نقشه‌های آقای «لوئیس» برای تجزیه‌طلبی!
کد خبر: 1107209
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004e2D
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۸
مهم‌ترین نظریه تجزیه ایران در دوران معاصر، کار یک مورخ یهودی انگلیسی است که او را یکی از بزرگ‌ترین مورخان تاریخ می‌دانند؛ کسی که پدر نقشه‌های تجزیه ایران است و نامش «برنارد لوئیس» است.
طرح «خاورمیانه بزرگ» که بر تجزیه کشورهای منطقه تأکید دارد مهم‌ترین کار «برنارد لوئیس» است و فلسفه‌اش هم این است: «کشورهای اسلامی تهدیدی برای جهان غرب هستند و باید این کشورها تجزیه شوند تا یک‌بار برای همیشه قدرت اسلام خنثی شود، وگرنه اسلام، غرب را نابود خواهد کرد». طرح و نظریه لوئیس نقشه‌ای معروف هم دارد و البته به شکل‌گیری نقشه‌های مختلفی برای تجزیه کشورهای خاورمیانه و خاور نزدیک منجر شده است.

نکته مهم درباره لوئیس اینکه تجزیه ایران، کانون مرکزی و بخش اصلی طرح وی است و چنین است: «طبق طرح لوئیس ایران به ۶ تکه تقسیم می‌شود. در واقع بخش‌هایی از ایران به کشورهای همسایه می‌پیوندد و اقوام بلوچ و عرب و ترک و کرد از ایران جدا می‌شوند». حالا واقعا چرا ایران اینقدر مهم است؟ خود لوئیس که صهیونیست دوآتشه بود در یک سخنرانی در دانشگاه تل‌آویو دلیلش را گفته است: «در دوهزار سال گذشته هیچ کشورگشا یا نیروی خارجی‌ای نتوانسته‌ است بر زبان و فرهنگ ایرانی اثرات بنیادی بگذارد، که این یکی از نشانه‌های فرهنگ برتر است، و فرهنگ برتر همیشه بر فروتر چیرگی یافته‌ است». و مشهور است که پیش از آن نیز گفته بود تنها راه رویارویی با چنین فرهنگی نابود ساختن آن است و باید ایران را به قطعات قومی گوناگون بشکنند و میان کشورهای نوپا تقسیم کنند.

نکته مهم دیگر درباره لوئیس اینکه خیلی منتظر ماند و ۱۰۲ سال عمر کرد، ولی در سال ۲۰۱۸ میلادی مُرد و آرزو به گور بُرد.

منبع: فارس
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار