عیّاری که در پی مشروطیت روان گشت
کد خبر: 1094239
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004af1
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۰
سردار ملی در آیینه روایت و تحلیلی نوانتشار
بی‌تردید نام ستارخان، در عداد چند نام پرآوازه‌ای است که بار‌ها در برابر هر مشروطه‌پژوهی قرار گرفته است. در تبیین زمانه و کارنامه وی، آثار متنوعی تدوین یافته که پژوهش مورد معرفی، در زمره یکی از واپسین آنهاست. این دفتر از سوی حجت فلاح توتکار فراهم آمده و انتشارات سوره مهر به تدوین آن همت گماشته است.
محمدرضا کائینی

بی‌تردید نام ستارخان، در عداد چند نام پرآوازه‌ای است که بار‌ها در برابر هر مشروطه‌پژوهی قرار گرفته است. در تبیین زمانه و کارنامه وی، آثار متنوعی تدوین یافته که پژوهش مورد معرفی، در زمره یکی از واپسین آنهاست. این دفتر از سوی حجت فلاح توتکار فراهم آمده و انتشارات سوره مهر به تدوین آن همت گماشته است. مؤلف در دیباچه این تحقیق، درباره محتوای آن آورده است:
«در تاریخ هر ملتی، نام‌های برخی کسان با جنبش‌های اجتماعی آن ملت و نیز با آرزو‌ها و آرمان‌هایشان، در پیوند است. در انقلاب مشروطیت ایران که می‌توان آن را یکی از مبادی تاریخ معاصر ایران دانست، بر بنیاد حضور مردم، تحولی بنیادین در اندیشه و کنش ایرانیان شکل گرفت. انقلاب مشروطیت از رویداد‌هایی بود که به تعبیر علی شریعتی، تغیر رفتار تاریخ را در ایران رقم زد. انقلاب مشروطیت توان تغییردهندگی توده ایرانی را به نمایش گذاشت. رعیت ایرانی به ملت بدل شده بود و همه لایه‌های جامعه، در ساختن تاریخ این دوره برخاسته بودند. نیروی ملی مجاهد که بر بستر ضرورت پاسداری از نظم سیاسی جدید شکل گرفته بود، نمودار حضور پرتأثیر پایین‌ترین لایه‌های جامعه ایرانی بود. در میان این مجاهدان، کسانی بودند که پیش‌تر از عیاران و در میان مردم به جوانمردی، پهلوانی و مردمداری نامور بودند. ستارخان از این کسان بود؛ او جوانمردی مردمدار، فروتن، اخلاق‌مدار و عاشق علی‌بن‌ابی‌طالب (ع) بود. انقلاب او را به مجاهدی تمام عیار بدل ساخته بود. ستارخان که در دوره اول مجلس شورای ملی در تبریز، شایستگی خود را در مبارزه با نیروی استبدادی نشان داده بود، با به توپ بستن مجلس و تن دادن به اجبار همه جای ایران به خودکامگی محمدعلی‌شاه، با دسته اندک مجاهدش در محله امیرخیز تبریز، بر ضد استبداد قیام کرد و این چنین نامش با انقلاب مشروطیت و استقرار نظم سیاسی مبتنی بر حقوق ملت یکی شد. از این رو پژوهش درباره زندگی ستارخان، پژوهش درباره زندگی توده‌ای است که او نماینده شایسته و بی‌باک آن بود. در نگارش این زندگینامه، برخی کسان یارگیر نگارنده بودند. دکتر سهرا یزدانی استاد نامور تاریخ مشروطیت ایران، راهنمایی‌های راهگشایی درباره موضوعات مختلف بحث را ارائه کردند و از سر لطف همیشگی، برخی از کتاب‌ها و اسناد نایاب را در اختیار نگارنده گذاشتند. همچنین برخی عزیزان با فراهم کردن کتاب، روزنامه یا اسناد و یادآوری نکته‌ای در پیوند با موضوع پژوهش، نگارنده را منت‌دار خویش ساختند. یحیی آریا بخشایش (پژوهشگر دفتر ادبیات انقلاب اسلامی)، دکتر نصرالله پورمحمدی املشی، دکتر یعقوب خزایی، دکتر باقرعلی عادلفر (از اعضای هیئت علمی گروه تاریخ دانشگاه بین‌المللی امام‌خمینی قزوین)، محمد توکلی (کارشناس ارشد انقلاب اسلامی)، سیدمسعود روشن‌بخش (مسئول بخش آرشیو مطبوعات دفتر ادبیات انقلاب اسلامی)، دکتر حسین زرینی (معاون مدیرکل اسناد و امور مترجمان قوه‌قضائیه، محمد قبادی (پژوهشگر دفتر ادبیات انقلاب اسلامی)، جعفر گلشن روغنی (پژوهشگر دفتر ادبیات انقلاب اسلامی)، رئوف گوهریان (مسئول کتابخانه تخصصی دفتر ادبیات انقلاب اسلامی) و مهدی موسولو (دانشجوی کارشناسی ارشد تاریخ انقلاب اسلامی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی) از کسانی بودند که یاریگر نگارنده در دستیابی به کتاب‌ها و اسناد و مطبوعات مورد نیاز شدند. از مسئولان دفتر ادبیات انقلاب اسلامی حوزه هنری که زمینه انتشار این کتاب را فراهم ساختند، سپاس دارم. در پایان از همسرم شایسته ذوالفقاری به پاس صبوری و تشویقش سپاسگزارم....»

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار