مبانی و مختصات «خشونت قانونی»
کد خبر: 1100062
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004cAw
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۰
حاشیه و متن اعدام انقلابی حسنعلی منصور، از منظری نوین
اثری که هم اینک در معرفی آن سخن می‌رود، کوشیده است تا با ارائه روایتی متفاوت از رویداد اعدام حسنعلی منصور، برداشتی نوین و روزآمد از آن ارائه کند. کاظم مقدم، مؤلف این پژوهش تاریخی، در دیباچه‌ای که بر چاپ نخست آن نگاشته است
محمدرضا کائینی

اثری که هم اینک در معرفی آن سخن می‌رود، کوشیده است تا با ارائه روایتی متفاوت از رویداد اعدام حسنعلی منصور، برداشتی نوین و روزآمد از آن ارائه کند. کاظم مقدم، مؤلف این پژوهش تاریخی، در دیباچه‌ای که بر چاپ نخست آن نگاشته است، سعی دارد تا مختصات کتاب خویش را به ترتیب پی آمده تشریح کند:
«از جمله دشوارترین نوشته‌ها، نوشته‌های تاریخی هستند و زمانی این دشواری بیش از حد خواهد بود که مؤلف در زمان واقعه نباشد و بخواهد واقعیات را آنگونه که بوده است، بنگارد. بنابراین هر چه تلاش کند راه برای اشتباه و اشکال باقی خواهد ماند. این مشکل در تألیف این کتاب دو چندان شد، زیرا واقعه‌ای سری در زمانی که آگاهان اصلی آن در بین ما نیستند، مورد تحقیق قرار گرفت و آنان هستند که یاد ایام در ذهن‌شان دستخوش کهولت سن شده است و یادآوری آن، برایشان چندان آسان نیست. مطلب دیگر اینکه در کتاب‌های غیر تاریخی، غلط املایی زیاد مشکل‌آفرین نیست، زیرا از کلمات پسین و پیشین صحیح آن مشخص خواهد شد، ولی این راحتی در نوشته‌های تاریخی بسیار مشکل می‌نماید، چون اگر یک کلمه یا یک رقم تاریخی اشتباه تایپ یا نقل شود، باید رنج‌ها کشید تا واقع از منقول یافت شود که ما با این مشکل مخصوصاً در نشریات، روزنامه‌ها و کتاب‌های مورد مراجعه بسیار دست به گریبانیم، امادرباب انتشار اثر خشونت قانونی درباره واقعه اعدام انقلابی حسنعلی منصور، یادآوری چند نکته شایسته است:
۱- در فراهم شدن هر چه کامل‌تر این اثر، تلاش زیادی صورت گرفته و با این همه تردیدی نیست که در آن کاستی‌هایی نیز وجود دارد. روشن است که در چاپ‌های بعد، فرصتی برای کامل‌تر شدن این اثر دست خواهد داد. هر یادآوری از سوی خوانندگان و پژوهشگران تاریخی، مشارکتی سپاس‌برانگیز در جهت زدودن کاستی‌ها و فزونی دستاورد‌های مثبت این اثر قلمداد می‌شود. بنابراین مجموعه حاضر، پیش‌نویس بخشی از وقایع سال ۴۳ و نیز شرح حال شهید حاج صادق امانی است که اکنون در دسترس مخاطبان قرار می‌گیرد.
۲ ـ بی‌تردید دامنه مبارزات، گسترده‌تر از آن است که در این مجموعه‌ها آورده شود، بنابراین مطالبی که در این مجموعه گردآوری شده، تنها نمایانگر اندکی از فعالیت‌ها و مبارزات آن شهیدان والامقام است که از دید نگارنده پنهان نمانده و تمامی اقدامات و تلاش‌هایی که شهید حاج صادق امانی و همرزمان وی در چند سال آخر عمر خویش کرده‌اند، برای نویسنده قابل دسترسی کامل نبوده است. البته به رغم آنکه این نوشتار، توان انعکاس عظمت روحی این شهیدان را ندارد، اما جمله به جمله آن می‌تواند، بخشی از حقایق را آشکار و تصویری هر چند کوچک از سازش‌ناپذیری و اسلام‌خواهی آنان را به خواننده ارائه کند.
۳- در بخش اسناد ساواک، حروفچینی سند‌ها مطابق نگارش اصلی آن‌ها بوده و همچنین از حروفچینی سربرگ سند‌ها و نیز نوع طبقه‌بندی آن‌ها خودداری شده، اما با مراجعه به اصل سند، اطلاعات مورد نیاز قابل دسترسی است.
۴ ـ مطالب، اسناد و عکس‌ها، اکثراً به ترتیب تاریخی چیده شده‌اند.
۵-مواردی که نیاز به توضیح دارد، اعم از زندگینامه مختصر افراد و شخصیت‌ها و شرح برخی وقایع و نکات، در پاورقی یا ضمیمه انتهای کتاب ذکر شده است.
۶- بدیهی است تمامی کسانی که شرایط سخت فعالیت‌های مبارزاتی، در دوران سیاه ستمشاهی را درک کرده‌اند و از شکنجه‌گاه‌های مخوف ساواک آگاهی دارند، می‌دانند اعترافات اندک مبارزان در زیر فشار‌های جان‌فرسا، به نگارش در آمده است....»

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار