سهم بیشتر شهرستانی‌ها از تئاتر فجر
کد خبر: 1101017
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004cQL
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۰
دبیر چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در نشست خبری مطرح کرد
دبیر چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با تأکید بر اینکه جشنواره فجر تلاقی افکار مختلف است و تنوع سلیقه ذات جشنواره است و برای ما کیفیت، موضوع و محتوا و عمل کردن طبق چارچوب فراخوان مد‌نظر است، می‌گوید هیچ کار تکراری در جشنواره امسال حضور نخواهد داشت و مثل سال‌های گذشته تئاتر شهرستان در اولویت ما است و سهم بچه‌های شهرستان بیشتر از تهران خواهد بود.
مصطفی شاه کرمی

کوروش زارعی، دبیر چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر روز گذشته در نشست خبری این رویداد ضمن اشاره به اینکه من خودم محصول جشنواره تئاتر فجر بودم و با مسائل آن آشنا هستم، در رابطه با شرایط برگزاری این دوره از جشنواره گفت: در فراخوانی که امروز منتشر شد تغییراتی ایجاد شده و یک یا دو بخش از جشنواره شده‌است. طی همفکری که با هنرمندان دوره‌های قبلی و شهرستان‌ها داشتیم به این نتیجه رسیدیم جشنواره در سال‌های اخیر آن شور و هیجان قبل را ندارد.
وی درباره حذف بخش مرور آثار عنوان کرد: تمایل و رغبتی برای دیدن آثاری که در طول سال اجرا رفتند، وجود نداشت و معمولاً گروه‌ها هم بی‌انگیزه بودند و با همه گروه در جشنواره شرکت نمی‌کردند، بنابراین برای بازگشت شور و رغبت به جشنواره امسال همه آثار تولیدات تازه هستند و در بخش استان‌ها هم تولیدات برگزیده استان‌ها در جشنواره حضور می‌یابند. البته یک بخش ویژه مخصوص هنرمندان پیشکسوت داریم و نمایش‌های پرمخاطب سال قبل هم به دعوت دبیر در این بخش حضور دارند. در این دوره قرار است رونمایی از آثاری داشته باشیم که سال آینده قرار است در کشور روی صحنه بروند.

هنوز رقم بودجه اعلام نشده‌است!
دبیر چهل و یکمین دوره جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در توضیح علت تأخیر در اعلام فراخوان جشنواره بیان کرد: امسال برای اولین‌بار بازخوان‌ها، بازبین‌ها و داوران برخی بخش‌ها را معرفی کردیم که اتفاق جدیدی است. هنوز بودجه جشنواره به ما اعلام نشده و به همین دلیل فراخوان را دیر اعلام کردیم. تمام تلاش‌مان این است که از دوستان بالادستی بودجه‌مان را بگیریم، چون شرایط بسیار سخت‌شده و من، چون خودم بازیگر و کارگردان تئاتر هستم، شرایط نامناسب اقتصادی را می‌دانم.
این هنرمند متذکر شد: اگر بخواهیم چند اثر خوب بین‌المللی از اروپا یا شرق آسیا را دعوت کنیم، هزینه زیادی را باید متقبل شویم. هزینه‌های اسکان، رفت و آمد یا دستمزد احتمالی گروه‌های حرفه‌ای باعث می‌شود چند اجرا این گروه‌ها در ایران چند میلیارد تمام شود. به هر حال مسئله بودجه چالش عظیمی است که پیش روی ماست و امیدوارم دوستان وزارت ارشاد صحبت‌های من را بشنوند، چون در غیر این صورت نمی‌توانیم از آثار با کیفیت بین‌المللی دعوت کنیم. قصد تعطیلی بخش بین‌الملل جشنواره را نداریم، چراکه در این صورت بعداً می‌گویند کوروش زارعی بخش بین‌الملل جشنواره را تعطیل کرد. سابقه تئاتری من از سابقه مدیریتی‌ام اهمیت بیشتری دارد و خود را بدنام نمی‌کنم.
زارعی در حالی که تأکید کرد مثل سال‌های گذشته تئاتر شهرستان در اولویت ما است و سهم بچه‌های شهرستان بیشتر از تهران خواهد بود، درباره حضور این گروه‌ها در جشنواره اظهار داشت: قول نمی‌دهم، اما امیدوارم خدا به من کمک کند و بتوانم گروه‌های شهرستانی را چند روز بیشتر در جشنواره نگه دارم تا تبادل و انتقال تجربه بهتری صورت گیرد. تلاش‌مان این است که با حضور استادان برجسته از کشور‌های دیگر ورک‌شاپ‌های خوبی برگزار کنیم. همچنین تلاش می‌کنیم همه افکار و سلایق را در جشنواره داشته باشیم البته کیفیت و ساختار آثار همان قدر مهم است که موضوع و محتوا برایمان اهمیت دارد.
وی در پاسخ به اینکه چرا در فراخوان تعداد آثار هر بخش اعلام نشده و همین موضوع می‌تواند حاشیه‌ساز باشد، توضیح داد:، چون رقم بودجه معین نیست، نمی‌توانیم تعداد دقیق کار‌ها را اعلام کنیم، چون بر اساس بودجه، می‌توانیم برنامه‌ریزی کنیم.
قول قاطع دبیر جشنواره
دبیر جشنواره تئاتر فجر درباره شرایط حضور آثاری که قبلاً اجرا رفته‌اند، اما برای شرکت در بخش مسابقه تولیدات تازه دعوت شده‌اند، گفت: تأکید می‌کنم هیچ کار تکراری در جشنواره امسال حضور نخواهد داشت، مگر کار‌های استادان و بزرگان تئاتر یا نمایش‌های پرمخاطبی که به کیفیت جشنواره کمک می‌کنند و در بخش ویژه غیررقابتی اجرا می‌شوند. قاطعانه می‌گویم که اگر کاری بهترین نمایش دنیا هم باشد، ولی قبلاً اجرای عمومی شده‌باشد، جایی در جشنواره من نخواهد داشت.
زارعی درباره فراهم بودن شرایط و امکان حضور برای هنرمندانی با تفکرات مختلف در میان چهره‌های تئاتری کشورمان گفت: طبق فراخوان حضور همه سلایق برای شرکت در جشنواره فراهم است و حتی ما از آقای دلخواه هم به عنوان یک سلیقه متفاوت و نگاه دانشگاهی دعوت کردیم که ابتدا دعوت ما را پذیرفت و حتی تشکر هم کرد و ما هم خوشحال بودیم که چهره‌ای دانشگاهی در شورای سیاستگذاری حضور داشته باشد، ولی بعداً گفت که بعد از انتشار خبر، مورد هجمه‌هایی قرار گرفته و تماس‌هایی با ایشان گرفته شده‌است و ترجیح داد در شورا حضور نداشته باشد. ما پذیرای همه دوستان هستیم، اما اگر بودجه مناسب در اختیار داشته باشم می‌توانم از هنرمندان چهره و پیشکسوت برای حضور در این دوره دعوت کنم. همین مسئله بودجه، کمی دست و پای من را بسته است، اما حتماً از هنرمندان شاخص دعوت به حضور در جشنواره خواهم کرد.

کیفیت محتوا و عمل به چارچوب‌ها
زارعی گفت: به هر حال رزومه و جایگاه تئاتری دارم که خیلی مهم‌تر از جایگاه مدیریتی‌ام است، بنابراین نمی‌خواهم در مقابل رفقا و همکارانم بایستم. ارتقای کیفی فرم و ساختار حتماً بعد از اجرای جشنواره مدنظر گروه‌ها قرار می‌گیرد و زمانی که محتوا پذیرفته شده دیگر مشکلی بابت اجرای عمومی وجود نخواهد داشت. امسال ما بین ۳۰ تا ۴۰ اثر در بخش مسابقه خواهیم داشت. جشنواره فجر تلاقی افکار مختلف است و قرار است شاهد تنوع شیوه‌ها و نگاه‌های مختلف باشیم. تنوع سلیقه ذات جشنواره است و برای ما کیفیت، موضوع و محتوا و عمل کردن طبق چارچوب فراخوان مد‌نظر است و هر هنرمندی در این راستا عمل کند، قدمش روی چشم ماست.
دبیر چهل و یکمین جشنواره تئاتر بین‌المللی فجر درباره زمان برگزاری این رویداد عنوان کرد: جشنواره از ۲۵ دی با بخش رادیو تئاتر آغاز و در روز اول بهمن اختتامیه بخش‌های مختلف مانند مسابقه نمایشنامه‌نویسی، رادیو تئاتر، پژوهش و مسابقه عکس و پوستر، اجرا‌های صحنه‌ای برگزار می‌شود و ۱۱ بهمن هم جشنواره چهل و یکم به پایان می‌رسد تا امسال جشنواره تداخلی با جشنواره فیلم فجر نداشته باشیم. البته قرار است برای ارزش قائل‌شدن به هموطنان عرب‌زبانمان بخشی از نمایش‌های بخش بین‌الملل به زبان عربی در شهر اهواز برگزار شود.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار