اصلاح‌طلبان جاده‌ای جز برجام یک‌طرفه نمی‌شناسند!
کد خبر: 1089047
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004ZJH
تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۰
پزشکی که برای همه بیماری‌ها یک نسخه را تجویز می‌کند
اصلاح‌طلبان در یک اقدام هماهنگ مطرح می‌کنند دولت باید بعد از احیای برجام دست به اصلاح اقتصادی می‌زد و اینگونه القاسازی می‌کنند که اجرای این اصلاحات به معنای ناامیدی از احیای برجام است!

اصلاح‌طلبان در یک اقدام هماهنگ مطرح می‌کنند دولت باید بعد از احیای برجام دست به اصلاح اقتصادی می‌زد و اینگونه القاسازی می‌کنند که اجرای این اصلاحات به معنای ناامیدی از احیای برجام است!
به گزارش جهان‌نیوز، برجام این روز‌ها به جد به قبله آمال اصلاح‌طلبان بدل شده است. این جریان سیاسی فکر می‌کند با همه بی‌اعتباری‌هایی که دولت گذشته و عملکرد این جناح سیاسی رقم زد، اما یک ایده همیشگی را می‌توان در ذهن افکار عمومی کاشت که همه مشکلات کشور به دیپلماسی گره خورده است و هر بار که مشکل یا تورمی پیش می‌آید، نسخه جعلی خود را رو می‌کنند. مانند پزشکی که برای بیماران با انواع بیماری‌های مختلف، چه سطحی و چه صعب‌العلاج یک نسخه غیرشفابخش تجویز می‌کند، اصلاحات نیز برجام را نسخه تمامی مشکلات کشور می‌داند.
جالب این است که برجام امتحانش را با نمره منفی در دولت‌های حسن روحانی پس داده است، اما گویی جریان اصلاحات در پازل غرب همواره قرار است بازی کند و در این عرصه، وابستگی به غرب را سعی دارد در کشورمان نهادینه کند، این در حالی است که اگر به رویداد‌های تاریخ‌ساز مختلف کشور بنگریم، یک نکته مهم را درمی‌یابیم و آن این است که مردم ایران به سوی استقلال و عدم‌وابستگی به غرب سوق دارند، از این رو کنش سیاسی و تحرک این جناح سیاسی با شبهات بسیاری در داخل کشور همراه است. متأسفانه این وابسته‌سازی کشور به برجام و همچنین دیپلماسی و رایزنی با غرب مشکلات اقتصادی بسیاری را برای کشورمان رقم زده است؛ تدبیری که می‌گفت همه چیز حتی آب خوردن و ازدواج و شغل جوانان به برجام گره خورده است، هنوز در نهاد جریان اصلاحات و از سوی یکایک اعضای این جریان در حال تبلیغ است.
در همین رابطه به طور مثال در ماجرای ارز ترجیحی و تلاش دولت برای اصلاح اقتصادی کشور که موضوع داخلی است، اصلاح‌طلبان برجام را دوباره به مردم نشان می‌دهند.
روزنامه اصلاح‌طلب اعتماد در مطلبی با عنوان «ناامیدی از احیای برجام؟» نوشت: «آیا بهتر نیست موعد این اصلاح را به زمانی موکول کرد که برجام احیا شده باشد و دست دولت برای حفاظت از قدرت خرید مردم و انتظام بخشیدن به بازار‌ها بازتر باشد؟ پاسخ به این پرسش‌ها می‌تواند نقشه راه پیش روی کشور برای مواجهه با این ضرورت‌ها را مشخص کند. دولت اگر قصد دارد دست به یک چنین اصلاحاتی بزند، باید از تجربه رسوب کرده طی دهه‌های متمادی بهره ببرد تا بهترین دستاورد‌ها به نفع معیشت مردم ثبت شوند.»
این روزنامه می‌افزاید: «باید به این واقعیت اشاره کرد که دولت سیزدهم از ابتدا اعلام کرده است مسائل کشور را به برجام گره نخواهد زد. با این فرض، باید گفت وضعیت اقتصادی و معیشتی کشور به هیچ‌وجه مطلوب نیست و کفگیر اقتصادی دولت به ته دیگ خورده است.»
همچنین در همین راستا، فیاض زاهد از چهره‌های اصلاح‌طلب به بهانه اجرای طرح عادلانه‌سازی ارز ترجیحی مدعی شده است این دولت به دلیل مواجهه با کاهش اعتماد عمومی قدرت کار‌های بزرگ را ندارد و باید سراغ برجام برود، این در حالی است که این جراحی اقتصادی هنوز تازه شروع شده است و در این مقطع هنوز بیشتر از آنکه نتایج مثبتی حاصل شود، بازار با چالش‌های اصلاحات اقتصادی مواجه است، اما در همین مدت کوتاه اتفاقات خاص اقتصادی افتاده و به عنوان مثال قیمت برخی اقلام مصرفی مردم مانند مرغ تنظیم شده و حتی با قیمتی کمتر از قیمت تعیین شده در بازار در حال فروش است.
سایت خبرآنلاین نیز در مطلبی به همین خط خبری اصلاح‌طلبان درباره ارز ترجیحی اشاره می‌کند و اینگونه القاسازی می‌کند: «برخی کارشناسان معتقدند، اقدام پرریسک دولت رئیسی برای حذف ارز ترجیحی در بحبوحه گرانی‌های موجود، نشانه آماده شدن ایران برای کاهش هزینه‌های کشورداری در دوره تشدید تحریم‌ها پس از قطعی شدن ناکامی مذاکرات احیای برجام است.»
این رسانه ادامه می‌دهد: «عمده شاخص‌های اقتصاد سیاسی نشان می‌دهد دولتی که در کمتر از یک سال با این حجم از بی‌اعتمادی عمومی روبه‌رو شده است، قادر به انجام مأموریت‌های بزرگ نیست، لذا پیشنهاد من آن است تا دیر نشده، اصلاحات مورد نظر را به توفیق در عرصه‌های بین‌المللی گره بزنید. با موفقیت در فرجام برجام امید، حلقه مفقوده در زندگی مردم این سامان را به آن‌ها برگردانید.»
علی مطهری نیز با اینکه از طرح اصلاح اقتصادی حمایت کرده است، در توئیتی می‌نویسد: «گرچه جراحی اقتصادی دولت بهتر بود در زمان ثبات نسبی اقتصادی و بعد از احیای برجام و رفع تحریم‌ها آغاز می‌شد، ولی اکنون که دولت دست به این اصلاح بزرگ اقتصادی زده است، همه وظیفه داریم او را حمایت کنیم تا این کار را به سرانجام برسانیم.»
به هر جهت به نظر می‌رسد برخی اصلاح‌طلبانی که منصفانه به اقدام اصلاحی دولت رئیسی نگاه می‌کنند، به این موضوع اذعان دارند که کار بزرگی در حوزه اقتصادی در حال انجام است، اما به هر جهت موضوع برجام به جهت سیاسی و تبلیغاتی برای آنان مهم است و هر زمانی آن را در بوق و کرنا می‌کنند تا از این رهگذر اعتبار از دست رفته خود را در مشکلات اقتصادی و دوباره فریب و انحراف افکار عمومی با برجام بی‌ثمری که سال‌ها کشور را معطل خود ساخت و مشکلات اقتصادی بزرگی که امروز در کشور شاهد هستیم از آن ساطع شد، بازیابی کنند.
این روال همواره اصلاح‌طلبان بوده است که هر موضوعی را به برجام نسبت دهند و درست و نادرستی هر اقدامی را نسبت به برجام بسنجند. این روال در دولت حسن روحانی هم دنبال شد. از طرفی همواره هم همه امور کشور را معطل برجام نگه داشتند. حال از دولت سیدابراهیم رئیسی هم انتظار دارند امورات کشور را در تعلیق نگه دارد تا زمانی که تکلیف برجام روشن شود، در حالی که معلوم نیست این زمان چقدر طولانی شود و آیا اصلاً برجام، برجام می‌شود یا خیر. آیا هشت سال معطل کردن کشور بر محور اعتماد و خوش‌بینی نسبت به دولت‌های غربی کافی نبود؟

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار