نمایشگاه برای جلب توجه مردم به کتاب خوب است
کد خبر: 1088516
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004ZAi
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۶
بخشی از فرهنگ ما در دوره مدرن فرهنگ مکتوب است، به این شکل صنعت چاپ هم در اختیار فرهنگ قرار گرفته است و نمایشگاه‌های کتاب هم فضا در اختیار تولید گفتمان‌های فرهنگی قرار می‌دهند.

حمیدرضا شکارسری شاعر و پژوهشگر ادبی گفت :کرونا و تعطیلی نمایشگاه کتاب هرچند در نگاه اول تهدیدی برای گفتمان فرهنگی محسوب می‌شد، اما آدمیزاد از هر تهدیدی فرصت ایجاد می‌کند. در این دو سال ارائه داستان، شعر و حتی رمان از فضای کاغذی به فضای مجازی انتقال پیدا کرده، تهدیدی که این موضوع دارد این است که در این فضا هیچ صافی و فیلتر فنی خاصی وجود ندارد، به همین دلیل ممکن است آثاری که فاخر نیستند، فضای فرهنگی عمومی جامعه را تحت تاثیر قرار بدهند و بر مخاطبین جوان و کم‌تجربه هم اثر بگذارند. فرصتش به نظر من، بیشتر از تهدیدش است چون در این رویارویی مخاطب آماتور با آثار مختلف و فراوان، کم‌کم می‌تواند تمایزی بین آثار خوب و بد قایل بشود و ذائقه‌اش هم ارتقاء پیدا می‌کند.
شاعر مجموعه شعر «عاشقانه‌هایی برای دشمن» همزمانی نمایشگاه مجازی با حضوری را به ضرر نمایشگاه حضوری دانست و توضیح داد: صادقانه باید گفت نمایشگاه حضوری برای سر و صدا کردن و جلب توجه مردم به کتاب است و نمایشگاه مجازی مخاطب نمایشگاه حضوری را کم می‌کند. بعضی ناشرین هم به دلایل مختلف از جمله اینکه بن‌های تخفیف فقط به نمایشگاه مجازی اختصاص داده شده، قید شرکت در نمایشگاه حضوری را زده‌اند.
این منتقد ادبی با اشاره به مشکلات مردم برای خرید کتاب بیان کرد: پیش‌بینی من این است که استقبال از این نمایشگاه مثل سال‌های پیش از کرونا نیست، علت این موضوع علاوه بر عوامل گفته‌شده، وضع اقتصادی مردم است که سهم کتاب در سبد خرید خانوار را بیش از پیش کم کرده است، البته این هم قابل انکار نیست که مردم همچنان کتاب را کالایی مهم و اساسی نمی‌دانند، تصحیح این ذهنیت با ده روز نمایشگاه کتاب انجام نمی‌شود. اگر می‌خوایم گفتمان فرهنگی ایجاد کنیم، باید در بخش‌های مختلف جامعه به آن بها ‌دهیم؛ مثلاً همان‌طور که برای ورزش شبکه‌ای در تلویزیون در نظر گرفته‌ایم، به شعر هم شبکه‌ای اختصاص بدهیم. از فضای مدارس هم می‌توانیم استفاده خیلی بهتری بکنیم، مثلاً در کنار چند شاعری که همیشه در کتاب‌های درسی ما حضور داشته و دارند، شاعران معاصر را هم معرفی کنیم.
شکارسری که آثارش افتخارات زیادی کسب کرده است، درباره همکاری‌اش با انتشارات «فصل پنجم» گفت: می‌دانیم که شعر خیلی پرمخاطب نیست و به گمان من، انتشاراتی که تخصصی به شعر می‌پردازد، ریسک می‌کند و با بالا رفتن هزینه‌های نشر این ریسک پررنگ‌تر هم شده است. وقتی می‌بینیم یک انتشارات سال‌های سال این سیر تخصصی را ادامه داده و از بین هم نرفته، می‌فهمیم که برای کارش انرژی زیادی صرف کرده و می‌کند؛ از این بابت «فصل پنجم» را تحسین می‌کنم و از روزهای اول با این انتشارات همکاری کرده‌ام و تا به حال پنج کتاب شعر و چهار کتاب نقد و بررسی شعر را در این انتشارات منتشر کرده‌ام.
حمیدرضا شکارسری نمایشگاه با جلد چهارم کتاب «زایش‌مرگ‌های متن» و کتاب «نقد شعر کوتاه معاصر» در این دوره نمایشگاه کتاب حضور دارد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار