تهمت به نظام اسلامی بی تقوایی است
کد خبر: 1116441
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004gR7
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۷
آیت الله خاتمی:
خطیب جمعه تهران تهمت به نظام اسلامی را خلاف شرع دانست و گفت: تقویت نظام اسلامی که با خون ۳۰۰ هزار شهید به بار نشسته، جزء تقوا بوده و تضعیف این نظام خلاف شرع است.
 

آیت‌الله «سید احمد خاتمی» در خطبه‌های نماز عبادی - سیاسی جمعه این هفته تهران که در محل دانشگاه تهران برگزار شد، گفت: مولا علی علیه السلام فرمود که جان عمل تقوا است و در محدوه خدا عمل کردن و عمل مورد قبول عملی است که با تقوا باشد و عمل کم  با تقوا هم مورد قبول است.

خطیب جمعه تهران افزود: یکی از صفات ذات خداوند متعال رحم است. منتها رحم خداوند محدوده دارد. آنجا که جای مهر است، مهربان ترین و آنجا که خشم است با غضب ترین است.

وی با طرح این پرسش که «زمینه ساز الرحمان و خشم چیست»، افزود: در سه آیه قرآن زمینه ساز مهر، تقوا معرفی شده است و در آیاتی زمینه ساز این غضب جرم عنوان شده که در سوره‌های حجرات، انعام و اعراف به آن اشاره شده است.

عضو فقهای شورای نگهبان تاکید کرد: مومنان با مفهوم تقوا آشنا هستند. اما سخن این است که در همه مضامین اخلاقی دین، واژه‌ای به جامعیت تقوا در سیستم اخلاقی پیدا نخواهید که عام و شامل همه عرصه‌های زندگی را فرا می‌گیرد. به عبارتی در تقوا نگاه آلوده وجود ندارد و زبان با تقوا جز عملش و باور چیز دیگری نیست. یعنی زبان باید زبان خدایی باشد و گوش او گوش خدایی است و به دنبال غیبت نیست.

آیت الله خاتمی یادآور شد: انسان با تقوا در عرصه خانوادگی هم بر اساس ایمان و تقوا عمل می‌کند نه بر اساس آنچه که بیگانگان خط می‌دهند. همچنین در عرصه اجتماعی متقیان هوای هم را دارند و دست آنها به کمک می‌رود و برادران و خواهران دینی را در سختی‌ها کمک می‌کنند. یعنی مهربان و باصفا هستند. به عبارتی تقوا فقط مناسک فردی نیست. بلکه قرآن تقوا را در عرصه‌های مختلف از جمله سیاسی می‌داند.

وی ادامه داد:  تقویت نظام اسلامی که با خون ۳۰۰ هزار شهید به بار نشسته، جزء تقوا است و تضعیف این نظام خلاف شرع است و حتی تهمت هم حرام است. یعنی وقتی تهمت به یک فرد حرام است آیا تهمت به نظام اسلامی حرام نیست؟ مثلا وقتی فردی بگوید که فساد در نظام اسلامی نهادینه شده،‌ این حرام و تهمت به نظام اسلامی بی تقوایی است.

منبع: ایرنا
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار