زنگ هشدار سالمندی در تهران به صدا درآمد
کد خبر: 1107113
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004e0f
تاریخ انتشار: ۰۹ مهر ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۵

مدیر کل سلامت شهرداری تهران در مورد وضعیت سالمندی در تهران هشدار و از ایجاد مراکز فرآهنگ برای سالمندان تهرانی خبر داد.
حمید صاحب، مدیر کل سلامت شهرداری تهران در خصوص وضعیت جمعیت سالمندان در تهران گفت: در حال حاضر جمعیت سالمندان بالای ۶۰ سال ایران حدود ۷۱/۱۰ درصد از جمعیت کشور یعنی نزدیک به ۲/۹ میلیون نفر است. از سال ۵۵ تا ۹۸ یعنی طی ۴۳ سال جمعیت سالمندی ایران از ۵ به ۱۰ درصد رسیده و سپس در یک شتاب منحصر به فرد جهانی تنها طی ۲۲ سال یعنی تا سال ۱۴۲۰ جمعیت سالمندی دو برابر و به ۲۰ درصد می‌رسد.
وی با بیان اینکه استمرار این رشد باعث عبور جمعیت سالمندان ایران از یک سوم جمعیت کشور در دهه ۱۴۳۵ الی ۱۴۴۵ یعنی حدود ۳۵ میلیون نفر خواهد شد، ادامه داد: کشور ایران تا چند دهه سالخوردگی جمعیتی را تجربه خواهد کرد.
مدیر کل سلامت شهرداری تهران با بیان اینکه بر اساس آخرین سرشماری انجام شده در سال ۹۵، جمعیت سالمندان شهر تهران معادل ۵/۱۰ درصد جمعیت کل است، گفت: بر اساس جمعیت سالمندان مناطق بیست و دو گانه، مناطق ۲، ۵ و ۴ دارای بیش‌ترین جمعیت سالمندان هستند.
صاحب با بیان اینکه با توجه به سالمند شدن جمعیت در کشور و به خصوص در شهر تهران باید در راستای ارتقای سلامت اجتماعی مشارکت و نشاط سالمندان تلاش کنیم، عنوان کرد: در اداره کل سلامت شهرداری تهران برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی مختلفی را برای سالمندان برگزار کردیم که یکی از آن‌ها برگزاری رقابت‌های نشاط سالمندی با شعار «سالم پیر شویم» بود که در آن هزارو۲۰۰ تیم متشکل از سالمندان بالای ۶۰ سال در مسابقات شرکت کردند. همچنین برپایی بازارچه توانمندی‌های سالمندان و راه‌اندازی مراکز آموزشی و نگهداری در دستور کار قرار دارد.
مدیر کل سلامت شهرداری تهران با بیان اینکه راه‌اندازی مراکز روزانه مراقبت سالمندی در راستای ارتقای سلامت و نشاط سالمندان با نام فرآهنگ (فرای آهنگ زندگی) در مناطق بیست و دو گانه در دستور کار اداره کل سلامت شهرداری قرار دارد، گفت: مراکز فرهنگی ویژه سالمندان با هدف افزایش استقلال و ارتقای کیفیت زندگی سالمندان شهر تهران و همچنین افزایش و بهبود کیفیت خدمات و مراقبت‌های جامع و یکپارچه سلامت سالمندان، ارتقای مهارت‌های فردی و اجتماعی متناسب با نیاز‌های سالمندان و کاهش انزوای اجتماعی سالمندان طراحی شده‌است که در هفته سالمند مرکز فرآهنگ منطقه ۲۱ افتتاح خواهد شد.
صاحب با بیان اینکه در پژوهشی که وزارت بهداشت در سطح ملی در مورد سلامت سالمندان در کشور در سال گذشته انجام داده است، افزود: بیش‌ترین ریزفاکتور‌های سلامت سالمندان و شرایط سالمندان با ریسک بالا شناسایی شده‌است که ما در این مراکز فرآهنگ نیز در نظر داریم که این اطلس سلامت را سرلوحه کار خود قرار دهیم و برنامه‌ریزی‌ها بر اساس آن انجام خواهد گرفت.
وی با اشاره به صدا درآمدن زنگ هشدار سالمندی در تهران گفت: تغییر از شبکه خانوادگی و فامیلی گسترده، اما متمرکز در یک محله به خانوار‌های هسته‌ای در آپارتمان‌های کوچک و پراکنده سبب شده که ما با افزایش شدید سالمندان تنها یا کاهش شدید اطرافیان یک سالمند به دلایلی مانند کاهش تعداد فرزندان خانواده‌ها که معمولاً این تعداد فرزندان به یک یا دو فرزند تقلیل یافته‌است یا نداشتن فرزند برسیم.
صاحب با بیان اینکه علاوه بر نداشتن فرزند یا تک‌فرزندی سالمندان، شاهد افزایش تعداد سالمندان تنها که دچار تجرد قطعی هستند نیز هستیم، اظهار کرد: این سالمندان بدون همسر هستند که یا اساساً ازدواج نکردند یا همسر خود را بنا به دلایلی از جمله طلاق یا فوت از دست داده‌اند.
مدیر کل سلامت شهرداری تهران با بیان اینکه قطعاً شاهد افزایش شدید سالمندان تنها یا بدون همسر به ویژه در زنان سالمند در دو دهه آینده خواهیم بود، گفت: این در حالی است که با توجه به ارزش‌های فرهنگی و مذهبی جامعه ما و نیز محدودیت‌های شدید زیرساختی و نیز کمبود ظرفیت در مراکز نگهداری ـ اقامتی، مشکلات فراوانی در مراقبت غیر‌رسمی خانواده و اجتماع‌محور سالمندان در دو دهه آینده ایجاد خواهد شد که نیاز است مورد توجه جدی قرار گیرد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار