قدرت نمایی حزب‌الله در میدان گازی «کاریش»
کد خبر: 1095450
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004ayY
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۱
حزب الله لبنان با اجرای عملیات پهپادی برفراز میدان گازی کاریش پیام‌های روشنی برای سران اسرائیل ارسال کرد.
روز گذشته حزب الله لبنان در بیانیه‌ای از پرواز سه پهپاد غیر مسلح بر فراز میدان گازی مورد مناقشه بین لبنان و رژیم صهیونیستی با نام «کاریش» خبر داد.

هرچند ارتش رژیم صهیونیستی اعلام کرد هر سه پهپاد را رهگیری کرده و مورد هدف قرار داده است، اما حزب الله در بیانیه خود تاکید کرده است که این پهپادها ماموریت اطلاعاتی داشته‌اند و توانسته‌اند ماموریت‌شان را با موفقیت انجام داده و پیام مد نظر حزب الله را منتقل کنند.

در واقع این هواپیماها قبل از شناسایی توسط سامانه‌های رژیم صهیونیستی ماموریت خود را به پایان رسانده بودند.

میدان گازی کاریش در فاصله 100 کیلومتری از سواحل فلسطین اشغالی  و در خط مرزی دریایی با لبنان قرار دارد و بر اساس بررسی‌های صورت گرفته، ذخایر این میدان گازی به حدود 203 تریلیون فوت مکعب می‌رسد و همین امر موجب شده تا رژیم صهیونیستی با پشتیبانی آمریکا اقداماتی را برای اکتشاف گاز و میعانات گازی از میدان کاریش انجام دهد که با واکنش جدی مقامات لبنانی و حزب الله روبرو شده است. واکنش مقامات لبنانی تا جایی بود که در برخی مقاطع، ارتش رژیم صهیونیستی از بیم حملات حزب الله به حالت آماده باش در آمد.

پهپادهای ایران , حزب الله لبنان , رژیم صهیونیستی (اسرائیل) , اخبار نظامی | اخبار دفاعی , جبهه مقاومت اسلامی ,
نقشه میدان گازی کاریش

در سال‌های اخیر جبهه مقاومت در حوزه پهپادی رشد چشمگیری داشته است و علاوه بر دستیابی به انواع پهپادهای با کابردهای مختلف توانسته است در عرصه میدانی نیز با بکارگیری این توان ضربات مهلکی بر پیکره دشمنان خود وارد کند.

شدت و گستردگی این ضربات به حدی بود که حتی صدای آمریکایی را هم در آورد و فرمانده سابق سنتکام ضمن اذعان به این قدرت پهپادی و هدایت آن از سوی ایران،‌ تصریح کرد که پهپادهای ایرانی برتری هوایی آمریکا در منطقه را به چالش کشیده‌اند.

امروز سرتاسر جبهه مقاومت از یمن در جنوب تا لبنان در شمال،‌ به انواع پهپادهای شناسایی، رزمی و انتحاری مجهز شده‌اند که توانایی اجرای طیف متنوعی از ماموریت‌ها را دارد. ماموریت‌هایی که در سال های اخیر نمونه‌های واقعی و میدانی آنها هم به وقوع پیوسته است و توانسته قدرت پهپادی مقاومت را به دشمن اثبات کند.

 آنچه در اقدام روز گذشته حزب الله قابل توجه است، آن است که حزب الله با این اقدام خود نشان داد که هر زمان که بخواهد توانایی  انجام هرگونه عملیات پهپادی در هر نقطه‌ای از سرزمین‌های اشغالی را دارد.

پهپادهای ایران , حزب الله لبنان , رژیم صهیونیستی (اسرائیل) , اخبار نظامی | اخبار دفاعی , جبهه مقاومت اسلامی ,
شهید حسان اللقیس از بنیانگذاران پهپادی حزب الله

یگان هوایی حزب الله لبنان که چیزی حدود سه دهه پیش توسط افرادی مانند شهید حسین ایوب و حسان للقیس پایه گذاری شده بود،‌ در جریان عملیات ایوب (حدود 10 سال پیش) اولین نشانه‌ها از ظهور قدرت پهپادی خود را با به پرواز درآوردن پهپاد ایوب در عمق 300 کیلومتری فلسطین اشغالی نشان داد.

پهپادهای ایران , حزب الله لبنان , رژیم صهیونیستی (اسرائیل) , اخبار نظامی | اخبار دفاعی , جبهه مقاومت اسلامی ,
تصاویر عملیات ایوب حزب الله لبنان

بعد از آن نیز پهپادهای حزب الله بارها و بارها بر فراز آسمان فلسطین اشغالی به پرواز درآمدند و سامانه‌های پدافندی اسرائیلی هم قادر به شناسایی آنها نشدند. چه اینکه پیش از این نیز حزب الله توانسته بود پهپادهای خود را تا عمق 100 کیلومتری سرزمین‌های اشغالی به پرواز در آورده و سامانه مدیریت تصویر بالستیک یا همان شبکه یکپارچه پدافندی ارتش اسرائیل از شناسایی و رهگیری آن عاجز شد.

سردار قاآنی فرمانده نیروی قدس سپاه نیز در مراسم روز قدس امسال گفت: «چند ماه قبل خبری به این رژیم رسید که دو پهپاد ناشناس به سمت سرزمین اشغالی در حرکت است. 41 هواپیمای جنگی و شناسایی و پهپاد این رژیم غاصب از سر شب تا صبح مشغول شناسایی این پهپادها بودند، اما نتوانستند کاری کنند، بعد به مردم سرزمین خود دروغ گفتند که رزمایش برگزار کرده‌اند.»

اما آنچه در مورد توان پهپادی جبهه مقاومت جالب توجه است آن است که نیروهای مقاومت توانسته اند توانمندی‌های پهپادی خود را متناسب با تهدیدات و سامانه‌های پدافندی دشمن گسترش دهند. به صورتیکه در اغلب موارد سامانه‌های پدافندی طرف مقابل از رهگیری و انهدام آنها عاجز بوده است.

پهپادهای ایران , حزب الله لبنان , رژیم صهیونیستی (اسرائیل) , اخبار نظامی | اخبار دفاعی , جبهه مقاومت اسلامی ,
اصابت راکت‌ به تأسیسات نفتی عسقلان در جریان جنگ 12روزه در حالی که سامانه‌ گنبد آهنین در نزدیکی این تأسیسات مستقر شده است

از سوی دیگر حزب الله لبنان و دیگر نیروهای جبهه مقاومت با بکارگیری پهپادهای مشابه توانسته‌اند پایه‌های ایجاد یک شبکه یکپارچه پهپادی را در منطقه بنا کنند که در صورت به ثمر نشستن یک موفقیت بزرگ برای جبهه مقاومت خواهد بود.

در صورتی که این شبکه یکپارچه پهپادی به صورت کامل به تحقق بپیوندد، جبهه مقاومت قادر خواهد بود با بهره‌گیری از پهپادهای اطلاعاتی و شناسایی و به اشرتاک گذاشتن این اطلاعات بین نیروهای خود،‌یک شبکه قدرتمند اطلاعاتی از مواضع و تحرکات دشمن ایجاد کند که علاوه بر نقش آفرینی در رصد تحرکات دشمن،‌به نیروهای مقاومت این امکان را می‌دهد تا در جریان نبردهای زمینی بتوانند به درستی نیروهای خود را هدایت کنند.

علاوه بر این، ایجاد چنین شبکه اطلاعاتی قدرتمندی نیروهای مقاومت را قادر می‌سازد تا در هنگام نبرد توانایی پیش بینی تحرکات دشمن را داشته باشند و این طریق بتوانند اقدامات موثرتری را طرح ریزی و اجرا کنند.

پهپادهای ایران , حزب الله لبنان , رژیم صهیونیستی (اسرائیل) , اخبار نظامی | اخبار دفاعی , جبهه مقاومت اسلامی ,
پهپاد صماد انصارالله

پهپادهای ایران , حزب الله لبنان , رژیم صهیونیستی (اسرائیل) , اخبار نظامی | اخبار دفاعی , جبهه مقاومت اسلامی ,
پهپاد حزب الله لبنان
پهپادهای ایران , حزب الله لبنان , رژیم صهیونیستی (اسرائیل) , اخبار نظامی | اخبار دفاعی , جبهه مقاومت اسلامی ,
پهپاد جنین جهاد اسلامی فلسطین

با استفاده از اطلاعات بدست آمده از این شبکه،‌ پهپادهای دوربرد رزمی و انتحاری نیز می‌توانند اهداف حیاتی و حساس دشمن را از فواصل و مکان‌هایی که دشمن کمترین احتمال حمله از آن جناح را نمی‌دهد زیر آتش خود بگیرند و از این طریق ضربات مهلکی بر پیکره دشمن وارد کنند.

از سوی دیگر استفاده از پهپادهای تاکتیکی؛ ارزان و بکارگیری آن از جمله مزیت‌های دیگر پهپادهای جبهه مقاومت در مقابل سامانه‌های پدافندی گران قیمت دشمن است که موجب می‌شود طرف مقابل هزینه‌های گزافی برای مقابله با آنها بپردازد.

با این اوصاف همگام با پیشرفت‌های ایران در حوزه پهپادی،‌ متحدانش در جبهه مقاومت نیز در حال گسترش توان پهپادی خود هستند. این موضوع موجب شده تا در سال‌های اخیر جبهه جدیدی مقابل دشمنان جبهه مقاومت در منطقه گشوده شود که تا اینجای کار دست برتر را در اختیار نیروهای تحت الحمایه ایران قرار داده است و موجب شده تا آنها بتوانند ابتکار عمل در عرصه میدانی را در دست بگیرند.

 اقدام روز گذشته حزب الله بار دیگر بخشی از توانمندی پهپادی خود را به رخ دشمن اسرائیلی کشاند و نشان داد قادر است پاسخ هرگونه اقدام تحریک آمیز رژیم صهیونیستی را بدهد.

حالا اسرائیل با نسل جدیدی از تهدیدات مواجه شده است که این رژیم را علاوه بر آتش موشکی در تقاطعی از آتش پهپادی نیز قرار می‌دهد و زنگ خطر را بیش از گذشته برای آنها به صدا در می‌آورد.

منبع: تسنيم
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار