ساختار پژوهشی وزارت نفت را از فتنه‌گران پاکسازی کنید
کد خبر: 1089048
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004ZJI
تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۶

اگرچه اقدامات مهمی از سوی دولت برای کنار گذاشتن بانیان وضع موجود صورت گرفته است، اما هنوز تعداد قابل توجهی از آنان در سطوح مختلف تصمیم‌گیری حضور دارند.
به گزارش فارس، آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی از ابتدای آغاز به کار دولت سیزدهم تاکنون چندین بار درباره لزوم برکناری بانیان مشکلات موجود تذکر داده و اجرای این اقدام را از تمامی دستگاه‌های دولتی مطالبه کرده است.
در همین راستا، دولت سیزدهم بر اساس مطالبه جدی رئیس‌جمهور که البته مطالبه مردم نیز است، اقدامات بسیار مهمی در کنار گذاشتن بانیان وضع موجود انجام داده است. در روز‌های گذشته حجت‌الاسلام احمد صالحی، رئیس مرکز ارتباطات مردمی ریاست‌جمهوری در نشست خبری با بیان اینکه در این مدت ۱۰ ماهه، ۴۰۱مدیر از مدیران دستگاه‌ها ارزیابی شده‌اند، گفت: ۱۹۰مکاتبه برای پیگیری این ارزیابی‌ها انجام شده است و در نتیجه آن ۱۳۰مدیر ناکارآمد در سطوح مختلف شناسایی و از کار خود برکنار شدند، البته برخلاف برخی از ادعا‌های فعالان سیاسی جریان رقیب، رویکرد دولت در برکناری بانیان مشکلات موجود به هیچ عنوان رنگ و بوی سیاسی و حزبی و قبیله‌ای ندارد بلکه هدف اصلی رعایت اصل شایسته‌سالاری و شایسته‌گزینی است و بر همین اساس مدیرانی که کارنامه قابل قبولی ندارند به هیچ عنوان نباید در رأس امور قرار داشته باشند.
برای نمونه، در حال حاضر و در شرایطی که حدود ۱۰ ماه از آغاز به کار دولت سیزدهم سپری‌شده است، «جعفر توفیقی» همچنان ریاست پژوهشگاه صنعت نفت- بازوی پژوهشی و تحقیقاتی وزارت نفت- را بر عهده دارد، این در حالی است که جعفر توفیقی که در حدفاصل سال‌های ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۴ در دولت هشتم به ریاست خاتمی، برای مدت دو سال وزیر علوم بود، یکی از فعالان فتنه ۸۸ بوده و فیلم ادعا‌های وی درباره تقلب در انتخابات ریاست جمهوری همچنان در فضای مجازی موجود است.
توفیقی در سال ۸۸ در تحصن دانشگاه تهران در اظهارنظری تأمل‌برانگیز گفته بود: «در این دو راهی انتخابات، انتخابی که الان شد و انتخابی که می‌توانست بشود، بدترین انتخاب را کردیم، یعنی درست نقطه مقابلش و کشور در آستانه تزلزل، مردم در آستانه تزلزل، توهین به شخصیت مردم، به عقیده مردم و به رأی مردم و ازهم‌پاشی این اتحاد اجتماعی، یعنی ما اختیار داشتیم که اتحاد اجتماعی را انتخاب کنیم. اتحاد سیاسی را انتخاب کنیم و اختیار داشتیم که ازهم‌گسیختگی و ازهم‌پاشیدگی اجتماعی را انتخاب کنیم. به نظر من با بی‌تدبیری، بدترین انتخاب را در واقع به عمل آوردیم و الان وضعیت را شما می‌بینید، نارضایتی مردم، دانشجوها، استادان و نخبگان که یک اعتراض واقعاً سراسری است.»
این فعال فتنه ۸۸ در ادامه تأکید کرده بود: «بنده امیدوار هستم که ان‌شاءالله تا بیش از این دیر نشده دوستان تأمل کنند و برگردند به این مسیری که انتخاب غلطی را که شد ان‌شاءالله اصلاح بکنند. بدتر از آن هجمه‌ای است که ما الان به دانشجو‌ها داریم می‌کنیم و واقعاً باید تشکر کنیم که استادان این‌گونه از هجومی که به دانشجویان مظلوم و بی‌دفاع شده، دارند حمایت می‌کنند و این یک چهره خوبی برای نظام به نظر من نیست. عکس‌هایی که در دنیا پخش می‌شود، فیلم‌هایی که در دنیا پخش می‌شود، تجاوز‌هایی که به حریم خوابگاه‌ها می‌شود و دانشجویان فرهیخته و مظلوم ما این‌گونه دارند مورد هجمه قرار می‌گیرند و به سرعت فراموش کردند دوستان که همین‌هایی که الان زیر باتوم و اسلحه و این فشار دارند لطمه می‌بینند، همان کسانی بودند که حماسه ۲۲خرداد را آفریدند و حماسه راهپیمایی دیروز که واقعاً از ابتدای انقلاب شاید یکی از همایش‌های بی‌نظیر بود و حضور مردم در صحنه بود.»
جعفر توفیقی در آغاز روی کارآمدن دولت روحانی در سال۹۲ به مدت ۶۷ روز، سرپرست وزارت علوم بود. وی در دوره کوتاه سرپرستی وزارت علوم و به رغم داشتن اختیار قانونی مبادرت به رفتار‌هایی در زمینه عزل و نصب معاونان وزیر و برخی رؤسای دانشگاه‌ها کرد. این رفتار توفیقی به «عزل و نصب بولدوزری مدیران» مشهور شد. وی ضمن دادن وعده بازگشت تعداد زیادی از دانشجویان و استادان اخراجی، فوراً چند تن از رؤسای دانشگاه‌های کشور و همچنین در جلسه هیئت امنای دانشگاه آزاد، رئیس این دانشگاه را نیز برکنار کرد.
صاحبنظران و کارشناسان دلسوز حوزه نفت و پتروشیمی، عملکرد جعفر توفیقی در رأس پژوهشگاه صنعت نفت را غیرقابل دفاع ارزیابی کرده‌اند و تأکید دارند این مجموعه بسیار مهم تحقیقاتی و پژوهشی در دوره مدیریت این فعال فتنه ۸۸، دچار عقبگرد و افت شدید شده است.
لازم به ذکر است جعفر توفیقی در مهرماه سال۹۶ با حکمی از سوی بیژن زنگنه، وزیر نفت دولت روحانی به ریاست پژوهشگاه صنعت نفت منصوب شد. در حال حاضر در راستای مطالبه رئیس‌جمهور و مردم و همچنین مطالبه جدی کارشناسان و صاحبنظران دلسوز، از وزیر محترم نفت این انتظار می‌رود در استمرار مدیریت چنین فردی تجدیدنظر صورت دهد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار