جزئیات جدید از تفحص شهدای مدافع حرم در سوریه
کد خبر: 1099324
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004bz2
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۹
رئیس اداره ایثارگران ستاد کل نیرو‌های مسلح جزئیات جدیدی از شهدای مدافع حرم تازه تفحص شده در سوریه را اعلام کرد.
جزئیات جدید از تفحص شهدای مدافع حرم در سوریه/ چرا تکفیری‌ها سر شهید اسکندری را بر سر نیزه کردند؟
به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری فارس، سردار سرتیپ دوم پاسدار ابوالقاسم شریفی رئیس ایثارگران ستاد کل نیرو‌های مسلح صبح امروز سه شنبه (۱۱ مرداد) در برنامه صبح بخیر ایران شبکه اول سیما درباره آخرین جزئیات انتقال پیکر‌های شهدای تازه تفحص شده مدافع حرم در سوریه اظهار داشت: گروه تفحص شهدا از دی ماه سال ۹۶ با دستور سردار سلیمانی تشکیل شد و کار عملیاتی را در محور‌های مشخص شده آغاز کرد.

وی ادامه داد: خانطومان تا زمان شهادت حاج قاسم هم آزاد نشده بود، یک بخش کوچکی در حلب باقی مانده بود که سختی‌های کار خاص خود را داشت. جانشین وقت منطقه به من گفت که حاج قاسم یک ساعت قبل از شهادت به او گفته بود که درحال سفر به عراق است، اما ما حتما عملیات خان‌طومان را انجام بدهیم و پس از انجام این عملیات به گروه تفحص بگوییم که پیکر‌های شهدا را به خانواده هایشان تقدیم کنند.

سردار شریفی گفت: استان مازندران با بیش از ۱۳ نفر بیشترین مفقودی را در این عملیات داشت. سردار شهید حاج قاسم سلیمانی هم تاکید داشت که باید شهدای این استان هرچه سریع‌تر تفحص شده و به کشور بازگردند، چون پایان عملیات مبارزه با داعش در سوریه اعلام شده و خانواده‌های شهدای این استان چشم انتظار هستند و از ما می‌پرسند چرا با وجود پایان عملیات، پیکر‌ها باز نمی‌گردند؟

وی افزود: دشمن می‌دانست که ما احترام بسیار زیادی برای شهدا قائل هستیم و حاضر هستیم به هر شکل ممکن با هر هزینه‌ای پیکر‌های شهدا را به کشورمان منتقل می‌کنیم. به همین دلیل، بخشی از شهدای ما را جابجا کردند تا از ما امتیازاتی مانند آزادی اسرای و یا دریافت مبالغ را دریافت کنند.

رئیس اداره ایثارگران ستاد کل نیرو‌های مسلح با اشاره به شهادت سردار اسکندری اظهار داشت: به محض ورود این شهید عزیز به موج، درگیری‌های انفرادی آغاز و ایشان به درجه رفیع شهادت نائل شدند. پس از شهادت ایشان به هویت اصلی این شهید بزرگوار دست پیدا کردند که سردار سپاه است. عناد و دشمنی که در درجه اول نسبت به شیعه و در درجه دوم نسبت به رزمندگان محور مقاومت و پاسداران داشتند، سر این شهید عزیز را از بدن جدا و به نیزه کردند. سپس توسط یک خودروی تویوتا در شهر حماه چرخاندند. این کار توسط گروه جیش العزه انجام شد و سپس سر مبارک شهید اسکندری را به مقر اصلی خود منتقل کردند.

وی ادامه داد: این گروه تقاضای آزادی تعداد بسیاری از اسرای خود و دریافت مبلغ بالایی پول داشتند. سردار سلیمانی گفتند کمک کنیم تا پیکر شهید به خانواده او بازگردد تا دل خانواده این شهید بزرگوار شاد شود. همین که خانواده شهید متوجه شدند، نپذیرفتند و گفتند که حاضر نیستیم که شما هیچ امتیازی به تکفیری‌ها بدهید. شهید ما در کنار حضرت زینب بماند و هر زمان که روال عادی شد و سایر شهدا به عقب بازگردانده شدند، شهید ما را نیز به عقب بازگردانید. خانواده شهید این جمله را هنگام شرفیابی به محضر فرمانده کل قوا نیز خدمت ایشان گفتند که ایشان هم از آن‌ها تمجید کردند.

سردار شریفی با بیان اینکه شهدا تا نخواهند به خانواده و وطن خود باز نمی‌گردند، تصریح کرد: بیش از ١٠٠ بار برای تفحص و بازگرداندن پیکر شهید اسکندری به کشور تلاش کردیم. در این راستا کار جست‌وجو، تفحص، دشت‌بانی، کمک گرفتن از مردم منطقه که آیا شهیدی در این منطقه دیده اند یا خیر؟ و انجام سایر اقدامات لازم موفق نشدیم که این شهید را تفحص کنیم. همه این تلاش‌ها ناموفق بود تا محرم ١۴٠١ که پیکر شهید به کشور بازگردانده شد. حتی شنیدم که تعدادی از خانواده‌های این شهدا گفته بودند که آرزو داریم پیکر شهیدمان در محرم و صفر به کشور بازگردد.

وی ادامه داد: خوشبختانه به کمک خداوند عملیات تفحص شهدا آغاز و بخش عمده یا همه مفقودین استان مازندران در خان‌طومان تفحص، شناسایی و تحویل خانواده‌های خود شدند.

رئیس اداره ایثارگران ستاد کل نیرو‌های مسلح در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه تعداد از مفقودین در مناطق عراق و سوریه باقی مانده‌اند و چه تعداد به کشور بازگشته اند، خاطرنشان کرد: بیش از ۷۵ درصد از مفقودین ایرانی را با انجام آزمایش DNA شناسایی کرده‌ایم. ۲۵ درصد باقی‌مانده افرادی هستند که به صورت انفرادی مفقود شده اند. هرجا که مفقودی به صورت جمعی صورت گرفته است کار تفحص را انجام داده ایم و به پیکر‌های شهدا نیز دست پیدا کرده‌ایم.

وی افزود: تعدادی از شهدای محور مقاومت به ویژه نیروی قدس سپاه که بخشی هم از فرماندهان این نیرو بودند به صورت انفرادی عملیات‌هایی را انجام داده و به خط رسیده بودند کار تفحص آن‌ها مقداری سخت شده است. می‌دانیم بخشی از این افراد به درجه رفیع شهادت نائل آمدند، اما خباثت داعش و گروه‌های تکفیری باعث جابجایی پیکر‌های شهدا شده است.

سردار شریفی گفت: حتی اخیراً هم اعلام کردند که تعدادی از پیکر‌های شهدا را در ادلب در اختیار دارند. یعنی پیکر‌های شهدا را از خان‌طومان و حماه به ادلب منتقل کردند و تقاضا‌های داشتند که در حال بررسی آن‌ها هستیم. البته شرط این است که نمونه‌ای از استخوان شهید را آورده و آزمایش DNA انجام دهیم. اگر محرز شد که شهید متعلق به ما و نیرو‌های جبهه مقاومت است، قطعاً تلاش خواهیم کرد که این شهید را از آن‌ها گرفته و به خانواده‌های عزیزشان تحویل بدهیم.

وی ادامه داد: ۲۵ درصد باقی‌مانده در محور جنوب قرار دارند که کار در آنجا قدری سخت‌تر است و در حال تلاش هستیم تا پیکر شهید حسین بادپا که از دوستان بسیار صمیمی حاج قاسم بودند را هم تفحص و شناسایی کرده و به کشور بازگردانیم تا دل خانواده این شهید بزرگوار نیز شاد شود.

رئیس اداره ایثارگران ستاد کل نیرو‌های مسلح با بیان اینکه مراسم ویژه در ایام محرم برای شهدای تازه تفحص شده مدافع حرم در استان‌های مختلف خواهیم داشت، گفت: شهدا برکت‌های بسیاری دارند. اکنون که به کشور بازگشتند دعوت‌ها و درخواست‌ها برای حضور پیکر‌های مطهر این شهدا در جمع اقشار مختلف مردم بسیار زیاد و انبوه است. شب گذشته مراسم وداع باشکوهی در سپاه امام رضا (ع) با حضور ٣ یا ۴ هزار نفر از همرزمان و پاسداران شهدا برگزار شد. پس از این مراسم، شهدا به همراه خانواده‌های خود به حرم امام رضا منتقل و طواف داده شدند.

وی افزود: برای تشییع پیکر‌های شهدا مراسم بسیار باشکوهی به صورت خودجوش توسط مردم در مشهد برگزار شد و مردم از میدان شهدا تا حرم رضوی این شهدا را تشییع کردند. این مراسم در حالی صورت گرفت که ما هیچ مراسم رسمی برای تشییع در مشهد برنامه ریزی نکرده بودیم.

سردار شریفی با اشاره به برنامه‌های تشییع پیکر‌های شهدا در سایر استان‌ها نیز تصریح کرد: پیکر‌های این شهدای عزیز امروز در شهر‌های مختلف استان مازندران همچون سوادکوه و بابل تشییع می‌شون. ان‌شاءالله روز پنجشنبه مراسم اصلی در میدان امام حسین (ع) تهران برگزار خواهد شد. پس از مراسم روز پنجشنبه شهدا به استان‌های خود منتقل می‌شوند.

وی ادامه داد: درباره طلبه شهید کریمیان درخواست‌های بسیاری از حوزه علمیه قم به ما داده شده که این شهید عزیز به قم اعزام شده و در جمع دوستان و طلبه‌های خود در قم تشییع شوند. البته در حال بررسی هستیم که پیکر‌های همه شهدا را برای طواف در حرم معصومه (ع) به قم اعزام کنیم. پیکر سردار شهید عبدالله اسکندری در روز عاشورا در حرم حضرت احمدبن موسی (ع) شاهچراغ تشییع و به خاک سپرده خواهد شد.
منبع: فارس
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار