تخریب سازه‌های غیرمجاز پیست اسکی خور و آزادسازی ۸۰ هکتار از اراضی ملی
کد خبر: 1104694
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004dNe
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۸
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری البرز خبرداد
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری البرز با اشاره به تخریب سازه‌های غیرمجاز پیست اسکی خور و آزادسازی ۸۰ هکتار از اراضی ملی در این محدوده، گفت: این اراضی به صورت غیرقانونی به بخش خصوصی فروخته شده بود.

حامد فرضی با حضور در دفتر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه البرز با اشاره به اینکه البرز سه دهم مساحت کشور را به خود اختصاص داده است، اظهار کرد: این استان در مجموع ۵۱۲ هزار هکتار وسعت دارد که حدود ۳۷۰ هزار هکتار آن اراضی ملی است.

وی ادامه داد: البرز یکی از مهاجرپذیرترین استان‌های کشور است و سالانه حدود ۸۰ هزار نفر به جمعیت آن اضافه می‌شود و همین ارزش افزوده زمین را در آن دوچندان کرده است.

این مسئول با بیان اینکه حفاظت از اراضی ملی یکی از مهمترین رسالت‌های منابع طبیعی است، ابراز کرد: اراضی ملی و در مجموع محیط زیست میراث گذشتگان ما وظیفه داریم از آن به خوبی حفاظت و به دست نسل‌های بعد برسانیم.

وی توضیح داد: طی حدود هفت سال گذشته اقدامات مناسبی برای حفاظت از اراضی ملی و رفع تصرفات صورت گرفته انجام شده است.

فرضی تاکید کرد: طی این مدت حدود ۱۵۰۰ هکتار از اراضی ملی استان رفع تصرف شده که فقط یک مورد آن سال گذشته بوده که طی آن ۷۷۵ هکتار از عرصه‌های نظرآباد آزاد سازی شد.

وی ادامه داد: هفته گذشته نیز حدود ۸۰ هکتار از اراضی ملی محدوده پیست خور که طی سال‌های گذشته به صورت غیر قانونی به بخش خصوصی فروخته شده بود، آزادسازی شد.

مدیرکل منابع طبیعی البرز توضیح داد: از سالیان پیش در این اراضی پیست اسکی و تاسیسات ورزشی ایجاد و ساخت و سازهای غیر مجاز انجام شده بود.

وی گفت: با هماهنگی دستگاه قضا، ۹ هزار متر مربع از ساخت وسازهای غیر مجاز ایجاد شده تخریب و رفع تصرف شد. البته پایه‌های پیست تخریب نشده است.

فرضی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به اقدامات منابع طبیعی برای مقابله با حریق اظهار کرد: سال ۹۷ حدود ۸۵۰ هکتار در مراتع و عرصه های طبیعی البرز اتفاق افتاد که پس از ایجاد دیده بان حریق و آموزش جوامع محلی و تامین تجهیزات اطفای حریق، سال گذشته ۵۰ حریق در ۱۱ هکتار حادث شد.

وی اظهار کرد: با اقدامات صورت گرفته خوشبختانه از ابتدای سال تا کنون حتی یک مورد حریق در مراتع و عرصه‌های طبیعی استان گزارش نشده است.

فرضی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اینکه طی سال‌های گذشته اجرای برخی از پروژه های عمرانی باعث آسیب به منابع طبیعی و محیط زیست شده، گفت: کار عمرانی ذات توسعه هر شهری است ولی باید در اجرای آنها پیوست‌های زیست محیطی ه رعایت شود.

مدیرکل منابع طبیعی البرز ادامه داد: در ساخت قطعه آزادراه تهران – شمالی حدود ۱۵ درخت اورس از بین رفت که به ازای آن کاشت درخت در ۸۰ هکتار ایجاد شده که روند آن در حال انجام است.

وی توضیح داد: در حال حاضر ۲۵ هزار هکتار جنگل در البرز داریم که ۱۵ هزار هکتار آن دست کاشت است .

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری البرز ادامه داد: بزرگترین نهالستان کشور نیز در البرز فعالیت دارد که ظرفیت تولید سالانه پنج میلیون اصله نهال را دارد که بدون کاشت آنها در گوشه و کنار استان باعث افزایش عرصه های سبز استان خواهد شد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار