حیرت جهان از حمله صهیونیست‌ها به تابوت خبرنگار شهید
کد خبر: 1088423
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Z9D
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۰
حمله وحشیانه صهیونیست‌ها به مراسم تشییع خبرنگار فلسطینی- امریکایی الجزیره، با واکنش گسترده بین المللی روبه‌رو شد، تا جایی که حتی دوستان تل‌آویو مجبور شده‌اند، هرچند با لحنی ملایم، مقابل آن موضع‌گیری کنند

حمله وحشیانه صهیونیست‌ها به مراسم تشییع خبرنگار فلسطینی- امریکایی الجزیره، با واکنش گسترده بین المللی روبه‌رو شد، تا جایی که حتی دوستان تل‌آویو مجبور شده‌اند، هرچند با لحنی ملایم، مقابل آن موضع‌گیری کنند. منابع غیررسمی می‌گویند دولت «جو بایدن» از نحوه برخورد اسرائیلی‌ها عصبانی است و شورای امنیت سازمان ملل هم با محکوم کردن قتل ابوعاقله، خواستار تحقیقات فوری و کامل و محاکمه عاملان به شهادت رساندن این خبرنگار شده است.

جو بایدن، رئیس‌جمهور امریکا جمعه شب از پاسخ به سؤال خبرنگاری درباره محکومیت حمله نظامیان رژیم صهیونیستی به مشارکت‌کنندگان در مراسم تشییع جنازه «شیرین ابوعاقله» خبرنگار شهید شبکه الجزیره طفره رفت؛ تحولی که نشان می‌دهد تل‌آویو حتی نزدیک‌ترین دوستان خود را هم در وضعیتی قرار داده که قادر نیستند از آن دفاع کنند. روز جمعه در کنفرانسی مطبوعاتی، خبرنگاری از رئیس‌جمهور امریکا سؤال کرد که آیا تعرض نظامیان اسرائیلی به مشارکت‌کنندگان در مراسم تشییع جنازه خبرنگار شبکه الجزیره را محکوم خواهد کرد یا خیر که بایدن جواب داد: «جزئیات کامل آنچه رخ داده را نمی‌دانم..، اما می‌دانم که باید در این خصوص تحقیق شود.»‌پیش از کنفرانس مطبوعاتی بایدن، «جن ساکی» سخنگوی کاخ سفید هم گفته بود که دولت امریکا از خشونت نیرو‌های اسرائیلی در مراسم تشییع پیکر شیرین ابوعاقله به‌شدت نگران است: «از یورش به چیزی که می‌بایست یک تشییع جنازه مسالمت‌آمیز می‌بود، متأسفیم. در این مقطع حساس خواستار احترام به این تشییع جنازه، تشییع‌کنندگان و خانواده [ابوعاقله]شدیم.»‌آنتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا در توصیف حمله روز جمعه اسرائیلی‌ها از تعبیر «ناراحت شدیم» استفاده کرد و در توئیتر نوشت: «هر خانواده‌ای سزاوار است که عزیزان خود را به شکلی آبرومندانه و بدون هیچ مانعی به خاک بسپارد.» در جریان مراسم تشییع جنازه خبرنگار «شیرین ابوعاقله» شبکه الجزیره از بیمارستان «الفرنسی» در قدس اشغالی نیرو‌های رژیم صهیونیستی با حمله به ساختمان بیمارستان به شرکت‌کنندگان در این مراسم تعرض کردند و آن‌ها را مورد ضرب و جرح قرار دادند. هلال احمر فلسطین گفته که در حمله نظامیان رژیم صهیونیستی به بیمارستان، ۳۳ نفر مجروح شده‌اند که شش نفر به بیمارستان منتقل شده‌اند. حازم قاسم، سخنگوی جنبش حماس دیروز با اشاره به موضع امریکا گفته که کاخ سفید می‌گوید که تصاویر سرکوب وحشیانه تشییع‌کنندگان شهید شیرین ابوعاقله، خبرنگار فلسطینی توسط نظامیان اسرائیلی شوکه‌کننده و هولناک بود، اما متأسفانه این موضع با حقیقت سیاست‌های امریکا که از جنایات این رژیم حمایت می‌کند و همواره حامی آن بوده و مانع از بازخواست و محاکمه آن در محافل بین‌المللی یا حتی محکومیت این رژیم شده، در تعارض است. علاوه بر مقام‌های امریکایی، چندین نماینده کنگره نیز به حوادث روز جمعه واکنش نشان دادند. برنی سندرز، سناتور ترقی‌خواه ایالت ورمونت گفته است: «حمله نیرو‌های اسرائیلی به عزاداران در مراسم تشییع جنازه روزنامه‌نگار فلسطینی، شیرین ابوعاقله، هتک حرمت است. ایالات متحده باید این را محکوم کند و خواستار تحقیقات مستقل در مورد قتل او شود.» الیزابت وارن، سناتور دموکرات ایالت ماساچوست می‌گوید: «کشته شدن شیرین ابوعاقله و حمله نیرو‌های اسرائیلی به عزاداران در مراسم تشییع جنازه وی بسیار نگران‌کننده است. مطبوعات آزاد سنگ بنای دموکراسی هستند و خبرنگاران نباید به خاطر انجام وظایف‌شان کشته شوند. ما به یک تحقیق مستقل کامل نیاز داریم.»‌رشیده طلیب، نماینده مسلمان کنگره امریکا نیز گفته است «این (حمله) تهوع‌آور است نژادپرستی خشونت آمیز دولت اسرائیل با ۸/۳ میلیارد دلار بودجه نظامی بی قید و شرط ایالات متحده امکان‌پذیر شده است. برای دولت آپارتاید اسرائیل، زندگی شیرین اهمیتی نداشت و انسانیت‌زدایی از او پس از مرگش نیز ادامه دارد.» در نیویورک، ده‌ها نفر از شهروندان امریکایی در اعتراض به ترور شهید «شیرین ابوعاقله» و حمله به مراسم تشییع جنازه او تظاهرات کردند.
اروپا‌: شوکه شدیم!
دادستانی کل فلسطین در نتایج اولیه تحقیقات درباره شهادت شیرین ابوعاقله، خبرنگار الجزیره اعلام کرد که ارتش اسرائیل، تنها عامل تیراندازی در لحظه اصابت گلوله به این خبرنگار بوده است. دادستانی کل فلسطین بیان کرد که نیرو‌های اسرائیلی در نزدیک‌ترین فاصله در حدود ۱۵۰ متری شیرین ابوعاقله قرار داشتند و این خبرنگار لباس خبرنگاری به تن و کلاهخود به سر داشت. دبیرکل سازمان ملل در پیامی گفته که با دیدن تصاویر رفتار خشونت آمیز پلیس اسرائیل با مراسم تشییع شیرین ابوعاقله بسیار ناراحت است. کارشناسان سازمان ملل متحد در گزارش‌هایی به الجزیره گفته‌اند که شهادت شیرین ابوعاقله قطعاً یک جنایت جنگی است. در حالی که شورای امنیت سازمان ملل با صدور بیانیه‌ای به شدت قتل شیرین ابوعاقله خبرنگار فلسطینی-امریکایی و زخمی شدن یک خبرنگار دیگر را محکوم کرده و خواستار «تحقیقات فوری، کامل، شفاف، منصفانه و بی‌طرفانه درباره قتل» ابوعاقله و «محاکمه عاملان» شده، اتحادیه اروپا گفته که حمله نظامیان اسرائیلی به تشییع‌کنندگان پیکر خبرنگار فلسطینی مایه تعجب است. این اتحادیه بار دیگر خواستار اجرای تحقیقات جامع و مستقل به منظور کشف جزئیات کامل ترور این خبرنگار فلسطینی شبکه الجزیره شد. در بیانیه اتحادیه اروپا آمده که توسل نظامیان اسرائیلی به زور و خشونت در بیمارستان فرانسوی قدس و سرکوب تشییع‌کنندگان، اقدامی غیرقابل توجیه است که کاملاً ما را شوکه کرد و چنین اقداماتی صرفاً به تشدید تنش و درگیری‌های می‌انجامد. «سیمون موتکان» نماینده پارلمان بلژیک و عضو کمیته روابط خارجی از حزب سبز نیز صحنه‌های حملات وحشیانه نظامیان اسرائیلی به تشییع‌کنندگان پیکر خبرنگار شهید فلسطینی را مایه خشم و انزجار خواند و گفت خشونت و تجاوزات و تبعیض نژادی رژیم صهیونیستی دهه‌هاست ادامه دارد. وی این خشونت و تجاوزات را نتیجه سکوت کشورش و کشور‌های اروپایی در قبال جنایات اشغالگران اسرائیلی دانست. موتکان افزود: «احساس شرمساری می‌کنم، دیگر خسته شدیم، زنده باد فلسطین آزاد.»
اگر چشم آبی بود...
««اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی (حماس) از تشکیلات خودگردان فلسطین خواست تا در واکنش به اقدامات جنایتکارانه رژیم صهیونیستی از جمله قتل شیرین ابوعاقله، معاهده اسلو را لغو کند. احتمالاً صهیونیست‌ها حدس نمی‌زدند که ترور خبرنگار فلسطینی - امریکایی با این حد از تبعات بین‌المللی روبه‌رو شود. روزنامه عبری زبان هاآرتص اعتراف کرده که شیرین ابوعاقله با شهادت خود، به نماد وحشی‌گری نظامیان اسرائیلی و سرکوب آزادی مطبوعات تبدیل شده است. عبدالباری عطوان، سردبیر روزنامه الکترونیکی رأی‌الیوم هم نوشت: «تصور کنید خبرنگار فلسطینی یک دختر امریکایی بور و چشم آبی بود آن وقت در امریکا و دنیا چه جریانی به راه می‌افتاد. مایلم به شما بگویم که «شیرین ابوعاقله» تبعه امریکا بود، امریکایی که مدعی است برای حمایت از شهروندان خود جنگ راه می‌اندازد، کجاست؟ امریکا، این مدعی رهبری جهان آزاد کجاست که درباره این موضوع صحبت کند؟»

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار