تنها ۲ هفته دیگر از عمر «ملک سلمان» باقیست
کد خبر: 1088394
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Z8k
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۱
سعودی لیکس:
سعودی لیکس در گزارشی نوشت کارشناسان معتقدند شانس ادامه حیات ملک سلمان، کمتر از ۱۰ درصد است و شاید طی حدودا دو هفته دیگر فوت کند.
سعودی لیکس در گزارشی به نقل از خبرگزاری بین المللی «جی تی ان ۲۴» از وخامت اوضاع جسمی سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، پادشاه عربستان و سکوت دیوان پادشاهی این کشور و پنهان کردن اطلاعات درباره اوضاع جسمی او خبر داد.

سعودی لیکس در ادامه گزارش خود با اشاره به مشکلات جسمی پادشاه عربستان نوشت: کارشناسان معتقدند شانس ادامه حیات ملک سلمان، کمتر از ۱۰ درصد است و شاید طی حدودا دو هفته دیگر فوت کند. جامعه جهانی وضع جسمی پادشاه عربستان را از نزدیک دنبال می‌کند چرا که قدرت مطلق را در بزرگترین صادر کننده نفت در جهان در دست دارد و محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، برای بیعت بسیاری از اعضای خانواده سعودی برای جانشینی پدرش، با مشکل بزرگی مواجه است.

سعودی لیکس در ادامه به نقل از گزارشی از موسسه مطالعات امنیت ملی رژیم صهیونیستی اعلام کرد عربستان پس از فوت کردن ملک سلمان بن عبدالعزیز با توجه به مخالفت‌های داخلی که با ولیعهد بن سلمان وجود دارد، با بحران انتخاب پادشاهی رو به رو خواهد شد. بستری شدن اخیر ملک سلمان در بیمارستان در زمان حساسی صورت می‌گیرد و بار دیگر نگرانی‌ها و گمانه زنی‌ها را در مورد ثبات عربستان پس از مرگ وی افزایش می‌دهد و ممکن است پادشاهی با چالش‌هایی جدی رو به رو شود.

این موسسه در گزارش خود نوشت: همزمان با بیماری ملک سلمان، ثبات داخلی عربستان زیر سوال رفته و محمد بن سلمان ممکن است هر لحظه از کنترل مرکزی خود بر تمامی سرویس‌های امنیتی عربستان استفاده کند تا بتواند حکومت خود را تثبیت کند. این در حالی است که بن سلمان همچنان با مخالفت‌های زیادی برای به قدرت رسیدن مواجه است و مخالفان به سختی می‌گذارند تا او مشروعیت خود را حفظ کند و همین امر باعث میشود این کشور وارد یک دوره بی ثباتی شود.

از طرفی دیگر نیز عربستان در روابط خود با آمریکا با یک بحران واقعی مواجه شده است و تعداد کمی از مقامات در دولت بایدن قصد آشتی و برقراری ارتباط با بن سلمان را دارند. همچنین سیاست جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در قبال بن سلمان باعث تضعیف تلاش‌های او برای مشروعیت بین مردم به عنوان پادشاه آینده عربستان می‌شود.

در ادامه گزارش این موسسه صهیونیستی به روابط بن سلمان و رژیم اشغالگر قدس پرداخته و اعلام کرد هویت پادشاه بعدی عربستان ارتباط مستقیمی با رژیم صهیونیستی دارد. زیرا گفته می‌شود بن سلمان نسبت به ملک سلمان تمایل بیشتری به برقرای ارتباط با تل آویو دارد. این موسسه در انتهای گزارش خود نوشت اکنون همه باید منتظر باشند تا ببیند بعد از مرگ ملک سلمان چه اتفاقی در عربستان و جهان خواهد افتاد.

پادشاه عربستان چند روزی است که به دلیل وخامت حال خود در بیمارستان بستری است. ملک سلمان ۸۶ ساله از سال ۲۰۱۵حکومت عربستان را در دست گرفت و پسر ۳۶ ساله خود، محمد بن سلمان را به عنوان جانشین خود منصوب کرد. با این حال، به دلیل مشکلات سلامتی ملک سلمان، پسر وی نیز مسئولیت اداره امور روزمره پادشاهی را بر عهده دارد.

محمد بن سلمان که وجهه او به دلیل پرونده جمال خاشقجی و نقض حقوق بشر متعدد دیگر خدشه دار شده است، در جلب وفاداری بسیاری از اعضای خانواده سعودی برای جانشینی پدرش با مشکل بزرگی مواجه است. بن سلمان پس از ارتقاء به سمت ولیعهدی پادشاه، رقبای خود را به حاشیه راند و موقعیت خود را بر تصاحب تاج و تخت در عربستان تثبیت کرد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار