شکل گرفته بود، نمودار حضور پرتأثیر پایین‌ترین لایه‌های جامعه ایرانی بود. در میان این مجاهدان، کسانی بودند که پیش‌تر از عیاران و در میان مردم به جوانمردی، پهلوانی و مردمداری نامور بودند. ستارخان از این کسان بود، او جوانمردی مردمدار، فروتن، اخلاق‌مدار و عاشق علی‌بن‌ابی‌طالب (ع) بود. انقلاب او را به مجاهدی تمام عیار بدل ساخته بود. ستارخان که در دوره اول مجلس شورای ملی در تبریز، شایستگی خود را در مبارزه با نیروی استبدادی نشان داده بود، با به توپ بستن مجلس و تن دادن به اجبار همه جای ایران به خودکامگی محمدعلی‌شاه، با دسته اندک مجاهدش در محله امیرخیز تبریز، بر ضد استبداد قیام کرد و این چنین نامش با انقلاب مشروطیت و استقرار نظم سیاسی مبتنی بر حقوق ملت یکی شد. از این رو پژوهش درباره زندگی ستارخان، پژوهش درباره زندگی توده‌ای است که او نماینده شایسته و بی‌باک آن بود. در نگارش این زندگینامه، برخی کسان یارگیر نگارنده بودند. دکتر سهرا یزدانی استاد نامور تاریخ مشروطیت ایران، راهنمایی‌های راهگشایی درباره موضوعات مختلف بحث را ارائه کردند و از سر لطف همیشگی، برخی از کتاب‌ها و اسناد نایاب را در اختیار نگارنده گذاشتند. همچنین برخی عزیزان با فراهم کردن کتاب، روزنامه یا اسناد و یادآوری نکته‌ای در پیوند با موضوع پژوهش، نگارنده را منت‌دار خویش ساختند. یحیی آریا بخشایش (پژوهشگر دفتر ادبیات انقلاب اسلامی)، دکتر نصرالله پورمحمدی املشی، دکتر یعقوب خزایی، دکتر باقرعلی عادلفر (از اعضای هیئت علمی گروه تاریخ دانشگاه بین‌المللی امام‌خمینی قزوین)، محمد توکلی (کارشناس ارشد انقلاب اسلامی)، سیدمسعود روشن‌بخش (مسئول بخش آرشیو مطبوعات دفتر ادبیات انقلاب اسلامی)، دکتر حسین زرینی (معاون مدیرکل اسناد و امور مترجمان قوه‌قضائیه، محمد قبادی (پژوهشگر دفتر ادبیات انقلاب اسلامی)، جعفر گلشن روغنی (پژوهشگر دفتر ادبیات انقلاب اسلامی)، رئوف گوهریان (مسئول کتابخانه تخصصی دفتر ادبیات انقلاب اسلامی) و مهدی موسولو (دانشجوی کارشناسی ارشد تاریخ انقلاب اسلامی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی) از کسانی بودند که یاریگر نگارنده در دستیابی به کتاب‌ها و اسناد و مطبوعات مورد نیاز شدند. از مسئولان دفتر ادبیات انقلاب اسلامی حوزه هنری که زمینه انتشار این کتاب را فراهم ساختند، سپاس دارم. در پایان از همسرم شایسته ذوالفقاری به پاس صبوری و تشویقش سپاسگزارم...».

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار