مانع قانونی در واگذاری اراضی دستگاه‌های دولتی به وزارت راه/ ۴ درصد زمین‌های شناسایی شده نهضت ملی مسکن تحویل شد
کد خبر: 1099068
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004buu
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۷
رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی با بیان "مسکن در کشور یکساله ساخته نمی‌شود" گفت: تاکنون حدود ۴ درصد زمین‌های شناسایی شده دولتی برای ساخت مسکن ملی به وزارت راه تحویل شده است.
رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی با یادآوری این‌که در راستای اجرای دستور رئیس جمهور برای ساخت مسکن، 7 هزار هکتار زمین شناسایی شده دستگاه‌ها، باید در اختیار طرح نهضت ملی مسکن و وزارت راه و شهرسازی قرار بگیرد،‌اظهار کرد: پس از آنکه رئیس جمهور به وزارت راه آمد و در جریان طرح‌های در دست اجرای این وزارتخانه قرار گرفت، جلسه شورای عالی مسکن با حضور آقای رئیسی برگزار شد.

وی ادامه داد: ایجاد یک میلیون مسکن در سال، یکی از شعار‌های انتخاباتی آقای رئیسی بود و حالا رئیس جمهور در نخستین بازدید نظارتی خود به سراغ وزارت راه و شهرسازی رفته تا نشان دهد برای تحقق وعده خود چقدر اصرار دارد.

وی با اشاره به این‌که رئیس‌جمهور اعلام کرده که طی 4 سال 4 میلیون مسکن در قالب طرح نهضت ملی مسکن ساخته و تحویل مردم شود،‌افزود:‌ از 7 هزار هکتار زمین شناسایی شده دستگاه‌های دولتی، تاکنون تنها 4 درصد (280 هکتار) به وزارت راه تحویل شده است.

وی با بیان این‌که مسکن یکی از موضوعات اصلی است که آقای رئیس جمهور آنرا مورد بررسی قرار داده و دغدغه وی برای ساخت چهار میلیون مسکن در چهار سال است، اضافه کرد: اولین چیزی که برای ساخت مسکن نیاز است زمین است، دیروز به رئیس جمهور گزارش دادیم و آمار و ارقامش هم موجود است؛ یک میلیون و 500 هزار واحد مسکونی را امروز از زمین‌های متعلق به راه و شهرسازی آماده بارگذاری است یعنی همه کارهایش انجام شده، بخشی از آن‌ها بارگذاری شده، بخشی از آن‌ها به صورت مجتمع‌ها طراحی شده است.

وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: حدود یک میلیون و 400 هزار واحد هم از زمین‌های راه و شهرسازی امروز در حال تغییر کاربری و الحاق به شهر‌ها در شهرسازی و معماری وزارتخانه در حال بررسی است که امیدواریم این تعداد به اضافه تعداد موجود حدود 2.8 میلیون واحد را تأمین کند.

قاسمی گفت: دیروز رئیس‌جمهوری به مسئولان وزارتخانه و استاندارانی که به صورت وبیناری در این نشست حضور داشتند دستور دادند زمین 1.4 میلیون واحد تا پایان شهریور ماه تعیین تکلیف شود

وی با بیان این که تا پایان شهریور ماه قطعاً زمین 2.8 میلیون واحد را خواهیم داشت، اظهار کرد: در مورد واگذاری زمین‌های دولتی که بر اساس قانون جهش تولید مسکن هم کاملاً مشخص است و ماه‌ها از ابلاغ این قانون گذشته، همان طور که اشاره شد حدود 7600 هزار هکتار مربوط به دستگاه‌های مختلف در استان‌های مختلف شناسایی شدند که حدود چهار درصدش تقریباً امروز در اختیار وزارت راه است.

وی از دستور رئیس‌جمهوری برای تعیین تکلیف این میزان زمین خبر داد و با تاکید بر این‌که اگر این زمین‌ها به وزارت راه واگذار نشود به صورت یک طرفه سازمان ثبت اسناد آنها را به نام وزارت راه و شهرسازی صادر خواهد کرد، افزود: یک قانون وجود دارد که مقداری برای قانون پیشبرد مسکن مشکلاتی به وجود آورده است؛ قانون مولد سازی به دستگاه‌ها اجازه داده که در سرمایه‌ای که در اختیار دارند مولدسازی کنند لذا این مانع موجب شد که تاکنون دستگاه‌ها این زمین‌ها را در اختیار ما قرار ندهند، ولی امیدواریم با دستور رئیس جمهور حتماً تا پایان شهریور ماه این اتفاق بیفتد.

وزیر راه و شهرسازی با بیان "ساخت مسکن اساساً معنی اش این نیست که ما سالی یک میلیون واحد را در سال اول دولت بسازیم"‌اظهار کرد: آن هم به خصوص در سال اول دولت که دولت کارش را شروع کرده، باید ما زیرساخت‌های این نهضت ملی مسکن آماده می‌کردیم، سامانه‌های مورد نیاز آماده می‌کردیم، ثبت نام می‌کردیم از مردم، پالایش آن پنج میلیون و 500 هزار نفر ثبت نام کردند این‌ها باید پالایش صورت می‌گرفت که چه کسانی را شامل می‌شوند.

قاسمی گفت: امروز این مسیر را پشت سر گذاشتیم، نکته مهم بعدی این بود که زمین‌ها باید آماده می‌شد و بعد از آماده سازی زمین ها، باید طراحی‌های لازم در این زمینه‌ها صورت بگیرد که مشاوران مختلف کشور به کار گرفته شد، نکته‌ای هم که می‌خواهم اشاره کنم اینجا، این که ما اساساً با استفاده از تجربه مسکن مهر که کار بزرگی در کشور بود، از تجربه مسکن مهر استفاده کردیم، زمینه شهرسازی در نهضت ملی مسکن را اساساً تغییر دادیم که این خود یک اتفاق جدیدی در حوزه نهضت ملی مسکن است که در مورد واگذاری‌ها و روش‌های اجرای توضیح خواهم داد.

وی اعلام کرد: از پایان شهریور ماه اساساً برنامه تحویل را خواهیم داشت، هم اکنون آمار شهر‌ها را اینجا در اختیار ندارم، شهر‌های مختلف کشور است که از پایان شهریور ماه شروع به تحویل می‌شود و از آن به بعد هر ماه تعدادی را تحویل دادیم و هر ماه تعدادی را شروع خواهیم کرد. بار‌ها اعلام کردم که مسکن اساساً در کشور یک ساله ساخته نمی‌شود، امکان ندارد کسی ادعا کند که من می‌توانم مجتمع‌های مسکونی را در طول یک سال بسازم که همه موضوعاتش را حل کرده باشم. 

منبع: تسنيم
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار